Jak powitać Generację Z w miejscu pracy

Wbrew pozorom, Generacja Z nie chce żyć przyklejona do ekranów swoich komórek. Są oni bardziej skupieni na własnej prywatności niż pokolenie milenialsów. Nie dzielą się wszystkimi szczegółami swojego życia. Zamiast tego, dokładnie wybierają, czym się dzielić i co udostępniać w wybranym środowisku.

22 lipca 2019
zdjęcie - Jak powitać Generację Z w miejscu pracy


Jak powitać Generację Z w miejscu pracy


Wstęp

Przez ostatnie lata, pracodawcy zastanawiali się jak radzić sobie z „milenialsami” (ludźmi pokolenia milenium). Pomiędzy jedną i drugą stroną pojawiała się cienka linia wspólnej nauki i pracy nad sobą. Starsze pokolenia nie były pewne jak radzić sobie z tą uzależnioną od technologii, ambitną generacją.

Milenialsi mieli problemy z przystosowaniem swojej komputerowej ideologii do życia w miejscach pracy, tak jak i ze znalezieniem pożądanego uczucia wolności, podczas bycia zarządzanym przez osoby na wyższym stanowisku.

Debata ta trwała na tyle długo, by móc zignorować kolejne nadchodzące pokolenie, które, do tej pory, jedynie w ciszy obserwowało zachodzące zmiany. Jak najmłodsze dziecko w rodzinie, generacja Z już niedługo dorośnie.

Przed integracją z Generacją Z i pomocą im w dostosowaniu się do miejsca pracy, należy jednak zrozumieć, czym ona dokładnie jest. Generacja Z składa się z młodych dorosłych urodzonych na przełomie lat 1996 i 2010.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Oznacza to, że starsza część tej piramidy demograficznej zbliża się do 21. roku życia, co oznacza skok w dorosłość. Składa się ona z około 2,5 biliona młodych ludzi, którzy swoją liczebnością przewyższają już generację X. Grupa ta nie jest w stanie przypomnieć sobie życia przed telefonami komórkowymi i social mediami.

Wbrew pozorom, Generacja Z nie chce żyć przyklejona do ekranów swoich komórek. Są oni bardziej skupieni na własnej prywatności niż pokolenie milenialsów. Nie dzielą się wszystkimi szczegółami swojego życia. Zamiast tego, dokładnie wybierają, czym się dzielić i co udostępniać w wybranym środowisku.

Prawdą jest to, że Generacja Z może zaoferować przyszłemu pracodawcy rozległą wiedzę na temat technologii, sprzętu komputerowego i social mediów. Stąd kilka prostych rad dla osób szukających nowych sił, jak efektywnie przygotować tych ludzi do przyszłej pracy.

Dzielenie się i opieka

Wbrew popularnym opiniom, młodzi ludzie lubią uczyć się nowych rzeczy, jednak przez ich stały kontakt wzrokowy z telefonem komórkowym, może być to ciężkie do uwierzenia. Świetnym sposobem na zaangażowanie i zjednoczenie młodszych generacji jest pokazanie im, że nie tylko przyszły (lub już obecny) pracodawca troszczy się o ich przyszłość w firmie, ale również o ich rozwój jako ludzi.

O tym właśnie elemencie łączącym młodzi ludzie rozmawiają przy poszukiwaniu pracy, która zapewni im uczucie spełnienia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Chcą oni spełniać się i osiągać dobre wyniki, jednak zależy im również na tym, że przez lata pracy będą mogli się udoskonalać i robić kroki naprzód w swej życiowej podróży samorozwoju.

Władza nad ich pracą

Zatrudnianie młodych ludzi i wydawanie im poleceń to jedna sprawa, natomiast zupełnie inną sytuacją jest nauczenie ich myślenia i rozwiązywania problemów samodzielnie. Jeśli pracodawca zdecyduje się na ten krok, zatrudnieni u niego pracownicy mogą okazać się zdecydowanie bardziej sukcesywni i pomocni.

Najlepszym sposobem na dokonanie tej zmiany jest pozwalanie młodym ludziom na tworzenie własnych projektów i zarządzanie nimi. Technologia zachęca ich do innowacyjnego myślenia, a w dzisiejszych czasach to właśnie tego potrzebują oni najbardziej - poczucia przynależności i władzy.

Zamiast więc przeciwstawiać się temu rozwojowi, należy znaleźć sposób na wyeksponowanie w takiej zmianie dodatkowych korzyści. Pracodawca powinien dostrzec projekt, nieważne jak mały by był, i pozwolić tym pracownikom na realizowanie go tak, by mogli uczyć się na własnych błędach. W ten sposób nauczą się pracy i staną się bardziej efektywni.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.

Ocena pracy

Jeśli pracodawca nie wyraża swojej opinii odnośnie wykonanego przez pracownika zadania, oznacza to, że jest niesatysfakcjonujące. Mimo że ludzie generacji Z nie lubią być „podwładnymi”, bardzo cenią sobie otwarte konwersacje.

Przez regularne kontrole, pracodawca pomaga im czuć się pewniej w swoim nowym działaniu i pokazuje również swoją troskę w stosunku do rozwoju pracownika.

