Genchi Genbutsu – ważny element japońskiej kultury pracy
Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.
Genchi Genbutsu – ważny element japońskiej kultury pracy
Genchi Genbutsu - wstęp
Podstawą koncepcji Genchi Genbutsu jest przekonanie, że przełożony żeby podjąć optymalną decyzję biznesową musi opierać ją na doświadczeniu. Osobiście się zaangażować i gruntownie poznać analizowaną kwestię.
Praktyka
Praktyka Genchi Genbutsu wymaga od kadry zarządzającej (menadżerów, specjalistów, kierowników, dyrektorów), żeby nie spędzała całego czasu pracy za biurkiem, przed monitorem komputera, odseparowana od swoich podwładnych, tylko regularnie odwiedzała hale produkcyjne i inne miejsca, gdzie powstają produkty ich macierzystej firmy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.
Stykając się bezpośrednio z częścią produkcyjną firmy ( a nie tylko poprzez spływające na maila raporty i analizy) kadra zarządzająca zapoznaje się z problemami i bolączkami trapiącymi, odległe im zazwyczaj, zespoły pracowników. A dzięki spojrzeniu z dystansu i mocy własnego stanowiska może od razu rozwiązać zgłaszane czy zaobserwowane problemy.
Opanowanie Genchi Genbutsu, wbrew pozorom, to nie jest prosta sprawa. Może zająć nawet kilka lat. A to z tego powodu, że nie o zwyczajną wizytację tu chodzi. To nie „gospodarska wizyta”, pełna pompy, lecz zazwyczaj bezużyteczna.
Genchi Genbutsu wymaga wiele uwagi i skupienia. Najważniejsze jest zrozumienie procesu przepływu informacji i standardów pracy, uchwycenie przyczyny problemu i dokładne analizowanie obserwowanych faktów. A tych faktów i działań do obserwacji i analizy jest dużo i często dzieją się jednocześnie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:
Genchi Genbutsu jest jedną z 14 zasad zarządzania Toyoty. Filozofia pracy praktykowana w Toyocie zrewolucjonizowała branżę motoryzacyjną. A z czasem została skopiowana przez wiele innych japońskich firm, branżowo bardzo odległych od motoryzacji.
Główną regułą Toyoty jest nieustające zaangażowanie oraz chęć ciągłego podnoszenia jakości oferowanego produktu i co za tym idzie – całego przedsiębiorstwa. Szczegóły kultury pracy japońskiej firmy zostały zawarte w 14 zasadach Systemu Produkcyjnego.
Opierać decyzje w zarządzaniu na dalekosiężnej koncepcji – nawet kosztem krótkoterminowych wyników finansowych.
1 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Stworzyć ciągły i płynny proces ujawniania problemów.
2 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Kolektywna kultura pracy
Zasada Genchi Genbutsu jest powszechnie stosowana w Japonii. Jednym z powodów jej popularności jest niewątpliwie to, że w kulturze pracy Japończyków bardzo dużą rolę ogrywa odpowiedzialność grupowa za rezultat pracy. Stanowi ona wręcz sedno japońskiego systemu pracy. Zespołowe wdrożenia rozwiązań oraz wspólna odpowiedzialność za rezultat to codzienność w japońskich przedsiębiorstwach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia menadżerskie i sprzedażowe np:
Jednym z celów metody Genchi Genbutsu jest właśnie uświadomienie pracownikom wyższego szczebla, że sukces ich pracy jest uzależniony od wyników podwładnych, personelu fizycznego. Że wspólnie, mimo różnicy stanowisk, pracują na sukces firmy.
Unikać nadprodukcji.
3 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Wyrównywać obciążenie pracą.
4 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Uważna obserwacja – szybkie rozwiązywanie problemów
Stosowanie zasady Genchi Genbutsu pomaga przede wszystkim w rozwiązywaniu codziennych, uciążliwych problemów, usprawnieniu procesu produkcyjnego czy we wprowadzeniu ulepszeń.
Głównym zadaniem przed jakim stoi pracownik korzystający z Genchi Genbutsu jest wymóg skupienia uwagi i umiejętność analizy oglądanych działań. Baczne obserwowanie pracy pozwoli w szybki sposób zdiagnozować problem, rozwiązać go zanim stanie się naprawdę poważny i, co za tym idzie, oszczędzić pieniądze firmy.
Stworzyć kulturę przerywania procesów w celu rozwiązywania problemów, by od razu uzyskiwać właściwą jakość.
5 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Standaryzacja pracy jest podstawą ciągłej poprawy i upełnomocniania pracowników.
6 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Genchi Genbutsu a zen
Zasada Genchi Genbutsu jest również pochodną filozofii zen. To odłam buddyzm, od wieków bardzo popularny w Japonii. Jedną z naczelnych zasad zen jest uważność, czyli koncentracja i skupienie myśli. Ludzki umysł jest zazwyczaj roztrzepany, krąży wokół tysiąca spraw jednocześnie i nie może skupić się na niczym konkretnym.
