Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania

Pokolenie C (inne określenie to generacja Z) swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu słowu „connected” (połączony). Bo to właśnie doświadczenie stałego „połączenia z siecią”, bycia „online”, aktywnego działania w Internecie i w mediach społecznościowych najlepiej definiuje tę generację.

zdjęcie - Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania


Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania


Pokolenie C – pokolenie Internetu

Socjologowie od dekad zwykli wyróżniać kolejne, wchodzące w dorosłość i na rynek pracy generacje, przypisując im charakterystyczne cechy. Były już pokolenia m.in.: „baby boomers” czy „X”.  Każde z nich ukształtowane było przez inny kontekst społeczny, polityczny, ekonomiczny czy kulturowy. Każda z tych generacji miała swój światopogląd i styl życia.  Teraz nadszedł czas pokolenia C.

To, co wyróżnia pokolenie C, to nie moment urodzenia. Większość tej generacji urodziła się w okolicach 2000 roku, ale nie wszyscy. Według badań powstałych na zlecenie Google, aż 39 procent przedstawicieli pokolenia C ma ponad 35 lat. To pokolenie łączy coś innego. Zetki są za pan brat z Internetem i narzędziami komunikacyjnymi. Nie rozstają się ze smartfonem, a kontakt ze światem utrzymują za pomocą social mediów.

Ze względu na cyfrowe kompetencje, Zetki są cennymi pracownikami. Jednak nie jest wcale prosto spełnić ich wymagania.

Wczoraj kolega, dziś skuteczny menedżer
2020-10-26
26 października 2020
2020-10-27
- 27 października 2020
Wrocław
Wrocław
Wczoraj kolega, dziś skuteczny menedżer
Ludzie nie opuszczają złych firm, tylko złych managerów

Najważniejsze cechy pokolenia C

Digital

Statystycznie przedstawiciel tego pokolenia ma przy sobie aż 3 urządzenia elektroniczne. Generalnie nie lubi jednego uczucia – bycia offline, bycia poza siecią. Internet jest jego naturalnym środowiskiem.

Korzyści dla pracodawcy: przedstawiciel pokolenia C z łatwością porusza się w Internecie, szybko potrafi znaleźć potrzebne informacje, a obsługę urządzeń czy aplikacji opanowuje w ekspresowym tempie. Jest na bieżącą jeśli chodzi o internetowe trendy, popularne memy czy przetaczające się przez sieć dyskusje. Sam chętnie zabiera głos w social mediach. Jego cyfrowe kompetencje są wielkim atutem.

Wyzwanie dla pracodawcy: przełożony powinien zapewnić mu dostęp do wszystkich potrzebnych aplikacji, programów czy stron internetowych. Sytuacja, w której jakiegoś programu nie można zainstalować na firmowym komputerze lub dostęp do jakiejś strony jest blokowany przez firmowego firewalla nie spotka się ze zrozumieniem.

Zarządzanie w oparciu o metodologię MBTI
szkolenie na zamówienie/szkolenie zamknięte
Zarządzanie w oparciu o metodologię MBTI
Nie ma nic bardziej nieskutecznego niż traktowanie różnych ludzi w ten sam sposób

Brak barier

Dla pokolenia C nie istnieją granice. Znajomych i przyjaciół mają rozsianych po całym świecie, świetnie posługują się językiem angielskim i uwielbiają podróże.

Korzyści dla pracodawcy: pokolenie C to ludzie bez zaniżonej samooceny. Jak równy z równym, zazwyczaj świetnym angielskim, będą rozmawiali z kierownikiem z zagranicznego oddziału firmy, który przyjechał do Polski z roboczą wizytą. Bez wstydu zaprezentują mu osiągniecia polskiej filii i jeszcze zaproszą na nocne zwiedzanie miasta.

Wyzwanie dla pracodawcy: reprezentanci pokolenia C cierpią na „biurową klaustrofobię”. Nie znoszą przesiadywania w biurze. Wolą pracować w domu lub choćby w pobliskiej kafejce. Dla nich nie ma różnicy, przecież technologia zapewnia stałą komunikację z przełożonym. Firma powinna wyrozumiale podchodzić do kwestii pracy zdalnej.

