Design Sprint

Design Sprint to pięciodniowy proces odpowiadania na krytyczne pytania biznesowe poprzez projektowanie, prototypowanie i testowanie pomysłów z klientami. To największy przebój strategii biznesowej, innowacji, myślenia projektowego, z którego może korzystać każdy zespół.

8 stycznia 2019
zdjęcie - Design Sprint

 

Design Sprint

 

Design Sprint - Wstęp

Design Sprint to pięciodniowy proces odpowiadania na krytyczne pytania biznesowe poprzez projektowanie, prototypowanie i testowanie pomysłów z klientami. To największy przebój strategii biznesowej, innowacji, myślenia projektowego, z którego może korzystać każdy zespół.

Design sprint obejmuje zrównoważone połączenie najbardziej produktywnych metodologii w ciągu intensywnego tygodnia.

Można szybko przejść do przyszłości, zobaczyć gotowy produkt i reakcje klienta, zanim podejmie się jakiekolwiek kosztowne zobowiązania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Dlaczego Design Sprint?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na design sprint - od zatwierdzenia nowego rozwiązania czy funkcji do testowania wprowadzenia na nowy rynek.

Design sprint radykalnie przyspiesza rozwój produktów i usług, jednocześnie w pełni doprowadzając zespoły do wspólnej wizji. W ciągu zaledwie 5 dni można odpowiedzieć na kluczowe i ważne pytania oraz wzmocnić interakcje zespołu w całej organizacji.

Jaki jest wynik?

Po ukończeniu design sprint otrzymujemy prototyp zatwierdzony przez klienta lub w przypadku błędu zaoszczędzamy kilka miesięcy straconego czasu. Dzięki wynikom można zdobyć praktyczne i wymierne informacje o klientach, co upewnia nas we wprowadzeniu produktu lub usługi na rynek.

Design sprint jest wykorzystywany w organizacjach na co dzień.

Stosujemy metody myślenia projektowego nie tylko w celu rozwiązywania problemów zawodowych w ramach przepływu pracy, ale także angażujemy naszych klientów, aby jak najlepiej współpracować i iść naprzód.

Kiedy wykorzystać design sprint?

„Celem nie jest dostarczenie idealnego rozwiązania pod koniec tygodnia, ale uzyskanie opinii na temat jednego lub dwóch możliwych rozwiązań”.

Tim Höffer

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

5 pytań, które mogą pomóc podczas procesu design sprint:

 • Czy jest konkretny problem, który wymaga rozwiązania?
 • Czy problem jest skomplikowany i nie posiada oczywistego rozwiązania?
 • Czy do rozwiązania problemu jest potrzebny zespół interdyscyplinarny?
 • Czy w ten problem warto zainwestować 5 dni?
 • Czy wymaga innowacji na zmieniającym się lub nowym rynku?

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na wszystkie 5 pytań, możesz bez obaw skorzystać z design sprintu. Podejmowanie decyzji stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań, także w przypadku wprowadzanych produktów.

Design sprint może pomóc w wyborze kierunku. Można wykorzystać burzę mózgów, precyzować podstawowe pomysły i wypróbowywać różne metody bez obawy o porażkę lub stracony czas.

Tylko pięć dni ryzyka

Zgodnie z definicją design sprint wymyślanie rozwiązań problemów w ciągu tygodnia już ma praktyczną wartość. Nie trzeba ryzykować inwestowania w budowę i uruchomienie rzeczywistego rozwiązania, aby zobaczyć jego rentowność.

Siła interdyscyplinarnego zespołu

Widok specjalistów ds. sprzedaży, marketingu, danych i produktu, którzy wspólnie pracują, jest tak satysfakcjonujący, że już zapewnia wartość dodaną.

Zespół uczy się metod współpracy

Poznanie kilku nowych metod, które można zastosować oddzielnie, jest bardzo przydatne, i nie tylko dla zespołu zajmującego się produktem. Ci, którzy biorą udział w niekończących się spotkaniach i burzy mózgów, w wyniku których nie podjęto żadnej decyzji, na pewno i tak uczą się wielu rzeczy.

