Wywieranie wpływu Cialdini
Moc, dzięki której można byłoby wydawać rozkazy, które byłyby bezwzględnie spełniane, to powszechne ludzkie marzenie. O ileż łatwiejsze byłoby działanie niejednego kierownika zespołu albo rodzica! Dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie poszukują w sobie takich zdolności, ratunkiem może okazać się Wywieranie wpływu Cialdiniego.

Moc, dzięki której można byłoby wydawać rozkazy, które byłyby bezwzględnie spełniane, to powszechne ludzkie marzenie. O ileż łatwiejsze byłoby działanie niejednego kierownika zespołu albo rodzica! Dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie poszukują w sobie takich zdolności, ratunkiem może okazać się Wywieranie wpływu Cialdiniego.
Manipulowanie czy psychologia?
Cialdini jest amerykańskim profesorem psychologii społecznej, który w książce Wywieranie wpływu opisał zasady, wedle których można skłonić ludzi do zmiany ich postępowania i to tak, że w ogóle nie będą się czuli do tego przymuszeni. Nie jest to bynajmniej żadna czarna magia, tylko metody stosowane przez większość z nas, mniej lub bardziej świadomie. Na podstawie kilkunastoletnich badań Cialdini usystematyzował je, nazwał i pokazał, w jaki sposób używać ich w praktyce. Jest to pozycja warta uwagi szczególnie tych osób, które zawodowo pracują z innymi ludźmi i na co dzień muszą borykać się z kwestiami takimi, jak np. udzielanie odmowy w sprawie urlopu czy podwyżki.
Złote zasady
Jak wynika z badań Cialdiniego, istnieje sześć zasad, które kierują działaniami ludzi: wzajemności, zobowiązania i konsekwencji, dowodu społecznego, lubienia kogoś oraz niedobór czegoś. W pracy kierownika zespołu szczególnie istotnymi regułami są te, które mówią o autorytecie, zobowiązaniu i konsekwencji, a także o lubieniu kogoś. Jeśli dana osoba jest dla kogoś autorytetem, to jej polecenia czy prośby wykonywane są zwykle bez ociągania i dodatkowych dyskusji. Po prostu uznaje się, że skoro prośba pochodzi od tak ważnej – w czyichś oczach – persony, to samo to świadczy o jej zasadności i konieczności nadania sprawie priorytetowej kolejności wykonania. Podobnie działa reguła lubienia kogoś. Jeśli kierownik zespołu cieszy się powszechną sympatią pozostałych pracowników, to również i polecenia od niego pochodzące postrzegane są jako sensowne i na tyle ważne, aby wykonać je z należytą pieczołowitością.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:- Szkolenie sukces w sprzedaży. Uczymy jak właśnie teraz zwiększać konwersję ze spotkań handlowych.
- Efektywna prezentacja sprzedaży. Jak nauczyć się od nowa skuteczności przekazu w komunikacji zdalnej?
- Techniki sprzedaży B2B online. Szkolenie ma za zadanie przygotować handlowców do prowadzenia rozmów z klientami w nowy sposób
Niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie wywierania wpływu na innych ludzi jest Robert Cialdini. Skonstruował on sześć ogólnych zasad, którymi człowiek powinien się posługiwać, aby inni wykonywali jego sugestie bez mrugnięcia okiem. Można tu wymienić chociażby zasadę wzajemności czy też społeczny dowód słuszności. Do pozostałych reguł zaliczają się między innymi – zasada autorytetu, zasada sympatii, reguła niedostępności, a także reguła zaangażowania i konsekwencji. Jeżeli wyżej wymienione reguły będą umiejętnie i konsekwentnie stosowane, to nikt nie oprze się prośbie, a stosunki zawodowe będą się coraz lepiej układać.
Etyka a wywieranie wpływu społecznego
Niektórzy mogą zacząć podnosić głosy na temat tego, że manipulowanie innymi dla odniesienia własnych korzyści jest zachowaniem zupełnie nieetycznym. Warto pamiętać jednak o tym, że jeżeli ma się dobre intencje, takie jak chociażby efektywna praca całego zespołu, to stosując zasady wywierania wpływu w żaden sposób nie łamie się etyki zawodowej, a jedynie w sposób niezwykle skuteczny wykonuje się swoje obowiązki. Jako uzupełnienie szkoleń z zakresu wywierania wpływu zalecana jest także lektura książki Cialdiniego.
Moc, dzięki której można byłoby wydawać rozkazy, które byłyby bezwzględnie spełniane, to powszechne ludzkie marzenie. O ileż łatwiejsze byłoby działanie niejednego kierownika zespołu albo rodzica! Dla wszystkich tych, którzy bezskutecznie poszukują w sobie takich zdolności, ratunkiem może okazać się Wywieranie wpływu Cialdiniego.
Manipulowanie czy psychologia?
Cialdini jest amerykańskim profesorem psychologii społecznej, który w książce Wywieranie wpływu opisał zasady, wedle których można skłonić ludzi do zmiany ich postępowania i to tak, że w ogóle nie będą się czuli do tego przymuszeni.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:- Szkolenie komunikacja z klientem. Lojalny, zadowolony klient to wartość, skarb. Trzeba o niego dbać..
