Jak powitać Generację Z w miejscu pracy

Wbrew pozorom, Generacja Z nie chce żyć przyklejona do ekranów swoich komórek. Są oni bardziej skupieni na własnej prywatności niż pokolenie milenialsów. Nie dzielą się wszystkimi szczegółami swojego życia. Zamiast tego, dokładnie wybierają, czym się dzielić i co udostępniać w wybranym środowisku.

zdjęcie - (the_title())


Jak powitać Generację Z w miejscu pracy


Wstęp

Przez ostatnie lata, pracodawcy zastanawiali się jak radzić sobie z „milenialsami” (ludźmi pokolenia milenium). Pomiędzy jedną i drugą stroną pojawiała się cienka linia wspólnej nauki i pracy nad sobą. Starsze pokolenia nie były pewne jak radzić sobie z tą uzależnioną od technologii, ambitną generacją.

Milenialsi mieli problemy z przystosowaniem swojej komputerowej ideologii do życia w miejscach pracy, tak jak i ze znalezieniem pożądanego uczucia wolności, podczas bycia zarządzanym przez osoby na wyższym stanowisku.

Debata ta trwała na tyle długo, by móc zignorować kolejne nadchodzące pokolenie, które, do tej pory, jedynie w ciszy obserwowało zachodzące zmiany. Jak najmłodsze dziecko w rodzinie, generacja Z już niedługo dorośnie.

Przed integracją z Generacją Z i pomocą im w dostosowaniu się do miejsca pracy, należy jednak zrozumieć, czym ona dokładnie jest. Generacja Z składa się z młodych dorosłych urodzonych na przełomie lat 1996 i 2010.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Oznacza to, że starsza część tej piramidy demograficznej zbliża się do 21. roku życia, co oznacza skok w dorosłość. Składa się ona z około 2,5 biliona młodych ludzi, którzy swoją liczebnością przewyższają już generację X. Grupa ta nie jest w stanie przypomnieć sobie życia przed telefonami komórkowymi i social mediami.

Wbrew pozorom, Generacja Z nie chce żyć przyklejona do ekranów swoich komórek. Są oni bardziej skupieni na własnej prywatności niż pokolenie milenialsów. Nie dzielą się wszystkimi szczegółami swojego życia. Zamiast tego, dokładnie wybierają, czym się dzielić i co udostępniać w wybranym środowisku.

Prawdą jest to, że Generacja Z może zaoferować przyszłemu pracodawcy rozległą wiedzę na temat technologii, sprzętu komputerowego i social mediów. Stąd kilka prostych rad dla osób szukających nowych sił, jak efektywnie przygotować tych ludzi do przyszłej pracy.

Dzielenie się i opieka

Wbrew popularnym opiniom, młodzi ludzie lubią uczyć się nowych rzeczy, jednak przez ich stały kontakt wzrokowy z telefonem komórkowym, może być to ciężkie do uwierzenia. Świetnym sposobem na zaangażowanie i zjednoczenie młodszych generacji jest pokazanie im, że nie tylko przyszły (lub już obecny) pracodawca troszczy się o ich przyszłość w firmie, ale również o ich rozwój jako ludzi.

O tym właśnie elemencie łączącym młodzi ludzie rozmawiają przy poszukiwaniu pracy, która zapewni im uczucie spełnienia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Chcą oni spełniać się i osiągać dobre wyniki, jednak zależy im również na tym, że przez lata pracy będą mogli się udoskonalać i robić kroki naprzód w swej życiowej podróży samorozwoju.

Władza nad ich pracą

Zatrudnianie młodych ludzi i wydawanie im poleceń to jedna sprawa, natomiast zupełnie inną sytuacją jest nauczenie ich myślenia i rozwiązywania problemów samodzielnie. Jeśli pracodawca zdecyduje się na ten krok, zatrudnieni u niego pracownicy mogą okazać się zdecydowanie bardziej sukcesywni i pomocni.

Najlepszym sposobem na dokonanie tej zmiany jest pozwalanie młodym ludziom na tworzenie własnych projektów i zarządzanie nimi. Technologia zachęca ich do innowacyjnego myślenia, a w dzisiejszych czasach to właśnie tego potrzebują oni najbardziej - poczucia przynależności i władzy.

Zamiast więc przeciwstawiać się temu rozwojowi, należy znaleźć sposób na wyeksponowanie w takiej zmianie dodatkowych korzyści. Pracodawca powinien dostrzec projekt, nieważne jak mały by był, i pozwolić tym pracownikom na realizowanie go tak, by mogli uczyć się na własnych błędach. W ten sposób nauczą się pracy i staną się bardziej efektywni.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz więcej: szkolenia HR

Ocena pracy

Jeśli pracodawca nie wyraża swojej opinii odnośnie wykonanego przez pracownika zadania, oznacza to, że jest niesatysfakcjonujące. Mimo że ludzie generacji Z nie lubią być „podwładnymi”, bardzo cenią sobie otwarte konwersacje.