Częścią efektywnego i odpowiedniego opiekowania się nowym pracownikiem jest znalezienie dobrej równowagi.

Należy dać im przestrzeń do popełniania błędów i do nauki na ich podstawie, jednocześnie będąc wystarczająco zaangażowanym, by pomóc - w razie potrzeby - wrócić na odpowiednie tory.

Eliminacja rozproszenia uwagi

Generacja Z dokładnie zdaje sobie sprawę z tego jak idealnie poruszać się między ekranem komputera a aplikacjami social media w telefonach (pewne badania wykazały, iż maksymalny czas utrzymania ich uwagi wynosi jedynie 8 sekund). Jednakże nie jet to pozytywny nawyk, który powinien być zachwalany.

Zamiast tego, przyszły pracodawca powinien skupić się na nauczaniu młodego pokolenia pracy nad jednym konkretnym zadaniem, aniżeli dawać im kilka rzeczy do zrobienia naraz.

Tym razem znowu w grę wchodzi wartość interesowania się rozwojem młodego pracownika. Przez pomoc, wdrażanie pozytywnych nawyków oraz pozytywnych aspektów skupienia się, pracodawca nie tylko pomoże im w rozwoju, jako ludzi, ale również skończy z większą ilością produktywnych pracowników.

Ich własny głos

Członkowie Generacji Z mają wiele do zaoferowania przyszłemu pracodawcy. Ta struktura demograficzna przynosi wrodzone zrozumienie umysłu i zachowania młodych ludzi. Poprzez dodawanie odwagi i zachęcanie tej formacji do dzielenia się pomysłami i ideologiami, organizacje i firmy mogą pozostać świeże i znaczące.

Firmy, które nie cenią sobie młodych generacji, muszą to przemyśleć i zdać sobie sprawę z ryzyka poniesienia klęski na rynku. Zachowując pewną hierarchię i uporządkowanie, biorąc pod uwagę jedynie wiek, kończą w rezultacie jako te przeoczające kreatywność i zmiany na lepsze, które można zobaczyć jedynie z innej perspektywy.

Pracodawca powinien pozwolić temu pokoleniu dzielić się swoimi pomysłami i zapewnić poczucie bycia wysłuchanym. Nigdy nie wiadomo, czy któryś z ich pomysłów nie okaże się idealnym rozwiązaniem dla firmy.

Tworzenie społeczności

Tak jak kiedyś milenialsi, ludzie pokolenia internetowego, są grupą aktywną społecznie, myślącą o pozytywnych zmianach. Ta generacja chce zobaczyć pracodawcę, który nie tylko wygłasza przemowy, ale również działa – przede wszystkim przez wprowadzanie w życie pewnych praktyk oraz skupienie na budowaniu społeczności i prawdziwych relacji.

Poprzez dawanie młodym pracownikom szansy na udział w tych grupach i inicjatywach, pomóc im można w byciu pewnym siebie i w poczuciu przynależności do miejsca pracy.

Spotkania twarzą w twarz

Wbrew pozorom, postmilenialsi nie skupiają się jedynie na ekranach i social mediach. Chcą oni być socjalni również w biurach. Podczas gdy wirtualne spotkania i rozmowy mogą być dobrym rozwiązaniem dla starszych pracowników z rodzinami, młode pokolenie szuka kontaktu twarzą w twarz.

Chcą być częścią, być aktywnymi w pracy, chcą przysłowiowo - ubrudzić sobie ręce pracą. Nie ma na to lepszego dowodu od napływu otwartych miejsc pracy i kreatywnego środowiska tego obszaru, które coraz częściej ma na celu przyciągnięcie do siebie młodego człowieka.

Miejsce do rozwoju

Generacja Z jest przedsiębiorcza z natury. Chcą tworzyć i pracować w niezależnych projektach. Zachęcanie ich do myślenia poza schematem pracy pomoże im w byciu zaangażowanym długoterminowo i z pewnością zwiększy poczucie lojalności.

Dlatego właśnie firmy zaczynają zachęcać swoich pracowników do pracy przy znaczących koncepcjach, którym będą mogli się poświęcić i realizować je z pasją. Nie tylko otwiera to drzwi na więcej ciekawych wyzwań dla firmy, ale sprawia to również, że pracownicy będą bardziej poświęcać się swojej pracy.

Znaczące korzyści

Generacja Z nie chce jedynie zjawiać się na 9 w pracy i wychodzić o 17. Pragną wiedzieć, że to co robią, ma jakieś większe znaczenie i jakie jest to znaczenie. Inicjowanie dyskusji na temat projektów pomoże im być zmotywowanymi i skupionymi przez dłuższy czas.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Nowoczesna technologia zaopatrzyła człowieka w wiele narzędzi, które potrafią znacząco ułatwić każdą napotkaną w życiu sytuację. Szczególnie upraszczają one komunikację międzyludzką. Wysokoobrotowe połączenia szerokopasmowe oraz aplikacje takie jak Skype, Slack, Viber jak i wiele innych, nie tylko pozwoliły ludziom na utrzymywanie ze sobą kontaktów w celu socjalizowania się, lecz również dały wiele możliwości firmom - rekrutacji najlepszych ludzi na całym rynku.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.