Czym jest ankieta badawcza sprawdzająca zaangażowanie pracowników - Gallup Q12?

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

zdjęcie - Czym jest ankieta badawcza sprawdzająca zaangażowanie pracowników - Gallup Q12?


Czym jest ankieta badawcza sprawdzająca zaangażowanie pracowników - Gallup Q12?


Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Po przeprowadzeniu wielu wywiadów wyłowiono najważniejsze pytania, które pozwolą zebrać najbardziej wartościowe odpowiedzi.

Spotkania biznesowe on-line
2020-12-09
09 grudnia 2020
2020-12-10
- 10 grudnia 2020
Webinar
Webinar
Spotkania biznesowe on-line

Oto one:

 • Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
 • Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
 • Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
 • Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoją pracę?
 • Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
 • Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym się dalej rozwijał?
 • Czy w pracy liczy się moje zdanie? 
 • Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że praca, którą wykonuję, jest ważna? 
 • Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
 • Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela?
 • Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałem z kimś o postępach, jakie poczyniłem?
 • Czy miałem w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?


Powyższe pytania pozwalają określić jakość i atrakcyjność miejsca pracy. Autorzy badania stwierdzili, że jeżeli ktoś potrafi stworzyć takie warunki, że pracownicy odpowiedzą twierdząco na wszystkie dwanaście pytań, to znaczy, że potrafi stworzyć idealne miejsce pracy.

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.

Mogą Cię również zainteresować: zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Celem Instytutu Gallupa było znalezienie sposobu oceny dobrych miejsc pracy, które przyciągają najlepszych i najbardziej utalentowanych pracowników. Pracownicy odpowiadali na postawione pytania stosując skalę od 1 do 5, gdzie 1 oznaczało „Absolutnie się nie zgadzam”, a 5 „Całkowicie się zgadzam”.

Najważniejszym celem menadżera, któremu zależy na posiadaniu profesjonalnego i zaangażowanego zespołu powinno być dążenie do otrzymania „5” na wszystkie pytania.

Czym jest ankieta badawcza sprawdzająca zaangażowanie pracowników - Gallup Q12?

Jaki jest cel wysyłania swoim pracownikom tuzina lub nawet setki ankiet w celu sprawdzenia ich zaangażowania, jeśli istnieje możliwość zdobycia jeszcze bardziej adekwatnych i precyzyjnych wyników poprzez zadanie jedynie 12 prostych pytań?

Badacze z grupy Gallup, spędzili dekady spisując i testując setki pytań, tylko po to aby były one jak najbardziej trafne. Chcieli oni aby były one sformułowane w odpowiedni sposób i w adekwatnym porządku, tak aby można było sprawdzić zaangażowanie pracowników jak najdokładniej.

Z ich badań powstała tak zwana ankieta Gallup Q12 – zbiór 12 pytań które mierzą najważniejsze elementy wchodzące w skład pracy osób zatrudnionych w danej firmie.

Zarządzanie w oparciu o metodologię MBTI
szkolenie na zamówienie/szkolenie zamknięte
Zarządzanie w oparciu o metodologię MBTI
Nie ma nic bardziej nieskutecznego niż traktowanie różnych ludzi w ten sam sposób

Badacze z grupy Gallup przez wiele lat sprawdzali wyniki ankiet pobranych od ponad trzydziestu pięciu milionów pracowników z całego świata. Ponadto napisali oni dwie książki na ten temat, tak aby zgłębić go jak najbardziej się da.

Stworzyli oni przez to wspomnianą już wcześniej ankietę zawierającą 12 pytań, tak aby pracodawca mógł jak najbardziej efektywnie ocenić swoich pracowników, ich zaangażowanie w pracy oraz ich wpływ na wyniki i rezultaty pracy, które bezpośrednio wpływają na dany biznes, na całą firmę lub organizację.

Czym dokładnie jest Gallup Q12 i jakie pytania zawiera:

Mówiąc najogólniej jest to ciągle trwająca ankieta pracownicza, która bada zaangażowanie osób zatrudnionych w firmie. Zawiera 12 dających podstawy do działania elementów, które oferują sprawdzone linki do wyników danych działań.

Grupa Gallup spędziła lata na przeprowadzaniu tysięcy wywiadów wśród wielu różnych biznesów na całym świecie. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zakończono te przesłuchania i ankiety, wyniki ich zostały dostarczone do ponad dwudziestu pięciu milionów pracodawców w 195 krajach  w 70 językach.

