Prawo pracy w gastronomii

Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.

16 listopada 2018
zdjęcie - Prawo pracy w gastronomii

 

Prawo pracy w gastronomii


Dlatego w takim wypadku wprowadza się równoważny system pracy? Co to oznacza w przełożeniu na praktykę? Taki system polega na tym, że jednego dnia pracownik przepracowuje mniej, innego nieco więcej godzin tak, by w ostatecznym rozrachunku tygodniowy czas pracy był nie dłuższy niż ustawowe 40 godzin.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy w 2018 oraz najnowsze orzecznictwo kadrowo - płacowe.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Bardzo często spotykaną praktyką w lokalach gastronomicznych jest to, że stosują one 3 miesięczny okres rozliczeniowy, co często skutkuje tym, że dni wolne od pracy pracownikowi oddawane są dopiero zimą, po zakończeniu ruchliwego dla wielu lokali sezonu letniego. Dzień pracy nie może być dłuższy niż 12 godzin, każda kolejna zaliczana jest do wysokopłatnych godzin nadliczbowych, których ilość w ciągu roku nie może przekroczyć 150 godzin.

Pracując w systemie równoważnym warto jednak pamiętać, że nadliczbową godziną w tym konkretnym przypadku jest dopiero 13 godzina pracy. Zupełnie inaczej niż w biurze czy innej pracy w systemie 8 godzin od poniedziałku do piątku gdzie nadliczbową godziną jest już 9 godzina pracy. Nadliczbowe godziny pracownikowi mogą być rekompensowane na dwa sposoby.

To który z nich zostanie wykorzystany zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. Godziny te mogą zostać opłacone lub oddane w postaci dni wolnych. Te wszystkie ustalenia dotyczą jedynie osób zatrudnionych w oparciu na umowę o pracę. Niestety jest tak, że gastronomia znacznie wyprzedza inne brać że pod względem stosowania umów śmieciowych lub zatrudnianiu pracowników bez jakiejkolwiek umowy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

Dlatego podejmując zatrudnienie w gastronomii warto zatem walczyć o otrzymanie najkorzystniejszej w tym wypadku dla pracownika umowy o prace. Należy również uważać na umowy podpisywane na 1/4 czy nawet 1/2 etatu bowiem rzeczywistą ilość godzin spędzanych w lokalu może znacznie przekraczać liczbę zawartą w umowie.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o gospodarce nieruchomościami doprecyzowała niektóre regulacje, w szczególności te dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi.

9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące serializacji leków czyli zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Mają one ograniczyć wprowadzanie do legalnego obrotu sfałszowanych leków. W tym artykule przedstawimy unijne regulacje w walce z fałszywymi lekami oraz wyjaśnimy, jakie leki podlegają serializacji produktów leczniczych.

Głównym celem uchwalonej w 2015 roku specustawy przesyłowej było przyspieszenie procesu budowy sieci przesyłowych o strategicznym znaczeniu. Obowiązujące wówczas regulacje dotyczące ustanowienia służebności przesyłu wymagały zmian tak, aby zagwarantować sprawną realizację kluczowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju sieci energetycznych.

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

4 października br. Sejm przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie nadzoru nad działalnością producentów i sprzedawców produktów kosmetycznych. Określają m.in. organy administracji publicznej odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad działalnością tej branży oraz wysokość kar za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.