Wielozadaniowość

Zetki potrafią, w absolutnie naturalny sposób robić kilka rzeczy w tym samym czasie. Nie jest dla nich problemem jednoczesna dyskusja z kimś, pisanie maila i oglądanie youtube’a.
Korzyści dla pracodawcy: dzisiejsza praca wymaga często robienia kilku rzeczy na raz, a efekt musi być bez zarzutu. 

Wyzwanie dla pracodawcy: przedstawiciele pokolenia C szybko się nudzą. Jeżeli przez dłuższy czas będą otrzymywali jedynie rutynowe, powtarzalne zadania szybko stracą do nich zapał, a w ich pracę wkradnie się niedokładność.

Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?


Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, Prince2, szkolenia miękkie Warszawa.

Szybkość

Pokolenie C to ludzie wychowani na dzisiejszych mediach. Tu liczy się szybkość przekazu, ciągłe stymulowanie odbiorcy i dostarczanie mu, co krok, nowych wrażeń. Zetki podobnie postępują w pracy. Nie dla nich długie ślęczenie nad problemem, rozważanie go z wielu stron. Lepiej szybko złapać byka za rogi i wierzyć, że efekt będzie pozytywny.

Korzyści dla pracodawcy: na stanowisku, gdzie liczy się tempo i czas reakcji z pewnością jest to atut.

Wyzwanie dla pracodawcy: długotrwałe narady, wielogodzinne nasiadówki – oj nie jest to coś, co pokolenie C lubi najbardziej. Jeżeli w firmie preferuje się taki styl pracy, to Zetka długo nie zagrzeje tam miejsca.

Kreatywność

Przedstawiciele pokolenia C lubią kreatywność i przełamywanie stereotypów w myśleniu. Lubią pracować według swoich standardów.

Korzyści dla pracodawcy: na powierzone zadanie reprezentant pokolenia C z pewnością spojrzy świeżym okiem, nie sugerując się podsuwanymi przez współpracowników rozwiązaniami.

Wyzwanie dla pracodawcy: generacja C potrafi zaskoczyć zaproponowanym rozwiązaniem czy pomysłem na rozwój firmy. Nie warto odrzucać tych inicjatyw tylko dlatego, że „w firmie nigdy się tak nie postępowało”. Przełożony powinien mieć otwarty umysł i szerokie horyzonty.

Racjonalność

Ludzie z pokolenia C nie są pięknoduchami, bujającymi cały czas w obłokach. Wręcz przeciwnie, to twardo stąpający po ziemi racjonaliści i materialiści.

Korzyści dla pracodawcy: w przypadku trudnej lub kryzysowej sytuacji firma może liczyć na przedstawiciela pokolenia C. Znajdzie rozwiązanie kłopotów.

Wyzwanie dla pracodawcy: Ludzie z pokolenie C do pracy się nie przywiązują i często ją zmieniają. Czerpią z niej profity i tyle. Jeżeli uznają, że nie rozwija ona ich kompetencji, bez żalu odchodzą. Pracodawca musi o tym pamiętać podpisując z nimi umowę. Choćby to była umowa na czas nieokreślony, nie ma się co łudzić – wcześniej czy później zostanie rozwiązana.

Niechęć do hierarchii

Prawdopodobnie jest to kwestia modelu wychowania, z pewnością stosunków, jakie panują wśród internautów, ale prawda jest taka – pokolenie C neguje i demonstracyjnie nie zwraca uwagi na wszelkie służbowe zależności i hierarchie stanowisk w pracy. Przełożonego Zetka traktuje jak kolegę z pracy. I tyle. Żadnych czołobitnych gestów, żadnego przesadnego szacunku. Warto pamiętać, że większość pokolenia C marzy o swoich firmach, o byciu sobie samemu sterem, żeglarzem i okrętem.

