Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?

Dane osobowe to pojęcie, które jest zapewne wielu osobom znajome. Jednak spora część osób nie wie, że dane osobowe dzieli się na dane zwykłe oraz dane wrażliwe. Jaka jest między nimi różnica i na czym polega podział?

20 listopada 2018
zdjęcie - Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?


Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?


Otóż w ustawie o ochronie danych osobowych nie używa się podziału na dane zwykłe i wrażliwe, jednak w praktyce terminy te są bardzo często stosowane, również przez GIODO.

Otóż za wrażliwe dane uważa się te, które muszą być szczególnie chronione, a ich przetwarzanie odbywa się na innych zasadach niż dane zwykłe.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W DZIAŁACH KADR I HR

Wprowadzenie do porządku prawnego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych – RODO oznacza zmiany – jak głębokie i trudne będzie zależało od praktycznej znajomości rozporządzenia – na poziomie realnych procesów HR w organizacji.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:Najpierw najłatwiej uzmysłowić sobie, które dane można zaliczyć do danych zwykłych. Otóż przede wszystkim jest to imię i nazwisko, ale także adres, PESEL, wykształcenie, adres e-mail. Natomiast danymi wrażliwymi będą np. czyjeś poglądy religijne i polityczne, dane etniczne i radowe, przynależność do konkretnego wyznania, związku itd., a także kod genetyczny, stan zdrowia, informacje o życiu seksualnym, nałogach, skazaniach.

Warto mieć świadomość tego, że nie zawsze dane wrażliwe mogą być przetwarzane. Może to się odbywać tylko wtedy, gdy są ku temu przesłanki.

W jakich sytuacjach może to mieć miejsce?

Otóż przede wszystkim wówczas, gdy osoba, której dane mają być przetwarzane, zgodzi się na to pisemnie. Może to się zdarzyć również wtedy, gdy przepis jakiejś ustawy pozwala na to, ale należy przy tym zagwarantować ochronę danych.

Przetwarzanie danych wrażliwych może nastąpić także w przypadku konieczności ochrony interesów żywotnych danej osoby, podczas gdy ona nie jest zdolna do udzielenia zgody na to.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:Kolejnymi przypadkami są: przetwarzanie danych potrzebnych w sądzie, zatrudnianie pracowników, działania kościołów, stowarzyszeń itd. (musi to być określone ich statutem oraz gwarantować ochronę danych i dotyczyć tylko członków i osób silnie związanych z daną organizacją).

W przypadku konieczności ochrony zdrowia, leczenia itd. również można przetwarzać dane wrażliwe. Poza tym, jeśli ktoś publicznie je wyjawi, również można je przetwarzać.

Istotne jest także to, że pozarządowe organizacje mogą mieć w posiadaniu i dane zwykłe, i dane wrażliwe, choć oczywiście nie mogą z nimi tak samo postępować, należy też przestrzegać ściśle określonych reguł.


Przede wszystkim konieczne jest zarejestrowanie informacji o zbiorze danych wrażliwych, bowiem dopiero wtedy można zacząć jakiekolwiek działania z nimi związane.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o gospodarce nieruchomościami doprecyzowała niektóre regulacje, w szczególności te dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi.

9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące serializacji leków czyli zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Mają one ograniczyć wprowadzanie do legalnego obrotu sfałszowanych leków. W tym artykule przedstawimy unijne regulacje w walce z fałszywymi lekami oraz wyjaśnimy, jakie leki podlegają serializacji produktów leczniczych.

Głównym celem uchwalonej w 2015 roku specustawy przesyłowej było przyspieszenie procesu budowy sieci przesyłowych o strategicznym znaczeniu. Obowiązujące wówczas regulacje dotyczące ustanowienia służebności przesyłu wymagały zmian tak, aby zagwarantować sprawną realizację kluczowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju sieci energetycznych.

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

4 października br. Sejm przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie nadzoru nad działalnością producentów i sprzedawców produktów kosmetycznych. Określają m.in. organy administracji publicznej odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad działalnością tej branży oraz wysokość kar za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.