Perswazja

Umiejętność przekonywania innych do własnych racji jest niezwykle ceniona na stanowiskach kierowniczych w każdej firme bez względu na przedmiot jej działalności. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy z nas opanował sztukę perswazji do perfekcji. Wiele osób myli pojęcie perswazji z manipulacją.

Gamma - Perswazja

 
Perswazja

Umiejętność przekonywania innych do własnych racji jest niezwykle ceniona na stanowiskach kierowniczych w każdej firme bez względu na przedmiot jej działalności. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy z nas opanował sztukę perswazji do perfekcji. Wiele osób myli pojęcie perswazji z manipulacją. Manipulacja jest jednak. w przeciwieństwie do perswazji, pojęciem, które kojarzy się pejoratywnie. W przeciwieństwie do manipulacji, perswazja nie szkodzi w żaden sposób osobie, którą nakłaniamy do swoich racji. Co do zasady wyszczególnić można trzy rodzaje perswazji.

Kryterium wyróżniającym będzie przede wszystkim kryterium celowe. Wyróżnia się więc: perswazję przekonującą, nakłaniającą oraz perswazję określaną jako pobudzająca. Perswazja pobudzająca czyli tak zwana agitacja ma służyć przekonaniu jakiejś osoby do swojego pomysłu. Jeżeli chodzi zaś o perswazję przekonującą, jej celem jest próba udowodnienia danej osobie czegoś. Celem perswazji nakłaniającej jest nakłonienie jak największej ilości osób do jakiejś idei. Sztuka perswazji jest niewątpliwie trudna do opanowania. Nie da się jednak ukryć, że umiejętność perswazji bardzo przydaje się w życiu i to nie tylko osobistym.

Przede wszystkim bowiem umiejętność nakłonienia innych do własnego pomysłu przydaje się w życiu zawodowym. Jeżeli kierujemy zespołem pracowników do naszych zadań należy między innymi wydawanie poleceń oraz kontrola nad pracownikami, któzy są odpowiedzialni za realizację zleconych im zadań. Oczywiście wiele zależy od rodzaju zadań z jakimi musi zmierzyć się dany pracownik. Jedne zadania są mniej wymagające, inne bardziej. Jeżeli jednak pracownik jest przekonany o słuszności jakiegoś pomysłu, łatwiej jest mu realizować związane z nim zadania. Jeżeli jednak pracownik ma wątpliwości co do tego, czy droga wskazana mu przez przełożonego jest słuszna, może mieć opory przed wykonaniem zleconego przez menedżera zadania. Wówczas przydatna może okazać się umiejętność perswazji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj metodę, dzięki której już na pierwszym spotkaniu zorientujesz się kim jest Twój rozmówca. Wzmocnij wiarę we własne możliwości i negocjuj skuteczniej. Poznaj najskuteczniejsze modele rozmów sprzedażowych. Zobacz: szkolenia z negocjacji, szkolenie telemarketing, profesjonalna obsługa klienta szkolenie. Zobacz cały dział: szkolenia sprzedażowe

Nie zawsze bowiem pracownicy będą dobrze nastawieni do pomysłów swoich kierowników. Jeżeli jednak osoba zajmująca stanowisko kierownicze będzie charyzmatyczna, łatwiej jej będzie nakłonić swoich podwładnych do określonego działania. Dla kadr menedżerskich powinno się organizować systematyczne i regularne szkolenia, które pomogą im opanować trudną sztukę perswazji.

Niezmiernie istotne jest to, aby szkolenie zostało poprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego szkoleniowca. Warto więc starannie wybrać firmę szkoleniową, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Przede wszystkim warto kierować się opiniami klientów na temat danej firmy. To one w znacznej mierze sugerują nam czy dana firma jest skuteczna. Przy wyborze firmy szkoleniowej nie należy zapominać również o kosztach. Musimy bowiem pamiętać, że za jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Niekiedy wysoka cena jest nieadekwatna do jakości. szkolenia, ale zdarza się to na szczęście stosunkowo rzadko. Podsumowując wyżej zebrane rozważania z całą pewnością można dojść do wniosku, że sztuka perswazji jest niezmiernie trudna do opanowania.

Nie da się jednak ukryć,.że jest to umiejętność niezwykle przydatna zarówno w życiu osobowym jak i prywatnym. Dzięki perswazji znacznie łatwiej będzie nam osiągać zamierzone cele. Należy pamiętać o tym, aby nie mylić perswazji z manipulacją. Manipulacja jest bowiem niepożądanym zjawiskiem. Zasadniczo można wyszczególnić trzy rodzaje perswazji: perswazję nakłaniającą, perswazję przekonującą oraz perswazję pobudzającą. Sztuka przekonywania ludzi do swoich racji przydaje się zwłaszcza na stanowiskach menedżerskich. Menedżerowie muszą bowiem pamiętać, że odpowiadają nie tylko za jakość świadczonej przez siebie pracy, ale również za jakość pracy świadczonej przez swoich podwładnych. Bywa. iż podwładni mają problem z realizacją zadań zleconych im przez przełożonych. W takich sytuacjach kierownikom przydaje się sztuka perswazji. Pracodawca powinien pamiętać o tym, aby organizować szkolenia dla kadr kierowniczych. Na takich szkoleniach menedżerowie poznają tajniki przekonywania innych do swoich racji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.