Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.

19 listopada 2018
zdjęcie - Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

 

Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej


Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw sprawdzić, czy słup stoi legalnie. Jeśli słup pochodzi z lat 50 ubiegłego wieku, kiedy to przeprowadzano powszechną elektryfikację, prawdopodobnie jego budowa została przeprowadzona zgodnie z prawem.

W tamtych czasach zgodnie z zapisem w ustawie każdy właściciel wyrażał zgodę na ustawienie słupa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Podczas szkolenia umowy cywilnoprawne w praktyce omówimy regulacje z zakresu zawierania umów cywilnoprawnych, z uwzględnieniem jednoczesnego zatrudnienia na podstawie różnych stosunków prawnych,  kwestie związane z oskładkowaniem kilku umów.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

Sytuacja wygląda inaczej jeśli konstrukcję postawiono w latach 70. W takim przypadku istnieje szansa, że linia powstała bez odpowiedniego dokumentu. Szczegółowa informacja na ten temat powinna znajdować się w księdze wieczystej lub akcie notarialnym.

Trzeba jednak pamiętać, że słup może być legalny, a brak odpowiedniego wpisu wynika z zaniedbania zakładu energetycznego.

Dlatego należy zgłosić się do zakładu, który może na przykład dysponować umową cywilno-prawną. Słup został wzniesiony legalnie także w przypadku, gdy ustanowiono służebność przesyłu.

Przepis dotyczący służebności przesyłu wprowadzono do Kodeksu cywilnego w 2008 roku w celu dokładnego określenia zasad, na których przedsiębiorstwo przesyłowe może korzystać z działki, na której znajduje się urządzenie przesyłowe.

Zagadnienia związane z tą kwestią wyjaśniają szczegółowo między innymi szkolenia służebność przesyłu.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

Jeśli okaże się, że słup na działce został wzniesiony niezgodnie z prawem, właściciel ma prawo domagać się usunięcia tej konstrukcji lub też wypłacenia rekompensaty lub ustanowienia służebności przesyłu.

To właściciel działki musi skierować sprawę do sądu. Szczegóły regulowania takich spraw są kreślone przez szkolenie prawo budowlane. Warto pamiętać, że usunięcie słupa, nawet jeśli powstał on nielegalnie, będzie stosunkowo trudne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.

Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty

Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

Lepszym rozwiązaniem jest dochodzenie rekompensaty, chociaż jej uzyskanie będzie zależało od tego ile czasu upłynęło od budowy słupa.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o gospodarce nieruchomościami doprecyzowała niektóre regulacje, w szczególności te dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi.

9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące serializacji leków czyli zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Mają one ograniczyć wprowadzanie do legalnego obrotu sfałszowanych leków. W tym artykule przedstawimy unijne regulacje w walce z fałszywymi lekami oraz wyjaśnimy, jakie leki podlegają serializacji produktów leczniczych.

Głównym celem uchwalonej w 2015 roku specustawy przesyłowej było przyspieszenie procesu budowy sieci przesyłowych o strategicznym znaczeniu. Obowiązujące wówczas regulacje dotyczące ustanowienia służebności przesyłu wymagały zmian tak, aby zagwarantować sprawną realizację kluczowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju sieci energetycznych.

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

4 października br. Sejm przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie nadzoru nad działalnością producentów i sprzedawców produktów kosmetycznych. Określają m.in. organy administracji publicznej odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad działalnością tej branży oraz wysokość kar za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.