Jakie są role w scrum?

Scrum to bardzo ciekawa metodyka agile, przede wszystkim z uwagi na naprawdę bardzo ciekawe role, jakie można wyróżnić w zespole scrum. Generalnie rzecz ujmując są one trzy. Jak dokładniej się one przedstawiają?

Gamma - Jakie są role w scrum?


Jakie są role w scrum?

Scrum to bardzo ciekawa metodyka agile, przede wszystkim z uwagi na naprawdę bardzo ciekawe role, jakie można wyróżnić w zespole scrum. Generalnie rzecz ujmując są one trzy. Jak dokładniej się one przedstawiają?

Scrum master - mistrz i nauczyciel

Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z pewnym powrotem do korzeni. Mianowicie wyróżnić możemy osobę zwaną jako scrum master. Kto to tak w zasadzie jest? Otóż jest to niejako przewodnik duchowy zespołu.

Zaobserwowano bowiem jedną naprawdę bardzo ciekawą rzecz - otóż niestety odejście od dawnego schematu mistrz - uczniowie, czy też mistrz - czeladnicy dało znaczne pogorszenie jakości pracy. Z drugiej jednak strony - współcześnie przecież kierownik nie może pełnić wszystkich ról. Z tego też powodu pojawiła się właśnie idea scrum mastera.

To trochę jak w plemieniu - scrum master to szanowany czarownik, zaś product owner, o którym powiemy za chwilę, to wódz. Generalnie jednak rzecz ujmując scrum master doskonale sprawdza się we wszystkich kwestiach związanych ze scrum - z wprowadzeniem, utrzymaniem itp.

Dalej - rozwiązauje on konflikty, rozstrzyga spory, wysłuchuje pracowników, motywuje ich, gani itp. Oczywiście, aby zostać profesjonalnym scrum masterem potrzebne jest odbycie szkolenia scrum master.

Product owner - organizator i negocjator

Kim zatem jest product owner? Otóż jest to osoba odpowiedzialna przede wszystkim za kontakt i rozmowy z klientem, zarządem itp. Co więcej - on w dużej mierze zarządza zespołem - jednak nie od strony duchowej jak scrum master. Product owner ma po prostu za zadanie rozdysponować pracę, zorganizować ją, zaprojektować harmonogram itp. Tutaj podobnie konieczne jest ukończenie kursu takiego jak szkolenie product owner.

Scrum developer - pracownik i specjalista

W końcu przechodzimy już do ostatniej roli. A jest nią scrum developer. Teoretycznie jest to zwykły pracownik, jednak z dobrymi kompetencjami, znający swój fach i posiadający naprawdę sporą dozę autonomii. Tu także konieczne są szkolenia scrum developer.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.