Wywieranie wpływu Cialdini

Moc, dzięki której można byłoby wydawać rozkazy, które byłyby bezwzględnie spełniane, to powszechne ludzkie marzenie. O ileż łatwiejsze byłoby działanie niejednego kierownika zespołu albo rodzica! Dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie poszukują w sobie takich zdolności, ratunkiem może okazać się Wywieranie wpływu Cialdiniego.

Gamma - Wywieranie wpływu Cialdini

     

    Moc, dzięki której można byłoby wydawać rozkazy, które byłyby bezwzględnie spełniane, to powszechne ludzkie marzenie. O ileż łatwiejsze byłoby działanie niejednego kierownika zespołu albo rodzica! Dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie poszukują w sobie takich zdolności, ratunkiem może okazać się Wywieranie wpływu Cialdiniego.
    Manipulowanie czy psychologia?

    Cialdini jest amerykańskim profesorem psychologii społecznej, który w książce Wywieranie wpływu opisał zasady, wedle których można skłonić ludzi do zmiany ich postępowania i to tak, że w ogóle nie będą się czuli do tego przymuszeni. Nie jest to bynajmniej żadna czarna magia, tylko metody stosowane przez większość z nas, mniej lub bardziej świadomie. Na podstawie kilkunastoletnich badań Cialdini usystematyzował je, nazwał i pokazał, w jaki sposób używać ich w praktyce. Jest to pozycja warta uwagi szczególnie tych osób, które zawodowo pracują z innymi ludźmi i na co dzień muszą borykać się z kwestiami takimi, jak np. udzielanie odmowy w sprawie urlopu czy podwyżki.

    Złote zasady

    Jak wynika z badań Cialdiniego, istnieje sześć zasad, które kierują działaniami ludzi: wzajemności, zobowiązania i konsekwencji, dowodu społecznego, lubienia kogoś oraz niedobór czegoś. W pracy kierownika zespołu szczególnie istotnymi regułami są te, które mówią o autorytecie, zobowiązaniu i konsekwencji, a także o lubieniu kogoś. Jeśli dana osoba jest dla kogoś autorytetem, to jej polecenia czy prośby wykonywane są zwykle bez ociągania i dodatkowych dyskusji. Po prostu uznaje się, że skoro prośba pochodzi od tak ważnej – w czyichś oczach – persony, to samo to świadczy o jej zasadności i konieczności nadania sprawie priorytetowej kolejności wykonania. Podobnie działa reguła lubienia kogoś. Jeśli kierownik zespołu cieszy się powszechną sympatią pozostałych pracowników, to również i polecenia od niego pochodzące postrzegane są jako sensowne i na tyle ważne, aby wykonać je z należytą pieczołowitością.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

     
    Wywieranie wpływu na ludzi to bardzo popularne zjawisko, z jakiego możliwe nie do końca zdajemy sobie sprawę. Mowa tutaj o swego rodzaju manipulacjach psychologicznych, które to dążą do uzyskania określonego stanu. W większości przypadków wiąże się to z odpowiednimi sterowaniem oponentem, tak by ten myślał że podjęte decyzje wynikały z jego własnej inicjatywy. W efekcie dąży do do kilku skutków.
     
    Jednym z nich jest osiągnięcie założonego przez nas celu, który to niekoniecznie musi pokrywać się z intencjami osoby zmanipulowanej. Po drugie jest to znakomity przykład zwiększenia efektywności np. wśród pracowników. Jednym z najznakomitszych znawców w tej dziedzinie jest autor książki pt.
     
    Wywieranie wpływu na ludzi, Robert Cialdini. Opisuje on w niej potęgę psychologii perswazji, która to ma zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, zaś w przypadku działalności gospodarczej może przynieść nam liczne korzyści, pod warunkiem, że wiemy jak odpowiednio ją wykorzystać i zastosować. Opisywane są w tej książce rożne techniki jakie można wykorzystać, w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online: Sprawdź również nasze szkolenia po angielsku

    Jednym z znamienitych przykładów jest zastosowanie techniki odwzajemniania się, która to nawiązuje do potrzeby odwdzięczenia się za przysługę, którą wyświadczył nam ktoś inny. Takie działania mają ogromne znaczenie dla zwiększenia efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak i zwiększenia uzyskiwanego wyniku finansowego. Jakby więc na to nie spojrzeć bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z możliwości ich poznania, by w ten sposób módź je wykorzystać do swoich indywidualnych potrzeb.
     
    Wywieranie wpływu na ludzi jeśli jest poprowadzone w odpowiedni i umiejętny sposób wcale nie wiąże się ze zmuszaniem ich do rzeczy, które nie chcą zrobić. Tak naprawdę, w wielu przypadkach jest to wpływ na nich tak by robili to o czym mówią, a nie by po np. obiecaniu jakieś sytuacji później od niej uciekali. Takie działania są bardzo pomocne, w szczególności gdy np. planujemy zwiększyć wydajność, sprzedaż, czy też efektywność pracy.

