Nowe pokolenie Y na rynku pracy

Generacja Y jest pokoleniem które obecnie coraz wyraźniej zaznacza się na rynku pracy. Nowe pokolenie to w większości kompetentne osoby które sukcesywnie wkraczają na ścieżkę zawodową i jasno precyzują swoje oczekiwania.

zdjęcie - (the_title())

 
Nowe pokolenie Y na rynku pracy

Generacja Y jest pokoleniem które obecnie coraz wyraźniej zaznacza się na rynku pracy. Nowe pokolenie to w większości kompetentne osoby które sukcesywnie wkraczają na ścieżkę zawodową i jasno precyzują swoje oczekiwania.

Pokolenie X, a pokolenie Y

Współcześnie na rynku pracy funkcjonuje pokolenie X oraz nowe pokolenie Y, które to właśnie rozpoczyna pracę zawodową. Ze względu na odmienność osób należących obu pokoleń należy wobec generacji Y przyjąć w miejscu pracy inne niż stosowane dotychczas reguły postępowania oraz wdrożyć inne sposoby zarządzania.

Pokolenie X – to osoby które urodziły się w czasach PRL – u, w latach 1964-1982. Zatem ich bycie oraz funkcjonowanie jest silnie powiązane z faktem przeżycia oraz pamiętania tamtych czasów.

Pokolenie Y - w Polsce nazywane jest często Europejskimi Poszukiwaczami. W jego skład wchodzą osoby, które przyszły na świat w latach 1984-2000. Generacja Y to takie osoby, które doświadczyły szybkiego rozwoju elektroniki oraz technologii i zdążyły się z nią dobrze zapoznać. Łatwość dostępu do internetu i zdobywania potrzebnych informacji oraz wysokie wsparcie społeczne to główne cechy środowiska mające znaczny wpływ na jednostki należące do tego pokolenia.=

Warunki kształtujące nowe pokolenie

W czasach dorastania całego pokolenia Y coraz wyraźniejsze stawało się demokratyczne podejście rodziców do swoich dzieci. Takie nastawienie owocowało znaczną ilością czasu poświęcanego dziecku oraz częstym chwaleniem swoich pociech. Rodzice bardziej dbali o to, aby zachęcać swoje dzieci do podejmowania różnorodnych działań. Bardzo popularne stało się ich wysyłanie na dodatkowe zajęcia, mające zaowocować w przyszłości większymi kompetencjami. Jednostki dorastające w takich warunkach stawały się osobami silnie sprawczymi. Wiele z nich odniosło znaczne sukcesów, otrzymało wiele pochwał i często były one traktowane jak partnerzy w dyskusji.

Następną sferą mającą znaczny wpływ na rozwój tych młodych ludzi była szkoła. System edukacji znacznie się zmienił na podobieństwo wyżej opisanych posunięć w podejściu do wychowania. W związku z tym szkoła stała się bardziej przyjazna dla uczniów oraz nastawiona na ich kształtowanie i wspieranie. W obliczu ogromu informacji dostępnych w internecie nauczyciele, rodzice czy rówieśnicy nie byli już jedynymi dostępnymi dla młodego pokolenia autorytetami.
Te ogromne zmiany doprowadziły do tego, że wiele osób z pokolenia Y preferuje obustronny szacunek zamiast silnej ręki. Dla osób tych wiek czy starszeństwo nie jest już wystarczającym powodem by czuć się podległym. W związku z tym zarządzanie kompetencjami nowego pokolenia nie jest łatwe.

Pokolenie Y w pracy – zarządzanie kompetencjami

Generacja Y nie jest skłonna do pozostawania w miejscu, w którym nie czuje się szczęśliwa i spełniona. W związku z tym nowe pokolenie nie jest przywiązane do swojego miejsca pracy. Pokolenie Y w pracy jest oddane tylko wtedy, gdy pracodawca zapewni odpowiednie warunki oraz godne wynagrodzenie. Dobre płace oraz szybki awans są dla igreków główną motywacją wyboru miejsca pracy.
Generacja Y to tacy pracownicy, którzy chcą być cenieni oraz szanowani przez swych przełożonych. Pragną oni otrzymywać od szefa ogromne wsparcie dotyczące dalszej kariery oraz zaufanie pozwalające na swobodne wykonywanie zadań.

Nowe pokolenie – sprawne zarządzanie kompetencjami

Zarządzanie kompetencjami nowego pokolenia nie jest łatwe. Pracodawcy chcący zatrzymać wartościowych pracowników muszą wprowadzać liczne zmiany w zarządzaniu.
Przedsiębiorstwa muszą obecnie podchodzić do nowego pracownika bardziej indywidualnie. Ponadto pracodawcy muszą bardziej elastycznie posługiwać się technikami zarządzania oraz dopasowywać je do konkretnego, zatrudnionego przez siebie młodego pracownika.
Pokolenie Y oczekuje od przełożonych relacji opartych na równości oraz szacunku. Potrafią oni doskonale żonglować poszczególnymi zadaniami oraz uwielbiają podchodzić do nich na własny sposób. W związku z tym liderzy powinni dawać im większą swobodę w działaniu.
Szefowie muszą być nastawieni na rozluźnienie hierarchicznej struktury oraz umożliwienie swobodnego tworzenia się klimatu otwartości oraz wzajemnej współpracy.

W celu zatrzymania w swojej firmie najbardziej wartościowych pracowników konieczne jest stopniowe rozluźnianie metodologii, którą szefowie kierowali się przyznając awanse. Muszą oni pamiętać o tym, że jeśli utalentowany członek pokolenia Y będzie miał poczucie niedoceniania go, to wówczas z pewnością zacznie szukać nowego pracodawcy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.