Właściciel produktu - jakie powinien przejść szkolenia?
Kim jest właściciel produktu? Co należy do jego obowiązków? Dlaczego jego rola w zespole jest niezmiernie ważna? Czy bez właściciela produktu projekt w metodyce Agile z użyciem Scruma mógłby zostać zrealizowany z powodzeniem?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Sprawdź nasze szkolenia online:
Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.
Na te pytania odpowie szkolenie product owner. Właściciel produktu to właśnie po angielsku Product Owner, a podczas wykonywania projektu najczęściej, żeby było łatwiej i krócej, używa się tej angielskiej wersji.
Choć szkolenie Product Owner wprowadza właściciela produktu w swoje obowiązki, do których głównie należy pośredniczenie między klientem a zespołem projektowym, to nie jest to jedyne szkolenie, które przyda się w zrozumieniu tego, jak funkcjonować powinno Agile.
Właścicielowi Produktu polecić także można szkolenia przeznaczone dla pozostałych członków zespołu projektowego, czyli szkolenia Scrum Developer. Pomoże to zrozumieć osobie w roli Product Owner, jak funkcjonować będą pozostałe osoby bezpośrednio zajmujące się rozwijaniem projektu i usprawni komunikację między klientem i developerami.
To, czego nie poleca się raczej osobie na stanowisku Product Owner, to przejmowanie na siebie funkcji osoby w charakterze Scrum Master. Te dwie role powinny być zupełnie oddzielne. Chociaż, szkolenia Scrum Master nigdy nie zaszkodzą jeśli chodzi o poznanie, jak cały zespół powinien funkcjonować, kto powinien czym się zajmować.
Nie zmienia to faktu, że połączenie ról Właściciela Produktu i Scrum Mastera stanowi przeciążenie dla jednej osoby, która powinna albo zajmować się tylko usuwaniem przeszkód projektowych, albo przejmować odpowiedzialność za produkt i za komunikację z klientem.
Jasny i klarowny podział obowiązków zawsze sprawia, że praca wykonywana jest szybciej, jeśli każdy stosuje się do zasad i akceptuje swoją pozycję w zespole. Użycie stosownych narzędzi również ma znaczenie, obecnie na rynku jest wiele takich technologii, które ułatwiają wprowadzenie metodyki Agile i Scruma do zespołu projektowego i umożliwiają wydajniejszą pracę w kierunku realizacji zamierzeń projektowych.