Zen poprzez medytację stara się ukierunkować go na „bycie tu i teraz”. Na obserwowaniu, odczuwaniu i uczestniczeniu w tym momencie życia, w którym akurat się jest. A nie roztrząsaniu przeszłości czy snuciu planów na przyszłość. Metoda Genchi Genbutsu, która nakazuje uważne śledzenie zachodzących procesów w firmie jest „dzieckiem” tej tradycji filozoficznej.
Kolejnym ważnym przykazaniem buddyzmu zen jest: „cokolwiek się robi, należy robić to wolniej niż zwykle”. I w tym wypadku nie chodzi o zbyt flegmatyczne podejście do swoich obowiązków. Tu ważniejsza jest koncentracja na zadaniu.
Robić coś wolniej, to robić to bardziej uważnie, myśleć o tym, co się wykonuje, skoncentrować się na tym. I znów refleks takiego sposobu myślenia w metodzie Genchi Genbutsu jest bardzo widoczny.
Stosować kontrolę wizualną, aby żaden problem nie pozostał w ukryciu.
7 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Stosować wyłącznie niezawodną, gruntownie sprawdzoną technologię, służącą pracownikom i procesom.
8 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Korzyści ze stosowania zasady Genchi Genbutsu
Pokora i identyfikacja z firmą Metoda Genchi Genbutsu pozwala na holistyczne spojrzenie na firmę. Pozwala na zdanie sobie sprawy z mnogości odbywających się w niej procesów. Oprócz wymienionych wcześniej korzyści wynikających z takiego spojrzenia, warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka kwestii.
Dzięki uważnemu oglądaniu pracy w hali produkcyjnej menadżer uczy się jeszcze wielu dodatkowych rzeczy: nabiera pokory widząc jak skomplikowaną maszynerią jest przedsiębiorstwo, uczy się działań zespołowych i szacunku do pracy jako takiej.
Poza tym menadżer czy specjalista poznając firmę od podszewki mocniej się z nią utożsamia. Przy dzisiejszej karuzeli stanowisk, zwłaszcza w grupie menadżerów, ta ostatnia korzyść jest nie do przecenienia.
Wychowywać liderów, którzy gruntownie rozumieją pracę, żyją ogólną koncepcją firmy i nauczają innych.
9 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Wykształcić wyjątkowych ludzi i zespoły realizujące ogólną koncepcję firmy.
10 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Wzajemny szacunek Często menadżerowie i specjaliści odnoszą się z wyższością do obowiązków pracowników fizycznych. Z drugiej strony ekipy produkcyjne traktują zespoły zarządzające z nieufnością, w myśl zasady „co oni tam wiedzą”.
Wspólne spotkanie obu tych grup może rozwiać te uprzedzenia i nauczyć wzajemnego szacunku do siebie. To zaowocuje lepszą współpracą, a co to za tym idzie wzrostem efektywności całej firmy.
Szanować szeroką sieć partnerów i dostawców, rzucając im wyzwania i pomagając im w doskonaleniu się.
11 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Angażować się osobiście, aby gruntownie zrozumieć sytuację.
12 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Motywacja Obecność kadry zarządzającej w hali produkcyjnej działa motywująco na pracujący tam personel. Pracownicy mają poczucie, że ich praca i problemy, które im ciążą, są ważne dla firmy, a sami są kluczowym elementem w procesie produkcji. To podnosi motywację i efektywność.
Podejmować decyzje powoli, w drodze konsensusu i starannie rozważając wszystkie możliwości, potem szybko wdrażać decyzje.
13 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Zostać organizacją uczącą się dzięki niestrudzonej refleksji i ciągłej poprawie.
14 zasada Systemu Produkcyjnego Toyoty
Uniwersalna strategia działania
Metoda Genchi Genbutsu, choć wyrasta ze specyficznej kultury i tradycji Japonii może być z powodzeniem stosowana również w firmach europejskich czy amerykańskich.
W końcu pod każdą szerokością geograficzną ważne w pracy są rzeczy oferowane przez Genchi Genbutsu: koncentracja na zadaniu, szacunek dla współpracowników, czy szybkie diagnozowanie problemów.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Odwiedź strefę wiedzy
Przykładowe pigułki wiedzy:
Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem
Jak zarządzać emocjami pracowników
10 cech menedżera doskonałego wg Google
Role w zespole pracowniczym Belbina
Genchi Genbutsu – ważny element japońskiej kultury pracy
Koło Moore'a - zrozumieć konflikt
Sześć wielkich zagrożeń jakie niesie mikrozarządzanie
Jak rozwinąć psychiczną odporność w pracy menadżera i lidera
5 lekcji o przywództwie wg Simona Sineka. Zaczynaj od dlaczego?
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i lepsze wykorzystanie ich talentów. Szkolenie zarządzanie zespołem to pozycja obowiązkowa w rozwoju menedżerskim. W pracy zdalnej poczucie sensu, wpływu i autonomii jest bardzo ważne. Warto uwzględniać te potrzeby podczas codziennych działań menedżerskich.
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.