Mowa niewerbalna w prezentacji 4/4

Zarządzanie wymową i siłą głosu, poprawne akcentowanie, panowanie nad głosem i intonacją: Gestykulacja, wygląd zewnętrzny i przedmioty osobiste, kompetencja

Gamma - Mowa niewerbalna w prezentacji 4/4

  Gestykulacja
  Gestykulacja  - inaczej ruchy rękami, dłońmi. Gestykulacja jest ważnym elementem budowania własnego wizerunku na poziomie niewerbalnym. Ponad 80% ludzi to wzrokowcy. Kiedy opowiadamy im historie, przekonujemy do swoich racji wzrokowcy są skazani na kanał słuchowy. To co może im ułatwić zrozumienie nas oraz pozytywne odebranie to uruchomienie kanału wzrokowego właśnie poprzez gestykulację. Funkcją gestów jest obrazować, podkreślać komunikat słowny.


  Najważniejsze wskazówki dotyczące stosowania gestykulacji w komunikacie perswazyjnym:

  • Zacznij gestykulować po kilkudziesięciu sekundach swojej wypowiedzi, tak abyś mógł rozpoznać rytm i tempo, w którym mówisz i dopasować do tego gestykulację
  • Gestykulacja powinna przebiegać na poziomie ugiętych prawie pod kątem 90 stopni łokci. Obniżenie rąk sprawia wrażenie bezradności, podniesienie powyżej tego poziomu jest nienaturalne i niewygodne
  • Gestykulując zwracaj uwagę, aby łokcie nie stykały się z ciałem
  • Jeżeli nie wiesz co zrobić z rękami – masz trzy wyjścia: możesz je schować za siebie, trzymać razem, wziąć do ręki jakiś przedmiot
  • Uważaj na wzorce gestykulacyjne odbierane jak sygnał zdenerwowania: pocieranie, wyginanie rąk, drapanie się, bawienie się przedmiotami, trzymanie rąk poniżej linii bioder
  • Stosuj gestykulację, aby podkreślić lub zobrazować wypowiedź a nie jej zaprzeczyć


  Wygląd zewnętrzny i przedmioty osobiste
  Wybierając ubranie, fryzurę, dodatki osobiste należy pamiętać, że ludzie oceniając często kierują się automatyzmami myślowymi. Często nie analizują wyglądu człowieka szczegół po szczególe, tylko zwracają uwagę na jeden element – warto więc dopracować każdy szczegół. Dla przykładu – na początku lat 90 prezes BIG Banku Gdańskiego nie udzielił pożyczki właścicielom spółki ART B ponieważ mieli brudne buty. Prezes założył, że jeśli panowie nie dbają o buty nie będą również dbali o własne interesy w sposób należyty, a to oznacza że kredyt nie będzie bezpieczny. W tym szczególnym przypadku prezes banku miał rację – jeden z właścicieli spółki ukrywa się w Izraelu, drugi odsiaduje wyrok – kilka polskich banków nie odzyskało pieniędzy do dziś.

  Drugi automatyzm myślowy to kierowanie się symbolami – ludzie w garniturach, krawatach, garsonkach są oceniani jako bardziej profesjonalni i godni zaufania, ludzie w obuwiu sportowym jako bardziej lekkomyślni, a ludzie w okularach jako lepiej wykształceni, posiadający większą wiedzę. Warto dobierając ubranie i przedmioty osobiste zwracać na to uwagę.

  Kompetencja
  Budowanie wizerunku osoby kompetentnej, uznania w oczach innych niekoniecznie musi być zgodne z celem merytorycznym. Często uznaje się osoby używające trudnych zwrotów, potrafiących bardzo szybko i sprawnie opowiadać o zawiłych sprawach za kompetentne. Taki sposób prezentacji rzeczywiście może wzbudzić podziw dla wiedzy jaką posiada osoba prezentująca, efektem ubocznym może być jednak brak zrozumienia tematu prezentacji czyli porażka w realizacji celu merytorycznego.

  Czy istnieją sprzeczności między celami?
  Cele osobiste i merytoryczne  nie muszą się wykluczać. Pamiętajmy jednak, że jeżeli dojdzie do sytuacji sprzeczności potrzeb należy wybrać cel organizacyjny jak nadrzędny.

   

  Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.