Przez regularne kontrole, pracodawca pomaga im czuć się pewniej w swoim nowym działaniu i pokazuje również swoją troskę w stosunku do rozwoju pracownika.

Częścią efektywnego i odpowiedniego opiekowania się nowym pracownikiem jest znalezienie dobrej równowagi.

Należy dać im przestrzeń do popełniania błędów i do nauki na ich podstawie, jednocześnie będąc wystarczająco zaangażowanym, by pomóc - w razie potrzeby - wrócić na odpowiednie tory.

Eliminacja rozproszenia uwagi

Generacja Z dokładnie zdaje sobie sprawę z tego jak idealnie poruszać się między ekranem komputera a aplikacjami social media w telefonach (pewne badania wykazały, iż maksymalny czas utrzymania ich uwagi wynosi jedynie 8 sekund). Jednakże nie jet to pozytywny nawyk, który powinien być zachwalany.

Zamiast tego, przyszły pracodawca powinien skupić się na nauczaniu młodego pokolenia pracy nad jednym konkretnym zadaniem, aniżeli dawać im kilka rzeczy do zrobienia naraz.

Tym razem znowu w grę wchodzi wartość interesowania się rozwojem młodego pracownika. Przez pomoc, wdrażanie pozytywnych nawyków oraz pozytywnych aspektów skupienia się, pracodawca nie tylko pomoże im w rozwoju, jako ludzi, ale również skończy z większą ilością produktywnych pracowników.

Ich własny głos

Członkowie Generacji Z mają wiele do zaoferowania przyszłemu pracodawcy. Ta struktura demograficzna przynosi wrodzone zrozumienie umysłu i zachowania młodych ludzi. Poprzez dodawanie odwagi i zachęcanie tej formacji do dzielenia się pomysłami i ideologiami, organizacje i firmy mogą pozostać świeże i znaczące.

Firmy, które nie cenią sobie młodych generacji, muszą to przemyśleć i zdać sobie sprawę z ryzyka poniesienia klęski na rynku. Zachowując pewną hierarchię i uporządkowanie, biorąc pod uwagę jedynie wiek, kończą w rezultacie jako te przeoczające kreatywność i zmiany na lepsze, które można zobaczyć jedynie z innej perspektywy.

Pracodawca powinien pozwolić temu pokoleniu dzielić się swoimi pomysłami i zapewnić poczucie bycia wysłuchanym. Nigdy nie wiadomo, czy któryś z ich pomysłów nie okaże się idealnym rozwiązaniem dla firmy.

Tworzenie społeczności

Tak jak kiedyś milenialsi, ludzie pokolenia internetowego, są grupą aktywną społecznie, myślącą o pozytywnych zmianach. Ta generacja chce zobaczyć pracodawcę, który nie tylko wygłasza przemowy, ale również działa – przede wszystkim przez wprowadzanie w życie pewnych praktyk oraz skupienie na budowaniu społeczności i prawdziwych relacji.

Poprzez dawanie młodym pracownikom szansy na udział w tych grupach i inicjatywach, pomóc im można w byciu pewnym siebie i w poczuciu przynależności do miejsca pracy.

Spotkania twarzą w twarz

Wbrew pozorom, postmilenialsi nie skupiają się jedynie na ekranach i social mediach. Chcą oni być socjalni również w biurach. Podczas gdy wirtualne spotkania i rozmowy mogą być dobrym rozwiązaniem dla starszych pracowników z rodzinami, młode pokolenie szuka kontaktu twarzą w twarz.

Chcą być częścią, być aktywnymi w pracy, chcą przysłowiowo - ubrudzić sobie ręce pracą. Nie ma na to lepszego dowodu od napływu otwartych miejsc pracy i kreatywnego środowiska tego obszaru, które coraz częściej ma na celu przyciągnięcie do siebie młodego człowieka.

Miejsce do rozwoju

Generacja Z jest przedsiębiorcza z natury. Chcą tworzyć i pracować w niezależnych projektach. Zachęcanie ich do myślenia poza schematem pracy pomoże im w byciu zaangażowanym długoterminowo i z pewnością zwiększy poczucie lojalności.

Dlatego właśnie firmy zaczynają zachęcać swoich pracowników do pracy przy znaczących koncepcjach, którym będą mogli się poświęcić i realizować je z pasją. Nie tylko otwiera to drzwi na więcej ciekawych wyzwań dla firmy, ale sprawia to również, że pracownicy będą bardziej poświęcać się swojej pracy.

Znaczące korzyści

Generacja Z nie chce jedynie zjawiać się na 9 w pracy i wychodzić o 17. Pragną wiedzieć, że to co robią, ma jakieś większe znaczenie i jakie jest to znaczenie. Inicjowanie dyskusji na temat projektów pomoże im być zmotywowanymi i skupionymi przez dłuższy czas.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.