Jak przygotować zespół do procesu design sprint?

 • Poświęć czas i całą swoją uwagę grupie.

Design sprint stanowi dużą inwestycję, ponieważ liczy się również czas uczestników. Jednak nie można po prostu zorganizować burzy mózgów między spotkaniami z 400 innymi problemami na głowie.

Metodologia design sprintu ma na celu zwiększenie produktywności poprzez skoncentrowanie się intensywnie na jednym rozwiązywanym problemie, w pełni wykorzystując możliwości i odkrywając okazje, których w przeciwnym razie w ogóle byśmy nie wzięli pod uwagę.

Należy jednak w pełni zrozumieć brak możliwości poświęcenia od trzech do pięciu dni cennego czasu w firmie o wielkości korporacyjnej. Wtedy  można zaprosić wszystkich członków zespołu za jakiś czas – właścicieli produktów, osoby decyzyjne, menedżerów projektów, marketingowców, sprzedawców, pracowników obsługi klienta. Im bardziej zróżnicowany zespół, tym lepiej.

 • Obecność mediatora

Rozkład zadań w zespole będzie chwilami pracochłonny, ale nie powinien stanowić problemu. Będzie to wymagało czasu ze strony organizatora oraz obecności doświadczonego mediatora, który wspiera grupę w intensywnej pracy i podnosi jej efektywność.

Informuje członków zespołu o planie, pomaga w robieniu notatek, zdjęć itp.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:

 • Elastyczność

Nigdy praca nie będzie przebiegała w stu procentach zgodnie z planem. Jeśli jednak mediator wie, co może się stać i będzie wiedział, jak się do tego dostosować, zmieni coś nieoczekiwanego na plus. Stworzenie dobrze zdefiniowanego, precyzyjnego harmonogramu stanowi jeden z kluczowych elementów.

Poświęcamy czas na planowanie każdej minuty, nie tylko działań, ale także celów i sprzętu, którego będziemy potrzebować.

 • Duch zespołu we wszystkich uczestnikach kluczem do sukcesu

Zespół powinien przygotować się mentalnie, aby podjąć to wyzwanie i razem pracować nad wspólnym celem.

Członkowie powinni mieć możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i nie być osądzani. Mediator musi pozostać neutralny i nie może mieć wpływu na opinie innych.

 • Ważna jest struktura planu

Reguły mogą być łamane, a plan modyfikowany. W zależności od problemu, design sprint niekoniecznie musi zająć pięć dni.

W konsekwencji można zmienić niektóre ćwiczenia. Mediator ma obowiązek odjąć, dodać albo wydłużyć etapy design sprintu, ale w sposób, który zachowuje strukturę.

Zalety design sprintu

 • W ciągu pięciu dni można sprawdzić, czy rozwiązanie zadziała.
 • Współpraca w zespole interdyscyplinarnym.

Klasyczny pięciodniowy proces Design Sprint to:

 • Dzień 1
  Understand - Zrozumienie
 • Dzień 2
  Diverge - Szkicowanie
 • Dzień 3
  Decide – Podejmowanie decyzji
 • Dzień 4
  Prototype – Stworzenie prototypu
 • Dzień 5
  Validate – Testowanie

Dzień 1
Zrozumienie
Wstęp: Pierwszego dnia przedstawiamy program, a następnie przeprowadzamy kilkuminutową rozgrzewkę w miłej atmosferze, by członkowie zespołu bardziej się otworzyli.

Następnie definiujemy długoterminowe cele związane z doświadczeniami użytkownika, aby w pełni je zrozumieć oraz ustalić, w jaki sposób użytkownicy będą korzystać z produktu. Następnie przygotowujemy się do burzy mózgów, która stymuluje twórcze myślenie. Porozmawiaj z ekspertami, zanim podejmiesz decyzję, na czym się skupisz przez kolejne cztery dni.

Dzień 2
Szkicowanie
Dzień burzy mózgów i wielu pomysłów do wyboru. Po wstępie wszyscy próbują znaleźć inspirujące rozwiązania. Gromadzimy inspiracje z istniejących pomysłów, robimy notatki, szkice, mapy myśli.

