Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania

Pokolenie C (inne określenie to generacja Z) swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu słowu „connected” (połączony). Bo to właśnie doświadczenie stałego „połączenia z siecią”, bycia „online”, aktywnego działania w Internecie i w mediach społecznościowych najlepiej definiuje tę generację.

18 listopada 2019
zdjęcie - Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania


Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania


Pokolenie C – pokolenie Internetu

Socjologowie od dekad zwykli wyróżniać kolejne, wchodzące w dorosłość i na rynek pracy generacje, przypisując im charakterystyczne cechy. Były już pokolenia m.in.: „baby boomers” czy „X”.  Każde z nich ukształtowane było przez inny kontekst społeczny, polityczny, ekonomiczny czy kulturowy. Każda z tych generacji miała swój światopogląd i styl życia.  Teraz nadszedł czas pokolenia C.

To, co wyróżnia pokolenie C, to nie moment urodzenia. Większość tej generacji urodziła się w okolicach 2000 roku, ale nie wszyscy. Według badań powstałych na zlecenie Google, aż 39 procent przedstawicieli pokolenia C ma ponad 35 lat. To pokolenie łączy coś innego. Zetki są za pan brat z Internetem i narzędziami komunikacyjnymi. Nie rozstają się ze smartfonem, a kontakt ze światem utrzymują za pomocą social mediów.

Ze względu na cyfrowe kompetencje, Zetki są cennymi pracownikami. Jednak nie jest wcale prosto spełnić ich wymagania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?


Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, Prince2, szkolenia miękkie Warszawa.

Najważniejsze cechy pokolenia C

Digital

Statystycznie przedstawiciel tego pokolenia ma przy sobie aż 3 urządzenia elektroniczne. Generalnie nie lubi jednego uczucia – bycia offline, bycia poza siecią. Internet jest jego naturalnym środowiskiem.

Korzyści dla pracodawcy: przedstawiciel pokolenia C z łatwością porusza się w Internecie, szybko potrafi znaleźć potrzebne informacje, a obsługę urządzeń czy aplikacji opanowuje w ekspresowym tempie. Jest na bieżącą jeśli chodzi o internetowe trendy, popularne memy czy przetaczające się przez sieć dyskusje. Sam chętnie zabiera głos w social mediach. Jego cyfrowe kompetencje są wielkim atutem.

Wyzwanie dla pracodawcy: przełożony powinien zapewnić mu dostęp do wszystkich potrzebnych aplikacji, programów czy stron internetowych. Sytuacja, w której jakiegoś programu nie można zainstalować na firmowym komputerze lub dostęp do jakiejś strony jest blokowany przez firmowego firewalla nie spotka się ze zrozumieniem.

Brak barier

Dla pokolenia C nie istnieją granice. Znajomych i przyjaciół mają rozsianych po całym świecie, świetnie posługują się językiem angielskim i uwielbiają podróże.

Korzyści dla pracodawcy: pokolenie C to ludzie bez zaniżonej samooceny. Jak równy z równym, zazwyczaj świetnym angielskim, będą rozmawiali z kierownikiem z zagranicznego oddziału firmy, który przyjechał do Polski z roboczą wizytą. Bez wstydu zaprezentują mu osiągniecia polskiej filii i jeszcze zaproszą na nocne zwiedzanie miasta.

Wyzwanie dla pracodawcy: reprezentanci pokolenia C cierpią na „biurową klaustrofobię”. Nie znoszą przesiadywania w biurze. Wolą pracować w domu lub choćby w pobliskiej kafejce. Dla nich nie ma różnicy, przecież technologia zapewnia stałą komunikację z przełożonym. Firma powinna wyrozumiale podchodzić do kwestii pracy zdalnej.

Wielozadaniowość

Zetki potrafią, w absolutnie naturalny sposób robić kilka rzeczy w tym samym czasie. Nie jest dla nich problemem jednoczesna dyskusja z kimś, pisanie maila i oglądanie youtube’a.
Korzyści dla pracodawcy: dzisiejsza praca wymaga często robienia kilku rzeczy na raz, a efekt musi być bez zarzutu. 

Wyzwanie dla pracodawcy: przedstawiciele pokolenia C szybko się nudzą. Jeżeli przez dłuższy czas będą otrzymywali jedynie rutynowe, powtarzalne zadania szybko stracą do nich zapał, a w ich pracę wkradnie się niedokładność.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców:

Szybkość

Pokolenie C to ludzie wychowani na dzisiejszych mediach. Tu liczy się szybkość przekazu, ciągłe stymulowanie odbiorcy i dostarczanie mu, co krok, nowych wrażeń. Zetki podobnie postępują w pracy. Nie dla nich długie ślęczenie nad problemem, rozważanie go z wielu stron. Lepiej szybko złapać byka za rogi i wierzyć, że efekt będzie pozytywny.

Korzyści dla pracodawcy: na stanowisku, gdzie liczy się tempo i czas reakcji z pewnością jest to atut.

Wyzwanie dla pracodawcy: długotrwałe narady, wielogodzinne nasiadówki – oj nie jest to coś, co pokolenie C lubi najbardziej. Jeżeli w firmie preferuje się taki styl pracy, to Zetka długo nie zagrzeje tam miejsca.

Kreatywność

Przedstawiciele pokolenia C lubią kreatywność i przełamywanie stereotypów w myśleniu. Lubią pracować według swoich standardów.

