Model komfort –ryzyko –panika

Model komfort – ryzyko – panika dotyczy przede wszystkim zmian na poziomie osobistym. Strefa komfortu to bezpieczny psychologicznie obszar naszej swobody. Są to działania, w których czujemy się komfortowo i pewnie.

zdjęcie - (the_title())

    Strefę komfortu możemy zwizualizować sobie jako okrąg. Kiedy ją opuszczamy, przechodzimy do kolejnego obszaru – strefy ryzyka. Im częściej przechodzimy w strefę ryzyka, tym bardziej poszerzamy strefę naszego komfortu. Jest jeszcze strefa paniki – są to wszelkie działania, których się boimy. Znajdujemy się w niej, kiedy zmiana jest nieunikniona, a my nie zrobiliśmy nic, aby się z nią oswoić. Wejście do strefy paniki wiąże się z wysokim kosztem psychologicznym – stresem, pośpiechem i bezradnością.

    Model komfort – ryzyko – panika jest układem dynamicznym. Poprzez swoje świadome działanie możesz poszerzać strefę komfortu. Jeżeli chcesz się rozwijać, zacznij robić rzeczy, których do tej pory nie robiłeś.

    Jak możesz wykorzystać ten model?

    WSZĘDZIE I DO WSZYSTKIEGO np.:

    • Jesteś nieśmiały? Zapytaj kogoś obcego na ulicy o godzinę. Pójdź na warsztaty aktorskie. Poznaj kogoś nowego. 
    • Chciałbyś pisać bloga? Zacznij od pisania pamiętnika. Zaangażuj się w komentowanie interesujących artykułów w sieci. Przygotuj pomysły na tematy. 
    • Chcesz mieć lepsze relacje z kolegami z pracy? Zapytaj o ich zainteresowania i pasje. Zaangażuj się w organizację spotkania integracyjnego. Zaproponuj wspólne wyjście. 

    Pamiętaj, aby małymi krokami zmierzać do sukcesu.
    Jeżeli jesteś odważny i lubisz rzucać się na głęboką wodę, możesz od razu zacząć od dużych wyzwań. Jest to ryzykowne, ale nagły sukces lub porażka może zdecydowanie przyśpieszyć Twój rozwój.

    Większość ludzi ceni bezpieczeństwo i wygodę zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Boją się opuszczać bezpieczny dla siebie stan, a to sprawia, że się nie rozwijają. Czy chcesz trwać w podobnej stagnacji? Jeśli nie – już dziś wyjdź poza strefę własnego komfortu.


    WZÓR NA ZMIANĘ

    Istotą zmiany jest wprowadzenie nowych nawyków i sposobów działania, oraz porzucenie starych. Postępowanie według znanych wzorców, nawet jeżeli nie jest zadowalające, to nie wymaga dodatkowego wysiłku i świadomości. Z tego powodu wiele osób odczuwa opór przed zmianą. Tymczasem do przeprowadzenia istotnej zmiany niezbędny jest świadomy wysiłek oraz determinacja.

    Jak przeprowadzić skuteczną zmianę?
    Zmiana może zostać zrealizowana, kiedy opór jest mniejszy od sumy poniższych czynników:
    Niezadowolenie – stopień niezadowolenia z aktualnej sytuacji.
    Wizja – wyobrażenie na temat przyszłej sytuacji.
    Pierwsze kroki – wykonywanie pierwszych działań zmierzających w stronę realizacji wizji.

    Kiedy dana osoba jest wystarczająco niezadowolona ze stanu obecnego, posiada wyraźną wizję poprawy sytuacji. Niezbędnym elementem poprawy sytuacji jest podjęcie konkretnych działań. Jeżeli tego nie zrobi, to nie uda się zrealizować zmiany, która mogłaby poprawić jej komfort w życiu zawodowym, bądź osobistym.

    Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi i menadżerskimi jak: szkolenia dla sprzedawców, szkolenia z obsługi klienta, szkolenia z negocjacji, szkolenia zarządzanie zespołem. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.