Biorąc pod uwagę tak wzniosłe cele i intensywne badania, warto wziąć pod uwagę każdy element wchodzący w skład 12 pytań Gallup Q12, tak aby lepiej zrozumieć w jaki sposób uzyskiwane są tak dokładne wyniki, oraz jak wdrażane są później do życia firmy.

Pytania ankiety Gallup Q12:

Pytania Q12 wymienione są w hierarchicznej grupie – od podstawowych potrzeb pracowniczych do potrzeb rozwojowych osób zatrudnionych w firmie. Według grupy Gallup: „12 elementów mówi nam o tym, ze pracownicy muszą być skupieni, jednocześnie wolni od stresu. Powinni posiadać odpowiednie materiały do wykonywania swoich obowiązków, chcą aby o nich dbać oraz doceniać ich zaangażowanie oraz pracę.

Chcą być wysłuchani, zrozumiani, chcą budzić zaufanie oraz sami ufać swojemu przełożonemu oraz chcą dostawać wyzwania adekwatne do ich wiedzy oraz poziomu umiejętności, tak aby mogli oni testować swoją wiedzę.”

Oto elementy opisane pojedynczo, tak aby zapewnić dodatkową przejrzystość pytań zadawanych podczas ankiety Gallup Q12.

Pytanie numer 1. - „Wiem czego oczekuje się ode mnie w pracy.”

 • Pracownicy powinni dokładnie wiedzieć czego oczekuje się od nich w miejscu pracy, na danym stanowisku. Ponieważ chcą oni dokładnie skupić się na swoich obowiązkach, móc dostarczyć jak najlepsze wyniki oraz skrupulatnie je wykonywać.

Pytanie numer 2. - „Posiadam materiały i odpowiedni ekwipunek do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy.” 

 • Nie ma nic bardziej frustrującego dla pracownika, niż fakt tego że mógłby wykonywać swoją pracę dokładniej i lepiej gdyby tylko posiadał odpowiednie do tego narzędzia.
 • Dobry sprzęt to podstawa do wykonywania swojej pracy. Potrzebne mogą być do tego adekwatne programy typu software lub hardware, w zależności od rodzaju pracy, które mogą maksymalnie zwiększyć produktywność pracowników.

Pytanie numer 3. - „Posiadam możliwości do wykonywania swoich obowiązków jak najlepiej potrafię w miejscu pracy.”

 • Ludzie którzy są w stanie skupiać się na swoich silnych stronach w miejscu pracy są 6 razy bardziej zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków.

Pytanie numer 4. - „W ciągu ostatnich 7 dni otrzymałem pochwałę lub jakiekolwiek uznanie dla swojej dobrze wykonanej pracy.”

 • Osoby, które otrzymują uznanie i pochwałę za swoje dokonania, zwiększają swoją indywidualną produktywność oraz zaangażowanie. Są bardziej skłonni do pozostania w swojej firmie, otrzymują wyższe oceny lojalności i satysfakcji od klientów.

Pytanie numer 5. - „Mój przełożony lub ktokolwiek w pracy zdaje się dbać o mnie.”

 • Troskliwe środowisko to takie, w którym każda osoba czuje się wystarczająco bezpiecznie, aby eksperymentować, kwestionować pewne rzeczy, dzielić się informacjami i wspierać się nawzajem.

Pytanie numer 6. - „W pracy jest ktoś, kto zachęca mnie do rozwoju.”

 • Ludzie nie mogą odnieść sukcesu w pojedynkę. Uczą się więcej i rozwijają w odpowiedzi na zachęty innych. Dlatego właśnie, pracownicy potrzebują menadżera, który będzie ich odpowiednio motywował.

Pytanie numer 7. - „Moje opinie w miejscu pracy są ważne, inni się z nimi liczą.”

 • Pracownicy chcą wiedzieć, że ich wkład w pracę jest czymś istotnym i że wpływają oni na środowisko w którym pracują. Uczucie to, tworzy większe poczucie integracji wśród pracowników i wzmacnia ich poczucie własnej wartości.

Pytanie numer 8. - „ Misja lub cel mojej firmy sprawia, że czuję, że moja praca jest ważna.”

 • Kiedy ludzie wierzą w to, co robi ich pracodawca i czują swojego rodzaju związek między pracą, którą wykonują a swoją osobistą misją, są bardziej skłonni do pozostania w danej organizacji i czują, że są integralną częścią czegoś większego niż oni sami.

Pytanie numer 9. - „Moi współpracownicy lub pracodawcy są zaangażowani w wykonywanie swojej pracy w jak najlepszej jakości.”