Korzyści dla pracodawcy: na powierzone zadanie reprezentant pokolenia C z pewnością spojrzy świeżym okiem, nie sugerując się podsuwanymi przez współpracowników rozwiązaniami.

Wyzwanie dla pracodawcy: generacja C potrafi zaskoczyć zaproponowanym rozwiązaniem czy pomysłem na rozwój firmy. Nie warto odrzucać tych inicjatyw tylko dlatego, że „w firmie nigdy się tak nie postępowało”. Przełożony powinien mieć otwarty umysł i szerokie horyzonty.

Racjonalność

Ludzie z pokolenia C nie są pięknoduchami, bujającymi cały czas w obłokach. Wręcz przeciwnie, to twardo stąpający po ziemi racjonaliści i materialiści.

Korzyści dla pracodawcy: w przypadku trudnej lub kryzysowej sytuacji firma może liczyć na przedstawiciela pokolenia C. Znajdzie rozwiązanie kłopotów.

Wyzwanie dla pracodawcy: Ludzie z pokolenie C do pracy się nie przywiązują i często ją zmieniają. Czerpią z niej profity i tyle. Jeżeli uznają, że nie rozwija ona ich kompetencji, bez żalu odchodzą. Pracodawca musi o tym pamiętać podpisując z nimi umowę. Choćby to była umowa na czas nieokreślony, nie ma się co łudzić – wcześniej czy później zostanie rozwiązana.

Niechęć do hierarchii

Prawdopodobnie jest to kwestia modelu wychowania, z pewnością stosunków, jakie panują wśród internautów, ale prawda jest taka – pokolenie C neguje i demonstracyjnie nie zwraca uwagi na wszelkie służbowe zależności i hierarchie stanowisk w pracy. Przełożonego Zetka traktuje jak kolegę z pracy. I tyle. Żadnych czołobitnych gestów, żadnego przesadnego szacunku. Warto pamiętać, że większość pokolenia C marzy o swoich firmach, o byciu sobie samemu sterem, żeglarzem i okrętem.

Korzyści dla pracodawcy: pracownik z generacji C nie będzie miał problemów z zanegowaniem polecenia zwierzchnika. Wda się w dyskusję, zacznie przekonywać do swoich argumentów, czasem pokłóci. Gdy polecenie jest błędne, to może wyjść firmie tylko na dobre.

Wyzwanie dla pracodawcy: zwierzchnik będzie miał z tym ciężko, ale pozostaje mu zaakceptować ten specyficzny styl pracy. Rozmowa zamiast kategorycznego polecenia – tego należy się trzymać pracując z pokoleniem C.

Jakie oczekiwania wobec pracodawcy ma pokolenie C?

Wymienionej wyżej cechy pokolenia C potwierdza raport z 2019 roku przygotowany przez ośrodek analityczny SpotData – „Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”.  Jeżeli chodzi o kwestie finansowe pokolenie C nie różni się tak bardzo od innych generacji. Różnice są dostrzegalne przy innych kwestiach. 

Na pytanie „Co się liczy dla ciebie przy wyborze miejsca pracy?”(badani mogli wybrać 3 najważniejsze kwestie lub wpisać inne.) pokolenie C odpowiada:

  • na pierwszym miejscu liczy się dobra atmosfera i relacje z ludźmi
  • następnie dobra lokalizacja i szybki dojazd do pracy
  • dopiero na trzecim miejscu jest stabilność zatrudnienia.

To świetnie pokazuje ogólne nastawienie pokolenia C do pracy. To tylko źródło dochodów i nie należy się specjalnie do niego przywiązywać.

Inna interesująca informacja odnośnie pokolenia C wynika z pytania „Jakie umiejętności społeczne chciałbyś posiadać w związku z pracą”? Tu również należało wskazać 3 najważniejsze umiejętności. I pojawiły się:

  • odporność na stres
  • kreatywność
  • asertywność

Kreatywność i asertywność (czyli m.in. negowanie hierarchii) to jedne z najważniejszych cech generacji C.

Warto pamiętać o wymaganiach

Z pewnością dla firm przedstawiciele pokolenia C są cennymi pracownikami. Ich cyfrowe kompetencje są bardzo wysokie. Jednak jest to również generacja, która ma swoje wymagania. I nie będzie z nich rezygnowała. Jeżeli współpraca ma przebiegać harmonijnie warto o tym pamiętać.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Zero waste (niemarnowanie, życie bez śmieci) to styl życia polegający na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów, a co za tym idzie – na dbaniu o środowisko. Idea zero waste jest również coraz częściej stosowana w obszarze pracy.

Agile Project Management – AgilePM  to międzynarodowy standard i obecnie najpopularniejsza metod zarządzania, oparta o zwinne podejście do kierowania projektami. AgilePM szczególnie dobre zastosowanie znajduje w obszarach, gdzie budżet i zakres projektu mogą się znacznie zmieniać w czasie jego realizacji.

Funkcjonowanie firmy w dzisiejszym świecie to proces złożony. Przedsiębiorstwo uwikłane jest w gęstą sieć zależności, układów i powiązań. Sposobem na rozeznanie się w tej skomplikowanej sytuacji i uniknięcie wielu niebezpieczeństw jest zastosowanie metody myślenia sieciowego.

Rozwiązanie problemu wymaga przede wszystkim ustalenia jego prawdziwej przyczyny. Jeśli usuwa się tylko doraźne objaw kłopotów dręczących firmę, to problem będzie ciągle wracał - niczym gorączka przy niedoleczonej grypie.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.