Model 360 stopni – metoda 360 stopni w ocenie pracownika

Nazwa tej metody diagnozy pochodzi od sposobu jej zastosowania, tj. zbierania informacji, jak funkcjonuje w organizacji dany pracownik według osób z bliższego i dalszego otoczenia.

zdjęcie - (the_title())

Model 360 stopni - metoda 360 stopni w ocenie pracownika

W zarządzaniu zasobami ludzkimi często można spotkać się z jednym z najbardziej popularnych narzędzi do weryfikacji pracowników, a mianowicie z okresową oceną pracownika. Może ona przybierać różne postacie i w zależności od tego, w jaki sposób dokonywana jest taka ocena, może być ona nazywana oceną 180, 360, 270 a nawet 90 stopni. Nazwa pochodzi od tego, kto ocenia pracownika. W przypadku oceny 360 są to jego współpracownicy, przełożeni, a nawet klienci oraz on sam.

Ilościowa a jakościowa, czym się różnią?

Dla modelu 360 możemy przedstawić dwie opcje w zależności od potrzeb firmy. Ocena ilościowa polega na przeprowadzeniu ankiety opracowanej w oparciu o wskaźniki kierujące się działalnością przedsiębiorcy. W ankiecie znajdują się stwierdzenia i przyporządkowana do nich skala, na której oceniający zaznacza stopień realizacji danego zadania ocenianej osoby. Po zebraniu danych można dokonać zsumowania wyników i przedstawienia ich pracownikom.

Ocena jakościowa jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu. W tym przypadku bowiem z każdym pracownikiem przeprowadzany jest wywiad, przy użyciu za każdym razem takich samych pytań. Notatki z wywiadów są opracowywane przez przeprowadzającego wywiady i następnie prezentowane w formie raportu. Czasochłonność tej metody to przede wszystkim czas, jaki trzeba poświęcić na przeprowadzenie rozmów, podczas gdy przy ocenie ankietowej wystarczy w tym samym momencie poprosić wszystkich pracowników o wypełnienie przygotowanego druku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Narzędzia do modelu 306 stopni

W niektórych firmach nadal stosuje się kwestionariusze papierowe ale istnieje bardzo dużo programów komputerowych (zarówno instalowanych na komputerze jak i online w przeglądarce internetowej), które automatyzują pracę, ułatwiają budowę kwestionariuszy, analizę czy ocenę pracownika. Firmy szkoleniowe często udostępniają narzędzia do tego modelu za darmo lub w pakiecie ze szkoleniami.

Korzyści, jakie można osiągnąć przy modelu 360

Model ten określany jest nie bez powodu najbardziej obiektywnym modelem oceny pracy. Dzięki zebraniu opinii z grupy osób pracujących z danym pracownikiem na różnych płaszczyznach możemy dowiedzieć się, jakie są jego kompetencje na wielu poziomach zadań, które został mu powierzone. Dodatkowo opinie mogą się od siebie różnić w zależności od tego, na co dana osoba kładzie nacisk. Dla niektórych ważniejsze będą zdolności interpersonalne, a dla innych profesjonalizm i terminowość wykonanej pracy.

Po przeprowadzeniu tej oceny bardzo dużo zyskuje się już na uwagach osób, wśród których przeprowadzona została ocena, a jeżeli dodatkowo raport został połączony z rozmowami z trenerami personalnymi, możliwa jest natychmiastowa korekcja złych zachowań. Z pewnością tego rodzaju badanie dostarcza dużej ilości informacji o pracownikach, co samo w sobie jest wartością dodaną. Na ich podstawie można już w bardzo konkretny sposób rozplanować rozwój kariery w firmie dla poszczególnych pracowników i dobrać szkolenia, które będą rozbudowywać odpowiednie sfery ich kompetencji.  

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.