Obszary wpływu

Pielęgnowanie posiadanych źródeł władzy
Każda osoba dysponuje jakimś źródłem władzy, chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie często przyjmują określoną postawę wobec władzy.

Gamma - Obszary wpływu

  Zazwyczaj buntują się lub popadają we frustrację, jeśli czują, że sami nic nie mogą zrobić. Posiadanie władzy budzi różne negatywne skojarzenia. Dzięki władzy możliwe jest jednak przeprowadzanie wielu inicjatyw. Istnieją następujące źródła władzy:

  Władza formalna – wynika z hierarchii organizacyjnej, pełnionego stanowiska, tytułu na wizytówce.

  Władza osobista – bierze się z osobistych cech jednostki takich jak, siła charakteru, czy mądrość. Władzę osobistą zwiększają umiejętności interpersonalne: komunikatywność i zdolność przekonywania. Jeśli lubią z Tobą przebywać inni, to znaczy, że posiadasz władzę osobistą.

  Władza zadaniowa – dotyczy konkretnego zadania. Jest to możliwość udzielenia pomocy lub wstrzymania konkretnego zadania.

  Władza odniesienia – wynika z siły relacji z innymi osobami z grupy, opartej np. na przyjaźni, zaufaniu, zrozumieniu innych, wiedzy o tym, czym żyją poszczególne osoby w grupie.

  Władza ekspercka – to skutek kompetencji, wiedzy, stopni, czy certyfikatów potwierdzających ukończenie specjalistycznych szkoleń. Ze względu na to, że każdy jest ekspertem w jakiejś dziedzinie, to każdy dysponuje władzą ekspercką.

  Jeśli chcesz powiększyć ilości źródeł władzy, to warto otoczyć się ludźmi, którzy dysponują innymi źródłami władzy. Po określeniu swoich zasobów, warto je dalej rozwijać tak, aby poszerzać ich stan, ale też zadbać o nie, żeby się nie okazały już nieaktualne np. władza ekspercka.

  KRĄG WPŁYWU
  Twój krąg wpływu to sprawy, na które masz rzeczywisty wpływ.

  KRĄG ZAINTERESOWANIA
  Twój krąg zainteresowania obejmuje sprawy, które Cię interesują, choć nad nimi nie panujesz.

  PODEJŚCIE PROAKTYWNE
  Kiedy koncentrujemy się na sprawach, na które mamy wpływ, poszerzamy swoją wiedzę, doświadczenie, a także budujemy wiarygodność. W rezultacie nasz krąg wpływu powiększa się.

  PODEJŚCIE REAKTYWNE
  Jeżeli koncentrujemy się na kwestiach, na które nie mamy wpływu, poświęcamy mniej czasu i energii na sprawy, na które mamy realny wpływ. W efekcie nasz krąg wpływu kurczy się.
  Przeczytaj poniższą listę i określ, które jej elementy należą do kręgu Twojego wpływu, a które do kręgu zainteresowania.

  Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi, menadżerskimi i z rozwoju osobistego jak: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie telemarketing, szkolenie przywództwo. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.