Jakie są różnice pomiędzy metodyką scrum a agile?

W nie tak całkiem zamierzchłych czasach trzeba było przyjść do pracy punktualnie i po prostu wykonać swoje obowiązki, najczęściej w taki sposób, aby zmieścić się w wyznaczonej z góry normie.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są różnice pomiędzy metodyką scrum a agile?

W nie tak całkiem zamierzchłych czasach trzeba było przyjść do pracy punktualnie i po prostu wykonać swoje obowiązki, najczęściej w taki sposób, aby zmieścić się w wyznaczonej z góry normie. Nikt wówczas nie myślał o tym, jak zarządzać pracownikami aby ich działania były jak najbardziej efektywne.

W ogóle zarządzanie zasobami ludzkimi czy też zarządzanie projektami praktycznie nie istniało. Sytuacja ta zaczęła się powoli zmieniać w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy po otwarciu rynku do Polski zaczęły ściągać zagraniczne firmy, które jak się okazało, miały zupełnie inne podejście do metodyki pracy.

Przez lata powstało wiele nurtów i podejść do zarządzania. Dużo emocji wzbudza zarówno scrum jak i agile. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwiema metodykami pracy?

Co to jest Agile?

Chcąc dowiedzieć się czym właściwie jest Scrum, trzeba zacząć od ruchu Agile, gdyż to on tak na prawdę jest podstawą wszystkiego. Myśląc o szkoleniach, dobrze byłoby również zacząć od agile szkolenia i ewentualnie później uzupełnić wiedzę poprzez szkolenie scrum. Agile wywodzi się z metodyki pracy programistów, jednak obecnie ten sposób działania biznesowego przekłada się także i na inne gałęzie.

Podstawą w tym przypadku jest ogromna elastyczność, innowacyjność i szybkie reagowanie na potrzeby klienta. Działając w ten sposób można odnieść sukces zawodowy i doprowadzić do końca każdy projekt w wyznaczonym czasie.

Jakie są podstawowe różnice?

Tradycyjne metodyki pracy stawiały przede wszystkim na długoterminowe planowanie. Wyznaczanie celów w perspektywie dłuższego czasu jest jak najbardziej właściwe, pozwala zachować pewną wizję rozwoju, jednak przy realizacji projektów niekiedy zawodzi, zwłaszcza jeżeli pojawiają się nieoczekiwane zmienne, na przykład klient zacznie zgłaszać nowe potrzeby.

Używając Scrum pracuje się etapami nazywanymi sprintami. To znacznie ułatwia sprawę. Szkolenia biznesowe mogą przybliżyć ten temat wszystkim zainteresowanym. W sposób szczególny warto przemyśleć agile project management szkolenie. Wprowadzając pewne zmiany w metodyce pracy pierwsze efekty podjętych działań można będzie zauważyć w krótkim czasie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.