Sposoby motywacji pracowników

Motywacja jest jednym z podstawowych elementów zarządzania: od niej zależy zaangażowanie pracowników i wyniki całego zespołu. Sposobów motywacji pracowników jest bardzo wiele a każdy z nich może sprawdzać się w odmiennych sytuacjach, w różnych branżach czy nawet w grupie podobnych przedsiębiorstw.

zdjęcie - Sposoby motywacji pracowników

Motywacja jest jednym z podstawowych elementów zarządzania: od niej zależy zaangażowanie pracowników i wyniki całego zespołu. Sposobów motywacji pracowników jest bardzo wiele a każdy z nich może sprawdzać się w odmiennych sytuacjach, w różnych branżach czy nawet w grupie podobnych przedsiębiorstw.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firma Gamma sp. j. rekomenduje szkolenia: Zarządzanie zmianą - Kompleksowe przygotowanie do procesu wprowadzania zmiany w organizacji. Zarządzanie zespołem - Doskonalenie umiejętności zarządzania zespołem pracowniczym. szkolenie zarządzanie projektami – Jak zadbać o procesy w projekcie czyli zapoznanie z metodyką PMI.Zobacz inne szkolenia menadżerskie online i webinary

Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście motywacja finansowa. Zwykle polega ona na zagwarantowaniu stałej pensji, dodatkowo wyniki pracy nagradzane są poprzez system premiowy. Sprawdza się to przede wszystkim w przedsiębiorstwach handlowych - trudno wyobrazić sobie lepszy i bardziej sprawiedliwy system motywacji wśród przedstawicieli handlowych i sprzedawców.

W organizacjach, w których dominuje kobiece podejście do zarządzania (określane przede wszystkim jako chęć utrzymania dobrych relacji międzyludzkich, stałości i bezpieczeństwa zatrudnienia) może nie sprawdzać się jednak narzucanie wysokich wymagań sprzedażowych a często bardziej pożądane są elementy socjalne. W tym przypadku doskonałym motywatorem będą świadczenia medyczne, nastawienie na zaangażowanie rodzinne w miejscu pracy czy dodatkowe benefity pozapłacowe.

W nowoczesnych przedsiębiorstwach coraz bardziej zwraca się uwagę na samozadowolenie pracownika. Motywatorem będą więc nie tylko materialne korzyści z pełnienia obowiązków, ale również świadomość uczestniczenia w życiu firmy i jej współtworzenia. Pracownik, który zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywa w organizacji, chętniej angażuje się w wykonywanie obowiązków pracowniczych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

To podejście sprawdza się przede wszystkim w niewielkich, lokalnych przedsiębiorstwach, gdzie pracownik jest najważniejszym elementem firmy i często od jednostki zależy przetrwanie firmy.

Jaki model motywacji pracowników wybrać?

Z pewnością najskuteczniejsze jest połączenie wszystkich tych trzech elementów: motywacji finansowej, pozapłacowej oraz świadomościowej. Dzięki temu możemy zyskać pracownika, który będzie czuł się bezpiecznie, zarazem będzie nastawiony na osiąganie konkretnych wyników oraz będzie zdawać sobie sprawę z wagi roli, którą ogrywa w przedsiębiorstwie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.