Dzień 3
Podejmowanie decyzji
Dzień zaczyna się od głosowania na najlepsze rozwiązanie, aby osiągnąć swój długoterminowy cel. Pod koniec dnia podejmujemy decyzje. Uczestnicy głosują na szkice, które preferują.

Mapa preferowanych pomysłów zostanie omówiona w ramach przygotowań do ostatecznej rundy głosowania. Po południu jest tworzony storyboard - scenorys, będący podstawą prototypu.

Dzień 4
Stworzenie prototypu
Czas na działanie i intensywną produkcję prototypu. Wykorzystujemy mocne strony zespołu do zbudowania i udoskonalenia realistycznego prototypu, który w ostatnim dniu zostanie przetestowany na klientach.

Dzień 5
Testowanie
Czas sprawdzić rezultaty działania i przetestować prototyp z realnymi użytkownikami. Angażujemy wszystkich do obserwowania testów użyteczności. Przeprowadzamy wywiady z klientami, podczas gdy reszta zespołu rejestruje reakcje, które potwierdzą lub unieważnią rozwiązanie.

W sesji zamykającej omawiamy cały tydzień i przedstawiamy wyniki testu użytkownika.

Design Sprint - Podsumowanie

W procesie Design Sprint to użytkownik jest w centrum uwagi. Produkty i usługi są oparte na solidnym zrozumieniu potrzeb użytkownika, i wszystkie pomysły są rozważane.

Design sprint zbiera wszystkie ważne osoby w jednym miejscu. Oznacza to, że w organizacji jest mniej biurokracji i chaotycznej struktury, ponieważ proces ułatwia współpracę między zespołami.

Design sprint jest wydajny i skuteczny. Eliminuje wszystkie niedoskonałości nieefektywne dyskusje. Koniec z monotonnymi spotkaniami, które trwają cały dzień, pozostawiając mało czasu na zrobienie czegokolwiek. Pięciodniowy sprint zmusza członków zespołu do skupienia się i pracy nad realistycznym celem w ciągu tygodnia.

Design sprint zarządza oczekiwaniami interesariuszy. Ich zaangażowanie na wczesnym etapie i podczas dyskusji buduje zaufanie i szacunek wszystkich stron.

Design sprint pomaga uzyskać z wyprzedzeniem jasną wizję celów. Motywuje do podejmowania ważnych decyzji i szybkiego rozwiązywania złożonych problemów.

Oznacza to, że Ty i Twój zespół możecie zaoszczędzić miesiące na projektowaniu, inżynierii i kosztach rozwoju. Dzięki temu można szybciej wprowadzić swój produkt na rynek, potrzebny jest jedynie czas i duch zespołowy!

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Szanowni Państwo!
Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.

Korzenie Six Sigma sięgają teorii matematycznej z XIX wieku, ale tak naprawdę do dzisiejszego świata biznesu przeniknęła w latach 80. dzięki staraniom inżyniera z Motoroli. To wtedy pewien dyrektor wykonawczy firmy Motorola Art Sundry skarżył się na brak stałej jakości produktów firmy. Inżynier pracujący w tej firmie, Bill Smith, w końcu odpowiedział na wezwanie, by konsekwentnie produkować produkty wysokiej jakości, i w 1986 roku opracował metodologię Six Sigma.

Wiele słychać o efektach zastosowania. Badania efektywności zespołów Agile potwierdzają wzrost wydajności o 200-400%. Badania efektywności projektów potwierdzają przewagę Agile nad podejściami tradycyjnymi.

Czas to pieniądz! To oklepane hasło doskonale oddaje realia współczesnego biznesu. Przyśpieszające z każdym rokiem tempo życia wpływa też na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Trzeba działać coraz szybciej, żeby utrzymać się na rynku, żeby nie dać wyprzedzić się konkurencji, żeby zdobyć klienta.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Oddajemy w Państwa ręce raport, który pokazuje obecną sytuację pracowników w Polsce w kontekście poczucia szczęścia, równowagi życiowej i poczucia dobrostanu w każdym z jego wymiarów.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.