Budowanie marki

Mogłoby się zdawać, że na wdrażanie nowej marki pośród setki innych, nie ma zwyczajnie miejsca. Jednak, pomimo tego, że półki sklepów uginają się pod towarami różnych marek, a te ścigają się wzajemnie i naśladują, rynek ciągle otwarty jest na nowości.

31 maja 2017
zdjęcie - Budowanie marki

Budowanie marki

Jednak, zbudowanie nowej marki, wymaga niemałego trudu oraz bardzo dobrego zorganizowania.
 
 • Zanim zaczniemy cokolwiek budować, musimy określić cel istnienia naszej marki – co chcemy dzięki niej osiągnąć, a także jaki teren geograficzny ma obejmować; czy będziemy się skupiać na małym terytorium, czy też nasza marka ma działać globalnie – w obu przypadkach oczywiście zastosujemy inną strategię budowania marki i inaczej będziemy przygotowywać pole pod nią.

 • Ważną sprawą jest analiza konkurencji w otoczeniu dla naszej marki. Należy przy tym pamiętać, że skupić musimy się nie tylko na produktach identycznych z oferowanymi przez nas, a także na tych, które stosowane są zamiennie – to znaczy te, które mają podobne funkcje, bądź podobny smak i po które konsumenci sięgają w zamian za te pierwsze. Istotna jest analiza siły konkurencji: ilu jest konkurentów na rynku, jaka pozycje mają ich istniejące już marki, ilu opuściło rynek, ilu przybyło itd.

 • Dobrym sposobem na analizowanie rynku jest analiza SWOT, polegająca na zestawieniu ze sobą mocnych i słabych cech wprowadzanego przez nas produktu oraz jego możliwości i zagrożeń na rynku. Trzeba brać pod uwagę każdą ewentualność, nawet tą bardzo mało prawdopodobną, zarówno w sensie negatywnym jak i pozytywnym

 • Ostateczną sprawą jest opracowanie planu marketingowego w oparciu o wcześniejszą analizę. Nasza strategia zależna będzie od wyników naszej analizy, od grupy docelowej i celów naszej marki. Innymi podstawowymi i oczywistymi elementami jest opracowanie nazwy marki, jej logotypu (oprawę graficzną warto jest powierzyć specjalistom, by część wizualna logotypu była jak najbardziej atrakcyjna – lepiej nie łaszczyć się na oszczędzanie w tej sprawie) oraz sposobu komunikacji najlepszej dla naszych odbiorców.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Opanuj tremę związaną z wystąpieniami publicznymi. Przemawiaj pewnie i zdobądź uwagę odbiorców.  Szkolenie z autoprezentacji przeprowadzi Cię przez wszystkie zagadnienia związane z przygotowaniem się do efektywnego wystąpienia. Polecamy również: droga do przywództwa. 4 lekcje dla liderów, szkolenia dla kierowników.

Strategie budowania marki

 • strategia selektywnego wyboru – stosowana jest wtedy, kiedy sytuacja rynku lub produktu jest niepewna; produkty są wtedy modyfikowane i dostosowywane pod wymagania i potrzeby klientów, a w dystrybucji nie wprowadza się znaczących zmian,

 • strategia ekspansji – jest to bardzo ryzykowna strategia, wprowadza nowe kanały dystrybucji oraz liczne innowacje, a także prowadzi nieustanne kampanie promocyjne. Jest to strategia bardzo kosztowna i stosuje się ją w przypadku pewności o znakomitym stanie rynku i produktu,

 • strategia konkurencyjna – polega na wykorzystaniu możliwości firmy do tego, by zwrócić na markę jak najwięcej uwagi, by sprawić, że będzie się wyróżniać spośród innych, odciągając klientów od pozostałych marek. Składa się na to grupa skoordynowanych i zaplanowanych działań, które mają dostarczyć marce szczególnej mieszanki wartości.

Gamma. Zobacz nasze szkolenia menadżerskie, interpersonalne i szkolenia sprzedażowe np: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie telemarketing, szkolenie przywództwo i inne. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

 

Poziomy znaczenia marki

Marka identyfikuje sprzedawcę lub producenta. Najlepsze marki oznaczają gwarancję jakości, ale takie ujęcie może być często traktowane jako zbyt duże uproszczenie.

Marka jest  skomplikowanym symbolem, poza sferą materialną może również wkraczać w sferę doznań psychicznych konsumenta. Marka może posiadać aż sześć znaczeń:

 • Cechy – Marka z początku kojarzy się z pewnymi cechami. Firma może użyć jednej lub więcej tych cech celem promocji produktu. Np. VOLVO kojarzy się z drogim, dobrym, bezpiecznym samochodem. W kampaniach reklamowych podkreślany jest przede wszystkim przymiotnik “bezpieczny”.
 • Korzyści – Klienci nie kupują cech tylko korzyści. Cechy muszą zostać przełożone na korzyści funkcjonalne i emocjonalne. Cecha bezpieczeństwa przekłada się na korzyść “Jestem bezpieczny w razie wypadku”.
 • Wartości – Marka mówi również o wartościach dostarczanych przez producenta. Sprzedający musi wyłowić grupy nabywców poszukujących tych wartości.
 • Kultura – Marka może dodatkowo reprezentować pewną kulturę.
 • Osobowość – Marka może sugerować pewną osobowość, kojarzyć się np. z odpowiedzialnym ojcem rodziny (osobą), lwem (królem zwierząt). Może również przybierać osobowość znanej osoby publicznej.
 • Użytkownik – Marka sugeruje rodzaj klienta kupującego i użytkującego dany produkt. Patrząc na duże bezpieczne VOLVO kojarzymy markę z osobą w średnim wieku, mężczyzną posiadającym rodzinę, a nie np. młodą 20-letnia dziewczyną.

Funkcje marki

Znając poziomy znaczenia marki należy wybrać ten, na którym chce się oprzeć jej tożsamość. Najtrwalszymi wyróżnikami marki są jej wartości, kultura i osobowość. Definiują one istotę marki i trudno skopiować te cechy konkurencji.

Marka jest jednym z głównych elementów, który wpływa na wizerunek firmy czy produktu, ponieważ może spełniać następujące funkcje:

 • identyfikacyjną – pozwala odróżnić produkt od produktów konkurencji,
 • oznaczenia – pozwala konsumentowi śledzić rozszerzanie się gamy produktów tej samej marki,
 • gwarancyjną – marka jest zobowiązaniem do utrzymania jakości produktu,
 • personifikującą – nabywca poprzez zakup i użytkowanie danej marki chce podkreślić swoją pozycję społeczną,
 • promocyjną – łatwa do zapamiętania, atrakcyjna i zauważalna marka może spełniać bardzo ważną rolę promocyjną zachęcając konsumentów do zakupu i   zwiększając sprzedaż.


Na rynku dóbr produkcyjnych marka odnosi się głównie do symbolu gwarancji jakości technicznej wyrobu oraz w wielu przypadkach także do jakości oferowanych usług dodatkowych. Mniejszą wagę na tym rynku w porównaniu do rynku dóbr konsumpcyjnych przywiązuje się do czynników emocjonalnych związanych z marką.

Rola marki w kształtowaniu wizerunku firmy jak i decyzja o zakupie podejmowana przez klienta zależy w dużej mierze od sytuacji zakupu.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.