Sukcesja w firmie rodzinnej

Sukcesja w firmie to rodzaj przekazania jej następcom: ma szczególne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw rodzinnych, które traktowane są jako „dzieło życia”. Każdy przedsiębiorca chce, by firma trafiła w dobre ręce – często w ręce przyjaciół, wspólników lub członków rodziny. Jednak sam proces sukcesji jest wyjątkowo skomplikowany i długotrwały, wymaga odpowiedniego przygotowania oraz może prowadzić do ponoszenia wysokich kosztów.
Gamma - Sukcesja w firmie rodzinnej
   
  Sukcesja w firmie to rodzaj przekazania jej następcom: ma szczególne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw rodzinnych, które traktowane są jako "dzieło życia". Każdy przedsiębiorca chce, by firma trafiła w dobre ręce - często w ręce przyjaciół, wspólników lub członków rodziny. Jednak sam proces sukcesji jest wyjątkowo skomplikowany i długotrwały, wymaga odpowiedniego przygotowania oraz może prowadzić do ponoszenia wysokich kosztów.

  Prawne zagadnienia sukcesji są z pewnością najprostszą częścią całego procesu. Zdecydowanie trudniej z niematerialnymi wartościami, wizją i misją przedsiębiorstwa oraz wiedzą. Planując sukcesję musimy dokładnie zastanowić się nad ideami, które przyświecają nam samym, oraz dobrać odpowiednich kandydatów, w rękach których firma będzie bezpieczna.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Kogo wybrać? To pytanie, które zawsze będzie towarzyszyło osobom, które pragną przekazać firmę w dobre ręce. W przypadku przedsiębiorstw rodzinnych zwykle jest to kolejne pokolenie: dzieci, w dalszej kolejności wnuki. W przypadku rodzin wielodzietnych sukcesja może prowadzić do konfliktów, a nawet rozpadu relacji między poszczególnymi członkami rodziny.
   
  Zdarza się również, że nasz następca z różnych względów nie wykazuje chęci prowadzenia działalności: nie leży ona w kręgu jego zainteresowań lub wybrał całkowicie odmienną ścieżkę kariery. Może wystąpić również sytuacja, w której istnieje jeden bezpośredni następca, jednak nie ma on umiejętności i kompetencji do dalszego prowadzenia firmy.

  W tym przypadku musimy się zastanowić nad priorytetami: czasem lepiej, by firma przeszła w inne ręce, niż została w rodzinie.

  Formalne aspekty sukcesji są już niezwykle proste. Zwykle odbywają się na zasadzie sprzedaży firmy wewnątrz rodzinnego kręgu. W praktyce wygląda to tak, że sprzedającym jest właściciel firmy, kupcem zaś jego potomek lub inny członek rodziny.

  Zdarza się również, że przedsiębiorstwo jest dziedziczone w drodze spadku - w tym wypadku warto wcześniej zabezpieczyć je w testamencie tak, by przeszło ono do wybranej przez nas osoby.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.