Ocena i samoocena pracownicza

Ocena wyników pracownika jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. To zarówno cenna informacja dla właścicieli firmy, menedżerów i lidera zespołu, jak również dla samego pracownika. Oceny pracownika możemy dokonywać na kilka sposób – jak wybrać najlepszy?

   
  Ocena wyników pracownika jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. To zarówno cenna informacja dla właścicieli firmy, menedżerów i lidera zespołu, jak również dla samego pracownika. Oceny pracownika możemy dokonywać na kilka sposób - jak wybrać najlepszy?

  Samoocena pracownicza jako element ewaluacji

  Każdy pracownik powinien móc ocenić się samodzielnie. Nie ma to co prawda na celu sprawdzenia jego poczucia wartości, lecz może znacząco ułatwić wdrażanie szkoleń i wybranie rodzaju ścieżki zawodowej dla pracowników.

  Samoocena pracownika powinna polegać na opisie potrzebnych kompetencji, które chciałby zdobyć w przyszłości i odpowiedzi na takie pytania jak to, co mogłoby podnieść jego efektywność i mobilizację do pracy. Jest to pewnego rodzaju feedback, który dla pracodawcy może stanowić cenne źródło wiedzy o każdym pracowniku.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

  Ocena okresowa

  Ocena okresowa polega na cyklicznym powtarzaniu danych statystyk wyników, testów czy rankingów. Sposobów na ocenę okresową jest bardzo wiele. W wielkich korporacjach o ściśle męskiej kulturze organizacyjnej często stosuje się rankingi wyników lub porównania zespołowe, które wzmagają rywalizację między pracownikami.

  W bardziej liberalnych, nastawionych na pracę zespołową i dobrą atmosferę firmach stosuje się przede wszystkich ocenę opisową pracownika, która pozwala na wyróżnienie mocnych i słabych stron. Jest to sposób, dzięki któremu unikniemy wzmożenia rywalizacji oraz wykluczymy możliwość upadku mobilizacji pracownika, zyskujemy za to doskonałą atmosferę i większe zaangażowanie.

  W zależności od branży, charakteru przedsiębiorstwa oraz kultury organizacyjnej, możemy wybrać różne rodzaje ocen. Warto jednak wdrożyć zarówno ocenę okresową (która jest informacją przede wszystkim dla pracownika), jak i samoocenę (która jest informacją dla kierowników). Pozwala to na poznanie się obu stron, możliwość uzyskania feedbacku oraz dopasowanie swoich działań do potrzeb i oczekiwań drugiej strony, co zawsze skutkuje lepszą i efektywniejszą współpracą.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.