Po co nam emocje?

Pomysł, że bylibyśmy w stanie obejść się bez emocji jest jednym wielkim mitem. Emocje to sposób radzenia sobie z nieznanym, reagowania na otoczenie zgodnie z doświadczeniami, lub ich brakiem.

Gamma - Po co nam emocje?

    Pomysł, że bylibyśmy w stanie obejść się bez emocji jest jednym wielkim mitem. Emocje to sposób radzenia sobie z nieznanym, reagowania na otoczenie zgodnie z doświadczeniami, lub ich brakiem. Jest to system, który podpowiada człowiekowi odpowiednie zachowanie w danej sytuacji, czy należy uciekać, czy może przeć na przód.

    Emocje mają za zadanie podpowiedzenie nam możliwych skutków zaistniałej sytuacji. Działają one głównie na podstawie doświadczeń i wspomnień związanych z podobnymi okolicznościami. Proces przypominania sobie podobnych zdarzeń następuje tak szybko, że zazwyczaj nie sięga nawet ludzkiej świadomości, a więc zachodzi pozornie "automatycznie".

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

    Zapraszamy.

     

    Emocje są podstawą, na której powstają nawyki i zwyczaje, zachcianki, pragnienia, lęki, czy niechęć. Jednocześnie są one częścią instynktu przetrwania. Emocje odgrywają znaczącą rolę w odczuwaniu strachu w niebezpiecznych sytuacjach, lub chęci do działania, kiedy coś sprawia nam przyjemność.

    Gdyby nie odczuwane emocje, nie byłoby możliwe czerpanie przyjemności z jakichkolwiek działań, a jest to, mimo wszystko, kwintesencja ludzkiej egzystencji. Negatywne emocje z kolei, podpowiadają nam od jakich sytuacji, ludzi, miejsc trzymać się z daleka, i często są swojego rodzaju kompasem moralnym, ponieważ działają szybciej niż logika.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza