Perswazja
Umiejętność przekonywania innych do własnych racji jest niezwykle ceniona na stanowiskach kierowniczych w każdej firme bez względu na przedmiot jej działalności. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy z nas opanował sztukę perswazji do perfekcji. Wiele osób myli pojęcie perswazji z manipulacją. Manipulacja jest jednak. w przeciwieństwie do perswazji, pojęciem, które kojarzy się pejoratywnie. W przeciwieństwie do manipulacji, perswazja nie szkodzi w żaden sposób osobie, którą nakłaniamy do swoich racji. Co do zasady wyszczególnić można trzy rodzaje perswazji.
Kryterium wyróżniającym będzie przede wszystkim kryterium celowe. Wyróżnia się więc: perswazję przekonującą, nakłaniającą oraz perswazję określaną jako pobudzająca. Perswazja pobudzająca czyli tak zwana agitacja ma służyć przekonaniu jakiejś osoby do swojego pomysłu. Jeżeli chodzi zaś o perswazję przekonującą, jej celem jest próba udowodnienia danej osobie czegoś. Celem perswazji nakłaniającej jest nakłonienie jak największej ilości osób do jakiejś idei. Sztuka perswazji jest niewątpliwie trudna do opanowania. Nie da się jednak ukryć, że umiejętność perswazji bardzo przydaje się w życiu i to nie tylko osobistym.
Przede wszystkim bowiem umiejętność nakłonienia innych do własnego pomysłu przydaje się w życiu zawodowym. Jeżeli kierujemy zespołem pracowników do naszych zadań należy między innymi wydawanie poleceń oraz kontrola nad pracownikami, któzy są odpowiedzialni za realizację zleconych im zadań. Oczywiście wiele zależy od rodzaju zadań z jakimi musi zmierzyć się dany pracownik. Jedne zadania są mniej wymagające, inne bardziej. Jeżeli jednak pracownik jest przekonany o słuszności jakiegoś pomysłu, łatwiej jest mu realizować związane z nim zadania. Jeżeli jednak pracownik ma wątpliwości co do tego, czy droga wskazana mu przez przełożonego jest słuszna, może mieć opory przed wykonaniem zleconego przez menedżera zadania. Wówczas przydatna może okazać się umiejętność perswazji.
Nie zawsze bowiem pracownicy będą dobrze nastawieni do pomysłów swoich kierowników. Jeżeli jednak osoba zajmująca stanowisko kierownicze będzie charyzmatyczna, łatwiej jej będzie nakłonić swoich podwładnych do określonego działania. Dla kadr menedżerskich powinno się organizować systematyczne i regularne szkolenia, które pomogą im opanować trudną sztukę perswazji.
Niezmiernie istotne jest to, aby szkolenie zostało poprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego szkoleniowca. Warto więc starannie wybrać firmę szkoleniową, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Przede wszystkim warto kierować się opiniami klientów na temat danej firmy. To one w znacznej mierze sugerują nam czy dana firma jest skuteczna. Przy wyborze firmy szkoleniowej nie należy zapominać również o kosztach. Musimy bowiem pamiętać, że za jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Niekiedy wysoka cena jest nieadekwatna do jakości. szkolenia, ale zdarza się to na szczęście stosunkowo rzadko. Podsumowując wyżej zebrane rozważania z całą pewnością można dojść do wniosku, że sztuka perswazji jest niezmiernie trudna do opanowania.
Nie da się jednak ukryć,.że jest to umiejętność niezwykle przydatna zarówno w życiu osobowym jak i prywatnym. Dzięki perswazji znacznie łatwiej będzie nam osiągać zamierzone cele. Należy pamiętać o tym, aby nie mylić perswazji z manipulacją. Manipulacja jest bowiem niepożądanym zjawiskiem. Zasadniczo można wyszczególnić trzy rodzaje perswazji: perswazję nakłaniającą, perswazję przekonującą oraz perswazję pobudzającą. Sztuka przekonywania ludzi do swoich racji przydaje się zwłaszcza na stanowiskach menedżerskich. Menedżerowie muszą bowiem pamiętać, że odpowiadają nie tylko za jakość świadczonej przez siebie pracy, ale również za jakość pracy świadczonej przez swoich podwładnych. Bywa. iż podwładni mają problem z realizacją zadań zleconych im przez przełożonych. W takich sytuacjach kierownikom przydaje się sztuka perswazji. Pracodawca powinien pamiętać o tym, aby organizować szkolenia dla kadr kierowniczych. Na takich szkoleniach menedżerowie poznają tajniki przekonywania innych do swoich racji.