Jak wprowadzić w organizacji system zarządzania konfliktem?

Sytuacje konfliktowe pojawiają się w życiu codziennym niemal na każdym kroku. Spotkać się z nimi można zarówno w środowisku rodzinnym, jak i w pracy. Przeważnie w domu, każdy rozwiązuje zaistniały konflikt na własną rękę.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak wprowadzić w organizacji system zarządzania konfliktem?

Sytuacje konfliktowe pojawiają się w życiu codziennym niemal na każdym kroku. Spotkać się z nimi można zarówno w środowisku rodzinnym, jak i w pracy. Przeważnie w domu, każdy rozwiązuje zaistniały konflikt na własną rękę. Jest to o tyle prostsze, że ludzie bardzo dobrze się znają i występuje między nimi więź emocjonalna. Zupełnie inaczej jest w środowisku pracy. W tym przypadku często, aby rozwiązać konflikt konieczne staje się zaangażowanie osoby trzeciej. Jest to zazwyczaj ktoś z kadry zarządzającej.

Jak rozpoznać w porę zbliżający się konflikt?

W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie ogólne, co to w zasadzie oznacza - zarządzanie konfliktem? Ogólnie przyjęta definicja tego pojęcia mówi o tym, że zarządzanie konfliktem, to zespół różnych działań i czynności ukierunkowany na to, aby w jak najkrótszym czasie wyciszyć konflikt, lub też ukierunkować jego skutki w taki sposób, aby przyniosły korzyści dla zespołu pracowników. Doświadczony manager powinien być na bieżąco z tym jaka atmosfera panuje w danym zespole. Musi mieć on wszystko pod kontrolną, dzięki temu w porę będzie w stanie zauważyć rosnące napięcie i zbliżający się konflikt. Szereg szkoleń, w tym współpraca w zespole szkolenie, z pewnością ułatwi wykrywanie potencjalnych zagrożeń konfliktowych i szybką ich eliminację.

Dlaczego powstają konflikty?

Konflikt powstaje w sytuacji, gdy ludzie mają odmienne cele lub sposoby ich realizacji. W firmie można wyróżnić konflikty poziome, pomiędzy pracownikami tego samego szczebla i konflikty pionowe, występujące pomiędzy pracownikami a szefostwem. Konflikty mogą dotyczyć rozmaitych kwestii. Jeżeli chodzi o sytuacje konfliktowe pomiędzy szefem a pracownikami to najczęstszymi powodami są kwestia wynagrodzenia, zakres obowiązków czy sposób ich wykonania. W przypadku konfliktów poziomych w grę wchodzą kompetencje czy błędy komunikacyjne. Ogromny wpływ na powstawanie sytuacji konfliktowych ma fakt, że w każdym zespole pracowników występują osoby o odmiennych charakterach, co sprzyja konfliktom.

Jak zarządzać pracownikami?

Sprawny manager, który doskonale zarządza swoimi pracownikami musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi to być osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, które można zdobyć chociażby odbywając studia kierunkowe. Ponadto konieczne jest doświadczenie, które można zdobyć jedynie przez odpowiednią praktykę. Manager z bogatym doświadczeniem, to pracownik na miarę złota. Osoba taka może liczyć na dobrze płatną pracę. Aby stać się atrakcyjnym pracownikiem warto brać udział w szkoleniach podnoszących kompetencje. W przypadku kadry zarządzającej doskonałym pomysłem będzie chociażby współpraca w zespole szkolenie czy też budowanie zespołu szkolenie.

Zarządzanie pokoleniami - w różnorodności siła

Sytuacje konfliktowe wybuchają nie tylko ze względu na różnice w charakterach i sposobie podchodzenia do rzeczywistości. Pewnym problemem występującym na co dzień w środowisku pracy może być też to, że w jednym miejscu współpracują ze sobą osoby z różnych pokoleń, które mają odmienne postrzeganie rzeczywistości i różne sposoby radzenia sobie z zaistniałymi problemami. Na przykład, osoby młode z pokolenia y czy z urodziły się niemal z dostępem do komputera i internetu i dla takich osób naturalne jest poszukiwanie informacji w sieci.

Z kolei osoby ze starszego pokolenia prędzej będą szukały wiedzy z książek tematycznych czy bezpośrednio od bardziej doświadczonych osób. Na tym tle również mogą wybuchać sytuacje konfliktowe. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie zarządzanie konfliktem znacznie ograniczy jego negatywne skutki. Nie ma co zakładać sytuacji idealnej, że konfliktów nie będzie. One będą zawsze, chodzi tylko o to, aby je w porę wyłapywać i szybko rozwiązywać. Dzięki odpowiednim umiejętnościom zdobytym podczas szkolenia można także doprowadzić do takiej sytuacji, w której maksymalnie zostaną wykorzystane pozytywne strony konfliktu, takie jak na przykład kreatywna krytyka i poszukiwanie nowych ścieżek w komunikacji między pracownikami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.