     
    Chyba każdy by chciał, aby inni ludzie znajdujący się bezpośrednio w jego otoczeniu postępowali zgodnie z tym, co dana osoba chce. Sytuacja taka tyczy się zarówno życia prywatnego jak i zawodowego, jednak z tą drobną różnicą, że w rodzinie można samemu ustalać obowiązujące reguły, a w miejscu pracy trzeba dostosować się do panujących, z góry narzucanych zasad.
     
    Zazwyczaj jest tak, że podwładni bezwzględnie muszą słuchać poleceń przełożonego. Jednak dzięki zastosowaniu kilku trików, można skutecznie, a co najważniejsze – zupełnie niepostrzeżenie wpływać na decyzje przełożonych. Jak to robić? Techniki wywierania wpływu, to jedno z zagadnień poruszanych na szkoleniach dla managerów. Każdy, kto chciałby opanować tę jakże cenną umiejętność, powinien czym prędzej zapisać się na takie szkolenie.

    Wywieranie wpływu Cialdini

    Niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie wywierania wpływu na innych ludzi jest Robert Cialdini. Skonstruował on sześć ogólnych zasad, którymi człowiek powinien się posługiwać, aby inni wykonywali jego sugestie bez mrugnięcia okiem. Można tu wymienić chociażby zasadę wzajemności czy też społeczny dowód słuszności. Do pozostałych reguł zaliczają się między innymi – zasada autorytetu, zasada sympatii, reguła niedostępności, a także reguła zaangażowania i konsekwencji. Jeżeli wyżej wymienione reguły będą umiejętnie i konsekwentnie stosowane, to nikt nie oprze się prośbie, a stosunki zawodowe będą się coraz lepiej układać.

    Etyka a wywieranie wpływu społecznego

    Niektórzy mogą zacząć podnosić głosy na temat tego, że manipulowanie innymi dla odniesienia własnych korzyści jest zachowaniem zupełnie nieetycznym. Warto pamiętać jednak o tym, że jeżeli ma się dobre intencje, takie jak chociażby efektywna praca całego zespołu, to stosując zasady wywierania wpływu w żaden sposób nie łamie się etyki zawodowej, a jedynie w sposób niezwykle skuteczny wykonuje się swoje obowiązki. Jako uzupełnienie szkoleń z zakresu wywierania wpływu zalecana jest także lektura książki Cialdiniego.

    Moc, dzięki której można byłoby wydawać rozkazy, które byłyby bezwzględnie spełniane, to powszechne ludzkie marzenie. O ileż łatwiejsze byłoby działanie niejednego kierownika zespołu albo rodzica! Dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie poszukują w sobie takich zdolności, ratunkiem może okazać się Wywieranie wpływu Cialdiniego.

    Manipulowanie czy psychologia?

    Cialdini jest amerykańskim profesorem psychologii społecznej, który w książce Wywieranie wpływu opisał zasady, wedle których można skłonić ludzi do zmiany ich postępowania i to tak, że w ogóle nie będą się czuli do tego przymuszeni.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online: Zobacz również nasze szkolenia po angielsku

    Nie jest to bynajmniej żadna czarna magia, tylko metody stosowane przez większość z nas, mniej lub bardziej świadomie. Na podstawie kilkunastoletnich badań Cialdini usystematyzował je, nazwał i pokazał, w jaki sposób używać ich w praktyce. Jest to pozycja warta uwagi szczególnie tych osób, które zawodowo pracują z innymi ludźmi i na co dzień muszą borykać się z kwestiami takimi, jak np. udzielanie odmowy w sprawie urlopu czy podwyżki.

    Złote zasady

    Jak wynika z badań Cialdiniego, istnieje sześć zasad, które kierują działaniami ludzi: wzajemności, zobowiązania i konsekwencji, dowodu społecznego, lubienia kogoś oraz niedobór czegoś. W pracy kierownika zespołu szczególnie istotnymi regułami są te, które mówią o autorytecie, zobowiązaniu i konsekwencji, a także o lubieniu kogoś. Jeśli dana osoba jest dla kogoś autorytetem, to jej polecenia czy prośby wykonywane są zwykle bez ociągania i dodatkowych dyskusji.

    Po prostu uznaje się, że skoro prośba pochodzi od tak ważnej – w czyichś oczach – persony, to samo to świadczy o jej zasadności i konieczności nadania sprawie priorytetowej kolejności wykonania. Podobnie działa reguła lubienia kogoś. Jeśli kierownik zespołu cieszy się powszechną sympatią pozostałych pracowników, to również i polecenia od niego pochodzące postrzegane są jako sensowne i na tyle ważne, aby wykonać je z należytą pieczołowitością

     
    Każdy człowiek przynajmniej od czasu do czasu ma ochotę na to, aby wcielić się w rolę szefa, którego wszyscy dookoła będą się słuchali i bez najmniejszego mrugnięcia okiem będą wykonywali jego polecenia i prośby.

