Jakie istnieją role w zespole scrumowym?

Zespół scrum to bardzo ciekawy konstrukt, który stanowi niejako powrót do dawnej relacji czeladnik – mistrz. Jak dokładniej przedstawiają się poszczególne role w tym zespole? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

zdjęcie - (the_title())


Jakie istnieją role w zespole scrumowym?

Zespół scrum to bardzo ciekawy konstrukt, który stanowi niejako powrót do dawnej relacji czeladnik - mistrz. Jak dokładniej przedstawiają się poszczególne role w tym zespole? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Product owner - specjalista od harmonogramu, organizacji i rozmów z klientem

No właśnie - na początek mamy tutaj product ownera. kto to w ogóle jest? Teoretycznie można by go przyrównać do dawnego lidera, kierownika zespołu, jednak nie do końca. W zasadzie bowiem zajmuje się on tylko pewnymi kwestiami i w dodatku wcale nie posiada tak ogromnej odpowiedzialności i władzy, jak dawny lider.

O co dokładniej tutaj zatem chodzi? Otóż product owner odpowiada przede wszystkim za kwestie związane z szeroko pojętymi rozmowami i ustaleniami z klientem. Będzie to osoba, która musi dobrze zarządzać czasem, ludźmi, organizacją pracy, umieć rozmawiać z innymi i negocjować.

Bowiem - no właśnie zajmuje się on także kwestiami związanymi z tworzeniem harmonogramów, terminów realizacji itp. Oczywiście osoba pełniąca takie stanowisko musi przejść wcześniej odpowiedniej jakości szkolenie product owner.

Scrum master - przewodnik duchowy zespołu

Odkryto także w scrum dwie sprawy. Po pierwsze - wcale nie jest dobrze, kiedy większa część odpowiedzialności spada na jedną osobę. Dlatego też powstał scrum master. On musi przede wszystkim posiadać szeroką wiedzę z zakresu agile i scrum, ponieważ to właśnie w jego obowiązkach zawiera się pilnowanie, aby wszystko przebiegało w zgodzie z tą metodyką.

Warto jeszcze zaznaczyć, że to właśnie scrum master jest tą osobą, która zajmuje się zarządzaniem ludźmi, a konkretnie motywowaniem, ganieniem, pospieszaniem itp. Na pewno jest to także osoba, która musi przejść odpowiednie szkolenia scrum master.

Scrum developer - zwykły pracownik?

Otóż właśnie nie do końca. Teoretycznie podlega on pod scrum mastera i product ownera, jednak posiada całkiem spory zakres własnej odpowiedzialności. co więcej - jest to osoba naprawdę znająca się na swoim fachu. Też musi przejść szkolenia scrum developer.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.