Style reakcji w sytuacjach konfliktowych: uleganie

Uleganie ma miejsce wtedy, kiedy osoba podporządkowująca się pomija realizację własnych potrzeb, by zaspokoić interesy innych.

Gamma - Style reakcji w sytuacjach konfliktowych: uleganie

  Zazwyczaj styl ten stosują osoby, którym zależy na utrzymaniu dobrych relacji z innymi, kosztem własnych  potrzeb. Zachowanie takie może wynikać ze strachu przed osamotnieniem i może przejawiać się w myśleniu: „Jeśli się sprzeciwię lub zawalczę o swoje to ludzie odsuną się ode mnie”. W konflikcie strategia ulegania przejawia się działaniem na korzyść strony przeciwnej i może wynikać z tego, że druga strona jest spostrzegana jako silniejsza. Motywacją do zachowań uległych jest też przyjęta taktyka wzajemności tzn. dzisiaj ja ulegam i rezygnuję ze swoich interesów, a jutro ty dostosujesz się do mnie. Osoby preferujące uleganie również są przekonane, że konflikt jest czymś złym i należy robić wiele, aby nie dopuścić do jego powstania lub rozwoju. Osoby działające zgodnie z tym stylem zapewniają sobie i  partnerowi „święty spokój” niestety okupując to wysokimi kosztami np.: frustracją, stratami materialnymi lub moralnymi.

  Warto stosować uleganie, kiedy:

  • Dostrzegamy swój błąd i dążymy do naprawienia go.
  • Utrzymanie dobrych relacji jest dla nas ważniejsze niż przedmiot sporu, bo jest to osoba nam bliska lub, od której jesteśmy uzależnieni np.: finansowo, uczuciowo.
  • Druga strona jest silniejsza i  nie akceptuje innego rozwiązania konfliktu.
  • Potencjalne zyski osobiste w porównaniu z potencjalnymi zyskami partnera
  • w konflikcie są dla nas mało istotne.


  Wady ulegania:

  • Przejawianie zachowań konformistycznych.
  • Rezygnowanie z realizacji własnych potrzeb, interesów może prowadzić do kumulowania frustracji, czego konsekwencją są  silne, niezrozumiałe dla otoczenia, reakcje emocjonalne.
  • Wykorzystywanie przez innych.
  • Ponoszenie wysokich kosztów emocjonalnych.
  • Straty materialne.
  • Kilka razy zastosowany styl uległy powoduje, że otoczenie może przyporządkować nam etykietę osoby uległej, słabej.

   

  Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.