- Techniki sprzedaży B2B online. Szkolenie ma za zadanie przygotować handlowców do prowadzenia rozmów z klientami w nowy sposób
Nie jest to bynajmniej żadna czarna magia, tylko metody stosowane przez większość z nas, mniej lub bardziej świadomie. Na podstawie kilkunastoletnich badań Cialdini usystematyzował je, nazwał i pokazał, w jaki sposób używać ich w praktyce. Jest to pozycja warta uwagi szczególnie tych osób, które zawodowo pracują z innymi ludźmi i na co dzień muszą borykać się z kwestiami takimi, jak np. udzielanie odmowy w sprawie urlopu czy podwyżki.
Złote zasady
Jak wynika z badań Cialdiniego, istnieje sześć zasad, które kierują działaniami ludzi: wzajemności, zobowiązania i konsekwencji, dowodu społecznego, lubienia kogoś oraz niedobór czegoś. W pracy kierownika zespołu szczególnie istotnymi regułami są te, które mówią o autorytecie, zobowiązaniu i konsekwencji, a także o lubieniu kogoś. Jeśli dana osoba jest dla kogoś autorytetem, to jej polecenia czy prośby wykonywane są zwykle bez ociągania i dodatkowych dyskusji.
Po prostu uznaje się, że skoro prośba pochodzi od tak ważnej – w czyichś oczach – persony, to samo to świadczy o jej zasadności i konieczności nadania sprawie priorytetowej kolejności wykonania. Podobnie działa reguła lubienia kogoś. Jeśli kierownik zespołu cieszy się powszechną sympatią pozostałych pracowników, to również i polecenia od niego pochodzące postrzegane są jako sensowne i na tyle ważne, aby wykonać je z należytą pieczołowitością
Niestety, nie wszystkim jest dany taki awans zawodowy, który umożliwia zarządzanie zespołem pracowniczym. Nie oznacza to jednak, że bez konkretnego stanowiska, nie da się wywierać wpływu na innych ludzi. Jak przekonuje Robert Cialdini – guru w dziedzinie technik manipulacyjnych – wywieranie wpływu na innych ludzi jest dziecinnie proste – zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej.
Robert Cialdini przed kilkoma dekadami opracował kilka zasad wywierania wpływu na innych ludzi. Wnioski poparte gruntownymi badaniami przedstawił w kilku publikacjach wydawniczych. Cialdini twierdzi między innymi, że ogromny wpływ na zachowanie poszczególnych jednostek ma to, że wszyscy jesteśmy istotami społecznymi.
Szkolenia z wywierania wpływu na innych ludzi
Oferta szkoleń w zakresie wywierania wpływu jest bardzo szeroka – kilkudniowe warsztaty organizowane są cyklicznie na terenie całego kraju. Szkolenia takie przeznaczone są głównie dla managerów odpowiedzialnych za kierowanie zespołem w firmie, jednak może wziąć w nich udział każdy zainteresowany, który uważa, że taka wiedza i umiejętności podniosą jego kompetencje w życiu zawodowym.
Ciekawym uzupełnieniem wykładów może być książka Wywieranie wpływu na ludzi Cialdini jest jej autorem. Publikacja ta dostępna jest zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak również w elektronicznym wydaniu.
Są ludzie, których już od ich najmłodszych lat opisać można jako charyzmatycznych i posiadających magnetyczna osobowość. Tak silne jednostki w późniejszych latach życia bez problemów odnajdują się na stanowiskach kierowniczych oraz takich, które wymagają posłuchu u innych. Jeśli jednak nie należy się do grupy takich szczęśliwców, a stoi się przed niełatwym zadaniem kierowania grupą ludzi, warto sięgnąć po materiały, które pozwolą uzyskać wiedzę odnośnie metod, dzięki którym zadanie to powinno zakończyć się sukcesem.
Jak mówić i działać, aby nas słuchano – czyli co nieco o perswazji
Amerykański psycholog społeczny, Robert Cialdini, poświęcił 15 lat na badanie zasad, które umożliwiają wywieranie wpływu na innych. Wyniki tych badań opisał w książce zatytułowanej Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka, która od lat nie schodzi z list światowych bestsellerów. Szczególne zainteresowanie pozycja ta odniosła wśród specjalistów od marketingu, kierowników, psychologów, nauczycieli oraz dziennikarzy, czyli grup, które w swej codziennej pracy stykają się z wieloma osobami i nierzadko muszą je przekonać do swoich racji. Jak tego dokonać? Cialdini twierdzi, że nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy jedynie kierować się opisanymi przez niego regułami, na które składają się: wzajemność, zobowiązanie i konsekwencja, dowód społeczny, lubienie kogoś, a także niedobór czegoś.
Lubię cię, więc chętnie podejmę się tego zadania
Okazuje się, że osoby o magnetycznej osobowości nie bez przyczyny cieszą się posłuchem wśród innych. Jak wynika z badań Cialdiniego, ludzie mają skłonność do uleganiu opinii tych, których uważają za autorytety oraz osób, które bardzo lubią. Jeśli osoba taka zajmuje stanowisko kierownicze, jej polecenia czy wprowadzane przez nią zmiany przyjmowane są z szacunkiem i nie wzbudzają dyskusji albo wzburzenia. Potwierdza to również, że liderami zespołów nigdy nie powinny zostawać osoby autorytarne, niesłuchające i nieszanujące innych oraz zbytnio kontrolujące.
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej