Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania

Pokolenie C (inne określenie to generacja Z) swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu słowu „connected” (połączony). Bo to właśnie doświadczenie stałego „połączenia z siecią”, bycia „online”, aktywnego działania w Internecie i w mediach społecznościowych najlepiej definiuje tę generację.

zdjęcie - (the_title())


Pokolenie C na rynku pracy – korzyści, wyzwania i oczekiwania


Pokolenie C – pokolenie Internetu

Socjologowie od dekad zwykli wyróżniać kolejne, wchodzące w dorosłość i na rynek pracy generacje, przypisując im charakterystyczne cechy. Były już pokolenia m.in.: „baby boomers” czy „X”.  Każde z nich ukształtowane było przez inny kontekst społeczny, polityczny, ekonomiczny czy kulturowy. Każda z tych generacji miała swój światopogląd i styl życia.  Teraz nadszedł czas pokolenia C.

To, co wyróżnia pokolenie C, to nie moment urodzenia. Większość tej generacji urodziła się w okolicach 2000 roku, ale nie wszyscy. Według badań powstałych na zlecenie Google, aż 39 procent przedstawicieli pokolenia C ma ponad 35 lat. To pokolenie łączy coś innego. Zetki są za pan brat z Internetem i narzędziami komunikacyjnymi. Nie rozstają się ze smartfonem, a kontakt ze światem utrzymują za pomocą social mediów.

Ze względu na cyfrowe kompetencje, Zetki są cennymi pracownikami. Jednak nie jest wcale prosto spełnić ich wymagania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?

Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, szkolenia po angielsku, szkolenia miękkie Warszawa.

Najważniejsze cechy pokolenia C

Digital

Statystycznie przedstawiciel tego pokolenia ma przy sobie aż 3 urządzenia elektroniczne. Generalnie nie lubi jednego uczucia – bycia offline, bycia poza siecią. Internet jest jego naturalnym środowiskiem.

Korzyści dla pracodawcy: przedstawiciel pokolenia C z łatwością porusza się w Internecie, szybko potrafi znaleźć potrzebne informacje, a obsługę urządzeń czy aplikacji opanowuje w ekspresowym tempie. Jest na bieżącą jeśli chodzi o internetowe trendy, popularne memy czy przetaczające się przez sieć dyskusje. Sam chętnie zabiera głos w social mediach. Jego cyfrowe kompetencje są wielkim atutem.

Wyzwanie dla pracodawcy: przełożony powinien zapewnić mu dostęp do wszystkich potrzebnych aplikacji, programów czy stron internetowych. Sytuacja, w której jakiegoś programu nie można zainstalować na firmowym komputerze lub dostęp do jakiejś strony jest blokowany przez firmowego firewalla nie spotka się ze zrozumieniem.

Brak barier

Dla pokolenia C nie istnieją granice. Znajomych i przyjaciół mają rozsianych po całym świecie, świetnie posługują się językiem angielskim i uwielbiają podróże.

Korzyści dla pracodawcy: pokolenie C to ludzie bez zaniżonej samooceny. Jak równy z równym, zazwyczaj świetnym angielskim, będą rozmawiali z kierownikiem z zagranicznego oddziału firmy, który przyjechał do Polski z roboczą wizytą. Bez wstydu zaprezentują mu osiągniecia polskiej filii i jeszcze zaproszą na nocne zwiedzanie miasta.

Wyzwanie dla pracodawcy: reprezentanci pokolenia C cierpią na „biurową klaustrofobię”. Nie znoszą przesiadywania w biurze. Wolą pracować w domu lub choćby w pobliskiej kafejce. Dla nich nie ma różnicy, przecież technologia zapewnia stałą komunikację z przełożonym. Firma powinna wyrozumiale podchodzić do kwestii pracy zdalnej.

Wielozadaniowość

Zetki potrafią, w absolutnie naturalny sposób robić kilka rzeczy w tym samym czasie. Nie jest dla nich problemem jednoczesna dyskusja z kimś, pisanie maila i oglądanie youtube’a.
Korzyści dla pracodawcy: dzisiejsza praca wymaga często robienia kilku rzeczy na raz, a efekt musi być bez zarzutu. 

Wyzwanie dla pracodawcy: przedstawiciele pokolenia C szybko się nudzą. Jeżeli przez dłuższy czas będą otrzymywali jedynie rutynowe, powtarzalne zadania szybko stracą do nich zapał, a w ich pracę wkradnie się niedokładność.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców:

Szybkość

Pokolenie C to ludzie wychowani na dzisiejszych mediach. Tu liczy się szybkość przekazu, ciągłe stymulowanie odbiorcy i dostarczanie mu, co krok, nowych wrażeń. Zetki podobnie postępują w pracy. Nie dla nich długie ślęczenie nad problemem, rozważanie go z wielu stron. Lepiej szybko złapać byka za rogi i wierzyć, że efekt będzie pozytywny.