    Niestety, nie wszystkim jest dany taki awans zawodowy, który umożliwia zarządzanie zespołem pracowniczym. Nie oznacza to jednak, że bez konkretnego stanowiska, nie da się wywierać wpływu na innych ludzi. Jak przekonuje Robert Cialdini – guru w dziedzinie technik manipulacyjnych – wywieranie wpływu na innych ludzi jest dziecinnie proste – zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej.

    Techniki wywierania wpływu

    Robert Cialdini przed kilkoma dekadami opracował kilka zasad wywierania wpływu na innych ludzi. Wnioski poparte gruntownymi badaniami przedstawił w kilku publikacjach wydawniczych. Cialdini twierdzi między innymi, że ogromny wpływ na zachowanie poszczególnych jednostek ma to, że wszyscy jesteśmy istotami społecznymi.

    Jeżeli na konkretne zachowanie jest społeczne przyzwolenie, to wówczas inni chętniej je wykonują. Przykładem może być chociażby śmiecenie. Najlepszym sposobem na to, aby ludzie przestali śmiecić wokół siebie jest wypracowanie wzorca społecznego mówiącego o tym, że jest to niewłaściwe zachowanie. Można w tym celu posłużyć się szanowanym autorytetem – co jest kolejną metodą wywierania wpływu społecznego. Dzięki odpowiednim technikom z łatwością można osiągnąć zamierzony cel.

    Szkolenia z wywierania wpływu na innych ludzi

    Oferta szkoleń w zakresie wywierania wpływu jest bardzo szeroka – kilkudniowe warsztaty organizowane są cyklicznie na terenie całego kraju. Szkolenia takie przeznaczone są głównie dla managerów odpowiedzialnych za kierowanie zespołem w firmie, jednak może wziąć w nich udział każdy zainteresowany, który uważa, że taka wiedza i umiejętności podniosą jego kompetencje w życiu zawodowym.

    Ciekawym uzupełnieniem wykładów może być książka Wywieranie wpływu na ludzi Cialdini jest jej autorem. Publikacja ta dostępna jest zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak również w elektronicznym wydaniu.

    Są ludzie, których już od ich najmłodszych lat opisać można jako charyzmatycznych i posiadających magnetyczna osobowość. Tak silne jednostki w późniejszych latach życia bez problemów odnajdują się na stanowiskach kierowniczych oraz takich, które wymagają posłuchu u innych. Jeśli jednak nie należy się do grupy takich szczęśliwców, a stoi się przed niełatwym zadaniem kierowania grupą ludzi, warto sięgnąć po materiały, które pozwolą uzyskać wiedzę odnośnie metod, dzięki którym zadanie to powinno zakończyć się sukcesem.

    Jak mówić i działać, aby nas słuchano – czyli co nieco o perswazji

    Amerykański psycholog społeczny, Robert Cialdini, poświęcił 15 lat na badanie zasad, które umożliwiają wywieranie wpływu na innych. Wyniki tych badań opisał w książce zatytułowanej Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka, która od lat nie schodzi z list światowych bestsellerów. Szczególne zainteresowanie pozycja ta odniosła wśród specjalistów od marketingu, kierowników, psychologów, nauczycieli oraz dziennikarzy, czyli grup, które w swej codziennej pracy stykają się z wieloma osobami i nierzadko muszą je przekonać do swoich racji. Jak tego dokonać? Cialdini twierdzi, że nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy jedynie kierować się opisanymi przez niego regułami, na które składają się: wzajemność, zobowiązanie i konsekwencja, dowód społeczny, lubienie kogoś, a także niedobór czegoś.

    Lubię cię, więc chętnie podejmę się tego zadania

    Okazuje się, że osoby o magnetycznej osobowości nie bez przyczyny cieszą się posłuchem wśród innych. Jak wynika z badań Cialdiniego, ludzie mają skłonność do uleganiu opinii tych, których uważają za autorytety oraz osób, które bardzo lubią. Jeśli osoba taka zajmuje stanowisko kierownicze, jej polecenia czy wprowadzane przez nią zmiany przyjmowane są z szacunkiem i nie wzbudzają dyskusji albo wzburzenia. Potwierdza to również, że liderami zespołów nigdy nie powinny zostawać osoby autorytarne, niesłuchające i nieszanujące innych oraz zbytnio kontrolujące.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma

    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A

    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie

    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video

    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek

    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły

    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    firma szkoleniowa 2025 roku