Przygotowanie prezentacji - cel prezentacji

Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy
8 czerwca 2017
zdjęcie - Przygotowanie prezentacji - cel prezentacji

Przygotowanie prezentacji - cel prezentacji


Dobry Prezenter

 • Przekazuje słuchaczom to, co ma do powiedzenia w sposób całkowicie angażujący ich uwagę:
 • wewnętrznie - ¬zmuszając ich do myślenia, reakcji i dokonywania porównań
 • zewnętrznie - prowokując ich do dyskusji, poszukiwania nowych rozwiązań, podejmowania nowych działań.
 • Daje odbiorcom szansę na opuszczenie miejsce prezentacji z poczu¬ciem, że dowiedzieli i  nauczyli się czegoś pożytecznego. Maja też informacje, jaki powinien być następny krok w ich działaniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skutecznie zarządź swoim czasem. Oferujemy szkolenie z zarządzania czasem podczas którego m. in.: dowiesz się jak planować i określać cele, jakie są bariery osobiste w zarządzaniu sobą w czasie, oraz jak je przezwyciężyć, poznasz techniki, które są pomocne w zarządzaniu czasem.

Zajrzyj również tutaj: flow, szkolenia dla firm warszawa.

Zaspokajanie potrzeb odbiorców podczas prezentacji

Każda prezentacja robiona przez Ciebie powinna zawierać w sobie następujące elementy:

 • Informacja bezpośrednia 
  Poszerza wiedzę odbiorców, otrzymują dodatkowe dane i szczegóły, które mogą wykorzystać podczas pracy zawodowej
 • Porównanie
  Daje dealerom możliwości dokonania rzeczywistego i świadomego wyboru między określonymi produktami. Otrzymują dodatkowe, ważne informacje.
 • Interpretacja
  Stwarza szansę, że odbiorcy zrozumieją informacje w sposób zamierzony przez prezentera.
 • Motywacja
  Zachęca do podjęcia określonych działań, decyzji i wyborów. Pokazuje kierunek działania, niekoniecznie  wprost.
 • Edukacja
  Uświadamia, że można robić coś jeszcze lepiej, skuteczniej lub w inny sposób, który będzie bardziej opłacalny dla dealerów.
 • Rozrywka - Humor
  Daje ludziom przyjemność. Stanowi oderwanie od codziennych rutynowych obowiązków.

Określenie oczekiwań odbiorców  - po co przychodzą na twoją prezentację

Zwykle są one bardzo ściśle powiązane z ich pracą. Zastanów się po co przyszli na prezentację? Co ich skłoniło do poświęcenie Tobie i Twojej firmie czasu?

 • Czy przyszli kupować czy tylko zdobywać informacje?
 • Czy interesuje ich finan¬sowa strona interesu, czy też aspekty promocyjne lub inne?
 • Czy zajmują się stroną techniczną, czy też interesują ich "ludzkie" zagadnienia związane z twoją prezentacją?
 • W jaki sposób będą wykorzystywać informacje, które im przekazujesz?
 • Które części prezentacji będą dla dealerów  najbardziej interesujące?

Cel prezentacji - Cele merytoryczne

Cele merytoryczne z reguły związane są z celami organizacji. Najczęściej osoby prezentujące otrzymują zadanie czy też cel, który mają zrealizować poprzez prezentację od przełożonych. Cele organizacji mogą być następujące:

Informowanie
Przekazanie uczestnikom spotkania informacji. W takiej sytuacji osoba prezentująca koncentruje się tylko i wyłącznie na jasności przekazu. Skuteczność prezentacji mierzy się sprawdzając ile informacji zawartych w prezentacji zostało zapamiętanych przez odbiorcę.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Na szkoleniu z wystąpień publicznych dowiesz się jak przygotować profesjonalną prezentację biznesową, jak pracować nad charyzmą oraz jak zdobyć i utrzymać uwagę odbiorców.

Zobacz też:

 

Przekonywanie
Jest to cel prezentacji bardziej zaawansowany. Poza przekazaniem informacji należy również zmienić postawę odbiorcy. Postawa to inaczej stosunek człowieka do danej kwestii. Składa się na:

 • Komponent poznawczy – wiedza na dany temat np. „tego preparatu nie da się sprzedać bo konkurencja ma niższe ceny”
 • Komponent emocjonalny -  emocjonalny stosunek do danego tematu np. „to się nie uda”
 • Komponent behawioralny – zachowania realizujące komponent poznawczy i emocjonalny np. mniej czasu poświęconego na przekonywanie klienta do zakupu danego preparatu.


Przekonanie człowieka poprzez zmianę postaw rzadko odbywa się dzięki jednej prezentacji.
Z reguły prezentacja jest jednym z elementów większego procesu oddziaływującego na postawę pracowników

Cel prezentacji - Cele psychologiczne

W przeciwieństwie do celów merytorycznych, które są jawne – cele psychologiczne nie zawsze są uświadomione przez osobę prezentującą. Często jest tak, że cele psychologiczne są sprzeczne z merytorycznymi. Warto więc je sobie uświadomić przed przeprowadzeniem prezentacji, tak aby ich realizacja nie stanowiła przeszkody dla celów merytorycznych.

Akceptacja
Często osoba prezentująca chce czuć się lubiana i akceptowana przez pozostałych uczestników spotkania. W większości sytuacji możliwa jest realizacja celu merytorycznego przy jednoczesnym zbudowania sympatii odbiorców. W przypadku przekazywania nieprzyjemnych dla pracowników informacji negatywny odbiór informacji generalizuje się również na osobę prezentującą. Należy pamiętać o tym, żeby nie przedkładać celu osobistego jakim jest akceptacja nad cel organizacyjny np. przez pominięcie niektórych informacji.

Kompetencja
Budowanie wizerunku osoby kompetentnej, uznania w oczach innych niekoniecznie musi być zgodne z celem merytorycznym. Często uznaje się osoby używające trudnych zwrotów, potrafiących bardzo szybko i sprawnie opowiadać o zawiłych sprawach za kompetentne. Taki sposób prezentacji rzeczywiście może wzbudzić podziw dla wiedzy jaką posiada osoba prezentująca, efektem ubocznym może być jednak brak zrozumienia tematu prezentacji czyli porażka w realizacji celu merytorycznego.

Czy istnieją sprzeczności między celami?
Cele osobiste i merytoryczne  nie muszą się wykluczać. Pamiętajmy jednak, że jeżeli dojdzie do sytuacji sprzeczności potrzeb należy wybrać cel organizacyjny jak nadrzędny.

Formułowanie celu

Formułowanie celu lub celów najłatwiej przeprowadzić przez odpowiedź na poniższe pytania:

 • Czego oczekuje zlecający prezentację? (cel merytoryczny)
 • Co chcemy sami osiągnąć poprzez prezentację (cel psychologiczny)?
 • Czy słuchacze znają, rozumieją i akceptują cel merytoryczny(cele)? W każdej prezentacji jej cel winien być przedstawiony odbiorcom.
 • Co powinni wiedzieć, umieć lub odczuwać uczestnicy na końcu prezentacji?
 • Skąd będę wiedział, czy osiągnąłem cel i w jakim stopniu?
 • Czy w efekcie prezentacji mają zostać podjęte jakieś ustalenia, wnioski lub decyzje?

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.