Korzyści dla pracodawcy: na stanowisku, gdzie liczy się tempo i czas reakcji z pewnością jest to atut.

Wyzwanie dla pracodawcy: długotrwałe narady, wielogodzinne nasiadówki – oj nie jest to coś, co pokolenie C lubi najbardziej. Jeżeli w firmie preferuje się taki styl pracy, to Zetka długo nie zagrzeje tam miejsca.

Kreatywność

Przedstawiciele pokolenia C lubią kreatywność i przełamywanie stereotypów w myśleniu. Lubią pracować według swoich standardów.

Korzyści dla pracodawcy: na powierzone zadanie reprezentant pokolenia C z pewnością spojrzy świeżym okiem, nie sugerując się podsuwanymi przez współpracowników rozwiązaniami.

Wyzwanie dla pracodawcy: generacja C potrafi zaskoczyć zaproponowanym rozwiązaniem czy pomysłem na rozwój firmy. Nie warto odrzucać tych inicjatyw tylko dlatego, że „w firmie nigdy się tak nie postępowało”. Przełożony powinien mieć otwarty umysł i szerokie horyzonty.

Racjonalność

Ludzie z pokolenia C nie są pięknoduchami, bujającymi cały czas w obłokach. Wręcz przeciwnie, to twardo stąpający po ziemi racjonaliści i materialiści.

Korzyści dla pracodawcy: w przypadku trudnej lub kryzysowej sytuacji firma może liczyć na przedstawiciela pokolenia C. Znajdzie rozwiązanie kłopotów.

Wyzwanie dla pracodawcy: Ludzie z pokolenie C do pracy się nie przywiązują i często ją zmieniają. Czerpią z niej profity i tyle. Jeżeli uznają, że nie rozwija ona ich kompetencji, bez żalu odchodzą. Pracodawca musi o tym pamiętać podpisując z nimi umowę. Choćby to była umowa na czas nieokreślony, nie ma się co łudzić – wcześniej czy później zostanie rozwiązana.

Niechęć do hierarchii

Prawdopodobnie jest to kwestia modelu wychowania, z pewnością stosunków, jakie panują wśród internautów, ale prawda jest taka – pokolenie C neguje i demonstracyjnie nie zwraca uwagi na wszelkie służbowe zależności i hierarchie stanowisk w pracy. Przełożonego Zetka traktuje jak kolegę z pracy. I tyle. Żadnych czołobitnych gestów, żadnego przesadnego szacunku. Warto pamiętać, że większość pokolenia C marzy o swoich firmach, o byciu sobie samemu sterem, żeglarzem i okrętem.

Korzyści dla pracodawcy: pracownik z generacji C nie będzie miał problemów z zanegowaniem polecenia zwierzchnika. Wda się w dyskusję, zacznie przekonywać do swoich argumentów, czasem pokłóci. Gdy polecenie jest błędne, to może wyjść firmie tylko na dobre.

Wyzwanie dla pracodawcy: zwierzchnik będzie miał z tym ciężko, ale pozostaje mu zaakceptować ten specyficzny styl pracy. Rozmowa zamiast kategorycznego polecenia – tego należy się trzymać pracując z pokoleniem C.

Jakie oczekiwania wobec pracodawcy ma pokolenie C?

Wymienionej wyżej cechy pokolenia C potwierdza raport z 2019 roku przygotowany przez ośrodek analityczny SpotData – „Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”.  Jeżeli chodzi o kwestie finansowe pokolenie C nie różni się tak bardzo od innych generacji. Różnice są dostrzegalne przy innych kwestiach. 

Na pytanie „Co się liczy dla ciebie przy wyborze miejsca pracy?”(badani mogli wybrać 3 najważniejsze kwestie lub wpisać inne.) pokolenie C odpowiada:

  • na pierwszym miejscu liczy się dobra atmosfera i relacje z ludźmi
  • następnie dobra lokalizacja i szybki dojazd do pracy
  • dopiero na trzecim miejscu jest stabilność zatrudnienia.

To świetnie pokazuje ogólne nastawienie pokolenia C do pracy. To tylko źródło dochodów i nie należy się specjalnie do niego przywiązywać.

Inna interesująca informacja odnośnie pokolenia C wynika z pytania „Jakie umiejętności społeczne chciałbyś posiadać w związku z pracą”? Tu również należało wskazać 3 najważniejsze umiejętności. I pojawiły się:

  • odporność na stres
  • kreatywność
  • asertywność

Kreatywność i asertywność (czyli m.in. negowanie hierarchii) to jedne z najważniejszych cech generacji C.

Warto pamiętać o wymaganiach

Z pewnością dla firm przedstawiciele pokolenia C są cennymi pracownikami. Ich cyfrowe kompetencje są bardzo wysokie. Jednak jest to również generacja, która ma swoje wymagania. I nie będzie z nich rezygnowała. Jeżeli współpraca ma przebiegać harmonijnie warto o tym pamiętać.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.