Korzyści dla pracodawcy: pracownik z generacji C nie będzie miał problemów z zanegowaniem polecenia zwierzchnika. Wda się w dyskusję, zacznie przekonywać do swoich argumentów, czasem pokłóci. Gdy polecenie jest błędne, to może wyjść firmie tylko na dobre.

Wyzwanie dla pracodawcy: zwierzchnik będzie miał z tym ciężko, ale pozostaje mu zaakceptować ten specyficzny styl pracy. Rozmowa zamiast kategorycznego polecenia – tego należy się trzymać pracując z pokoleniem C.

Jakie oczekiwania wobec pracodawcy ma pokolenie C?

Wymienionej wyżej cechy pokolenia C potwierdza raport z 2019 roku przygotowany przez ośrodek analityczny SpotData – „Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”.  Jeżeli chodzi o kwestie finansowe pokolenie C nie różni się tak bardzo od innych generacji. Różnice są dostrzegalne przy innych kwestiach. 

Na pytanie „Co się liczy dla ciebie przy wyborze miejsca pracy?”(badani mogli wybrać 3 najważniejsze kwestie lub wpisać inne.) pokolenie C odpowiada:

  • na pierwszym miejscu liczy się dobra atmosfera i relacje z ludźmi
  • następnie dobra lokalizacja i szybki dojazd do pracy
  • dopiero na trzecim miejscu jest stabilność zatrudnienia.

To świetnie pokazuje ogólne nastawienie pokolenia C do pracy. To tylko źródło dochodów i nie należy się specjalnie do niego przywiązywać.

Inna interesująca informacja odnośnie pokolenia C wynika z pytania „Jakie umiejętności społeczne chciałbyś posiadać w związku z pracą”? Tu również należało wskazać 3 najważniejsze umiejętności. I pojawiły się:

  • odporność na stres
  • kreatywność
  • asertywność

Kreatywność i asertywność (czyli m.in. negowanie hierarchii) to jedne z najważniejszych cech generacji C.

Warto pamiętać o wymaganiach

Z pewnością dla firm przedstawiciele pokolenia C są cennymi pracownikami. Ich cyfrowe kompetencje są bardzo wysokie. Jednak jest to również generacja, która ma swoje wymagania. I nie będzie z nich rezygnowała. Jeżeli współpraca ma przebiegać harmonijnie warto o tym pamiętać.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Zarządzanie pokoleniami
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
Zero waste ( niemarnowanie, życie bez śmieci ) to styl życia polegający na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów, a co za tym idzie – na dbaniu o środowisko. Idea zero waste jest również coraz częściej stosowana w obszarze pracy.
Agile Project Management – AgilePM  to międzynarodowy standard i obecnie najpopularniejsza metod zarządzania, oparta o zwinne podejście do kierowania projektami. AgilePM szczególnie dobre zastosowanie znajduje w obszarach, gdzie budżet i zakres projektu mogą się znacznie zmieniać w czasie jego realizacji.
Funkcjonowanie firmy w dzisiejszym świecie to proces złożony. Przedsiębiorstwo uwikłane jest w gęstą sieć zależności, układów i powiązań. Sposobem na rozeznanie się w tej skomplikowanej sytuacji i uniknięcie wielu niebezpieczeństw jest zastosowanie metody myślenia sieciowego.
Rozwiązanie problemu wymaga przede wszystkim ustalenia jego prawdziwej przyczyny. Jeśli usuwa się tylko doraźne objaw kłopotów dręczących firmę, to problem będzie ciągle wracał - niczym gorączka przy niedoleczonej grypie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Wczoraj kolega, dziś przełożony - budowanie autorytetu nowego menadżera
26 października 2020 -27 października 2020 Szkolenie online
Modele przywództwa zakładają, że  podstawową metod wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To w jaki sposób jest postrzegany przez...
Zarządzanie pokoleniami
26 października 2020 -27 października 2020 Warszawa
Różnorodność pokoleniowa w zespole olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Szkolenie zarządzanie pokoleniami wskazuje, które techniki menedżerskie i...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji