Rozwiązywanie konfliktów: zamykanie procesu

Zamykanie procesu negocjacji i rozwiązania konfliktu: Podsumowanie dotychczasowych ustaleń. Prezentowanie alternatyw. Zawieranie kontraktu psychologicznego.

Gamma - Rozwiązywanie konfliktów: zamykanie procesu

  1. Podsumowanie dotychczasowych ustaleń

  Przede wszystkim spróbuj podsumować to, co ustaliliście z rozmówcą, akcentując najważniejsze elementy rozwiązań. Przypominasz w ten sposób poczynione ustalenia, ustrzegając się przed tym, że partner zapomni lub zniekształci zobowiązania.
  Podsumowanie jest również ważne wtedy, gdy nie dochodzi do ostatecznego porozumienia. Sygnalizujemy sprawy, co do których panuje zgodność i definiujemy, nad czym jeszcze musimy się zastanowić i co w związku z tym pozostaje nam do przedyskutowania.
  Dzięki temu czas pomiędzy tym i następnym spotkaniem nie mija bezproduktywnie i nie musimy zaczynać kolejnego spotkania od ponownego przerabiania tych samych kwestii.

  2. Prezentowanie alternatyw

  Zaproponuj partnerowi, który nie jest skory do przyjęcia jakiejś konkretnej możliwości, alternatywne rozwiązania sytuacji. Skłoń go do dokonania wyboru.
  Gdy mamy do wyboru jedną możliwość zawsze się wahamy.  Natomiast jeśli mamy kilka opcji do wyboru i do tego są wśród nich możliwości wyraźnie lepsze i gorsze, jesteśmy bardziej skłonni do zastanawiania się nad wyborem, niż do analizowania, czy są one  w ogóle do przyjęcia.

  3. Zawieranie kontraktu psychologicznego

  Kontrakt psychologiczny jest to rodzaj nieformalnej, niepisanej umowy między ludźmi. Podczas rozmowy budujemy wzajemne relacje, tworzy się między nami wzajemne zaufanie. Podstawą zaufania są następujące elementy:

  • założenie, że obie strony są poważnymi i lojalnymi ludźmi
  • zaufanie do rozmówcy (współpracownika, przełożonego)
  • zaufanie do firmy


  Aby kontrakt psychologiczny stanowił solidny fundament dla dalszej współpracy, żeby obie strony miały jasność, na co się decydują i do czego zobowiązują, kontrakt musi zawierać następujące elementy:

  • jasne warunki
  • porozumienie
  • jednoznaczną akceptację zasad
  Nie chcesz popełniać błędów w komunikacji? Szukasz szkoleń uczących jak rozmawiać z klientem lub pracownikiem? Zobacz nasze szkolenia z komunikacji. Zobacz rónież szkolenia interpersonalne, szkolenia managerskie i szkolenia sprzedażowe oferowanie przez nas. Gamma - firma szkoleniowa roku.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.