 • Wszyscy pracownicy muszą znajdować się w środowisku, w którym panuje wzajemne zaufanie i szacunek względem ich wysiłków i wyników, ponieważ osoba której w zespole idzie najgorzej, w pewien sposób wyznacza jego standardy.

Pytanie numer 10. - „Mam w pracy najlepszego przyjaciela”

 • Jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych pytań Q12. Najlepszym predykatem lepszego samopoczucia i zaangażowania w pracy nie jest to, co robią ludzie, a to, z kim to robią. Posiadanie najlepszego przyjaciela w pracy znacznie poprawia ich wyniki.

Pytanie numer 11. - „W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ktoś w pracy informował mnie o moich postępach.”

 • Informacje zwrotne mogą pomóc pracownikom lepiej zrozumieć siebie i dać im jasną perspektywę na temat tego, jak ich wkład wpływa na organizację.

Pytanie numer 12. - „W ubiegłym roku miałem okazję uczyć się i rozwijać.”

 • Najlepsze zespoły nigdy nie są do końca zadowolone ze swojej pracy. Zawsze starają się znaleźć lepsze, bardziej produktywne sposoby na ulepszenie swoich wyników.

Badanie które ma znaczenie - zalety Gallup Q12:

 • Pracodawca zadaje 12 prostych pytań, dostępnych w ponad 30 językach na stronie Gallup (przykładowo – w języku arabskim, języku chińskim, języku hiszpańskim, języku francuskim, języku niemieckim i wielu innych, które wiążą się bezpośrednio z wynikami ankiety).
 • Rezultaty wyświetlają się w skali od jednego do pięciu, która w przejrzysty sposób podkreśla zalety, siły i możliwości pracowników.
 • Wysiłki ku usprawnieniu pracy koncentrują się na podstawowych elementach zaangażowania zespołu – jest to dokładnie mierzone w badaniu Gallup Q12, biorąc pod uwagę wyniki całej ekipy.
 • Ankieta przeprowadzana jest online w sposób szybki i ogólnodostępny, a jej wyniki można sprawdzić niemalże natychmiastowo.
 • Pracodawca może sprawdzić zalety i silne cechy swojego zespołu, a dodatkowo sprawdzić jakie ma możliwości rozwoju firmy i dzięki szybkim wynikom – zacząć niezwłocznie działać.

Sprawdzone wyniki:

Rezultat ankiet przeprowadzanych w tradycyjny sposób nie znaczy nic dla biznesu, jeśli nie można później ustalić i wprowadzić w życie poprawek, które mają na celu ulepszenie firmy i jej wyników.

Gallup Q12 zapewniają odpowiednią siłę już na samym początku w samych cyfrach, ponieważ posiada on największą na świecie, obszerną i kompleksową bazę danych, która umożliwia łączenie tych informacji bezpośrednio z ulepszaniem zaangażowania pracowników, tak aby poprawić wyniki finansowe organizacji.

Ankieta Gallup Q12 i strategie zarządzania, łączą się bezpośrednio z powiększoną produktywnością, dochodowością oraz z zachowaniem i utrzymaniem pracowników.

 

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Menedżer architektem zaangażowania. Recognition i motywowanie 3.0
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Retencja – jak zatrzymać najlepszych pracowników w firmie?
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
„Oceniamy siebie zwykle na podstawie tego, czego chcielibyśmy dokonać, ale otoczenie, oceniając nas, bierze pod uwagę to, czego naprawdę dokonaliśmy”  
„Oceniamy siebie zwykle na podstawie tego, czego chcielibyśmy dokonać, ale otoczenie, oceniając nas, bierze pod uwagę to, czego naprawdę dokonaliśmy”  
„Oceniamy siebie zwykle na podstawie tego, czego chcielibyśmy dokonać, ale otoczenie, oceniając nas, bierze pod uwagę to, czego naprawdę dokonaliśmy”  
Coaching jest procesem, który pomaga w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Istotą szkolenia jest wykorzystanie posiadanej już wiedzy i umiejętności oraz odpowiednie zmotywowanie i towarzyszenie klientowi w celowym usprawnianiu jego funkcjonowania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

 Lider Transformacyjny- przywództwo przyszłości
3 listopada 2020 - 4 listopada 2020 Szkolenie online
To menedżer kształtuje relacje między pracownikiem a zespołem i organizacją. Jeśli koncentruje się wyłącznie na wyniku relacja jest transakcyjna....
Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
6 listopada 2020 Szkolenie online
Organizacja to ludzie – a ludzie to zbiór unikalnych doświadczeń i kompetencji. Mentoring pozwala na pełne korzystanie z tego skarbu w postaci...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji