5 lekcji o przywództwie wg Simona Sineka. Zaczynaj od dlaczego?

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

28 sierpnia 2018
zdjęcie - 5 lekcji o przywództwie wg Simona Sineka. Zaczynaj od dlaczego?


5 lekcji o przywództwie wg Simona Sineka. Zaczynaj od dlaczego?


„DLACZEGO” Simona Sineka

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

Wyobraża sobie świat, w którym przeważająca większość ludzi budzi się każdego ranka z poczuciem inspiracji do pracy, czuje się bezpiecznie w swoim miejscu pracy i wraca do domu pod koniec dnia z poczuciem spełnienia.

Spełnienie i umiejętność powiedzenia, że kocha się swoją pracę, nie jest luksusem, jest prawem. Nie jest to przywilej tylko dla szczęśliwców. Możemy wymagać od naszych liderów stworzenia wspaniałego kraju i chronienia nas, a zatem możemy też wymagać, aby zapewnili nam środowisko pracy, w którym będziemy chcieli się codziennie zjawiać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma – firma szkoleniowa roku.

Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie


Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to nonsens

Jedyna różnica między tym, kim jesteśmy w domu, a tym, kim jesteśmy w pracy, to ubrania, które nosimy i biurko, przy którym siedzimy. Jeśli czujemy się bezpiecznie w domu, a nie w pracy, oznacza to zaburzenie równowagi. Jeśli mamy problemy w domu, wpłynie to na sposób, w jaki działamy w pracy. Jeśli odczuwamy stres i mamy problemy w pracy, wpływa to na nasze relacje w domu: z mężem lub żoną, dziećmi i przyjaciółmi.

Ludzie pracujący w dobrze prowadzonych organizacjach mają szczęśliwsze małżeństwa i lepiej dogadują się ze swoimi dziećmi. To, czy pracują do późna i ile podróży służbowych odbywają, ma niewielki lub żaden wpływ na wychowywanie dzieci. To, jak bardzo jesteśmy zestresowani, kiedy wracamy do domu, ma największy wpływ na te relacje.

Interwencje liderów mogą przekształcić błędne koło w koło sukcesu. Kiedy jeden z przywódców mówi: „Twoje wyniki obniżyły się w tym miesiącu, czy wszystko w porządku?”, zabierasz do domu tę empatię - tę bardzo ludzką cechę - a następnie mówisz do swojego współmałżonka: „Przykro mi, że zachowywałem/am się w ten sposób. Jak się czujesz?”

Biznesowy żart

Simon nakłada na przywódców obowiązek przerwania błędnego koła, jednak wielu z nich twierdzi, że to nie jest ich odpowiedzialność. Niespodzianka... to jest dobre dla biznesu! Na tym polega żart!

Firmy borykają się z zaangażowaniem pracowników. Jak sądzisz, co sprawia, że ludzie są zaangażowani? Ich pragnienie, aby być w danym miejscu oraz poczucie, że ktoś przejmuje się nimi i ich codzienną pracą.

Firmy borykają się z innowacjami. Cóż, jak innowacyjni mogą być ludzie, kiedy myślą, że stracą pracę, jeśli nie osiągną właściwego wyniku? Czy dadzą z siebie wszystko, czy będą codziennie chodzić w strachu?

Innowacyjne pomysły pojawiają się, gdy stawiamy ludziom cele lub dajemy powody do robienia czegoś i sprawiamy, że czują się doceniani jako członkowie zespołu. Wtedy będą w stanie włożyć swoją krew, pot i łzy, w to, aby wizja stała się rzeczywistością. Podadzą bardzo dużo świetnych pomysłów, nie dlatego, że je wcześniej skrywali, ale dlatego, że w naturalny sposób będą mieli ich więcej we wspierającym otoczeniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.


Przeniesienie przywództwa

CEO mówią: „Nasi ludzie mają duże znaczenie”, ale w praktyce tak nie jest. Dyrektorzy generalni powiedzą: „Naszym najważniejszym priorytetem jest rozwój. Oczywiście nasi ludzie są ważni, ponieważ jeśli się nimi nie zajmiemy, nigdy się nie rozwiniemy”. Mogą również powiedzieć: „Naszym priorytetem są nasi ludzie. Jeśli właściwie zajmiemy się naszymi ludźmi, osiągniemy wszystkie nasze cele finansowe”. Dla jakiej firmy chcesz pracować?

Dzisiejsze firmy cierpią z powodu niezamierzonych konsekwencji decyzji podjętych w latach 80. i 90., które postawiły nas na tej drodze. Dominacja akcjonariuszy, teoria zaproponowana pod koniec lat 70., została ujednolicona. Korzystanie z masowych zwolnień w celu zamknięcia ksiąg nie istniało w Stanach Zjednoczonych przed 1980. Potem stało się to tak normalne, że nikt nie widzi w tym nic złego.

Czy możesz sobie wyobrazić zwolnienie kogoś, kto nie jest w stanie zapewnić odpowiednich środków swojej rodzinie, ponieważ firma nie osiągnęła zakładanych wyników finansowych? A ludzie, którzy dalej pracują w danej firmie, przychodzą do pracy, wiedząc, że nie ma w niej miejsca na merytokrację. Bez względu na to, jak ciężko pracujesz, jeśli twoje wyniki nie spełniają oczekiwań, masz problem.

W otaczającym nas systemie, gdy firma dokonuje masowych zwolnień, cena akcji rośnie. Dlatego firmy zachęcają i nagradzają menedżerów wyższego szczebla nie z powodu sposobu, w jaki działa firma, ale sposobu, w jaki działa kapitał. Kiedy kapitał reaguje dobrze na coś, co jest  niewątpliwie złe dla ogółu firmy (np. masowe zwolnienia), to niewłaściwe zachowanie będzie kontynuowane.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

Przywódcy pracują dla ludzi

Sinek mówi, że najważniejszym elementem dobrego przywództwa jest to, że przywódcy zawsze powinni pracować dla ludzi. Dlatego właśnie dyktatorzy zawsze dzielą ludzi. Jeśli ludzie są podzieleni, dyktator pozostaje u władzy. Kiedy ludzie jednoczą się, dyktatura upada.

5 Inspirujących Lekcji o Przywództwie


1. Zacznij od „DLACZEGO”

Sinek wskazuje, że wszyscy w organizacji są świadomi tego, „CO” robią. Niektórzy wiedzą, „JAK” to robią. Ale bardzo niewielu wie „DLACZEGO” robią to, co robią. Podkreśla, że powodem do działania nie może być chęć osiągnięcia zysku. Jest to i zawsze będzie wynik dostarczenia czegoś wartościowego.

„Dlaczego” oznacza: Jaki jest twój cel? Jaka jest twoja przyczyna? W co wierzysz? Dlaczego twoja organizacja istnieje? Dlaczego wstajesz rano z łóżka i dlaczego ktoś ma się tym przejmować?

Sinek wskazuje na kilka przykładów wielkich sukcesów przywódców. Ciężko uwierzyć, że któryś z tych liderów szukał swojego „DLACZEGO”. Łatwiej uwierzyć, że w ich życiu stało się coś, co wywołało emocjonalną reakcję. Ta reakcja w naturalny sposób uświadomiła im cel ich przywództwa. Jest to najpotężniejsze „DLACZEGO”, z jakim można się spotkać. Ważne jest również, aby podkreślić, że żaden z tych liderów nie postanowił „być pierwszym”, zamiast tego każdy z nich postanowił służyć innym.

Niestety, większość z nas nie ma tyle szczęścia, jeśli chodzi o zrozumienie naszego „DLACZEGO”. Chociaż jest to prosta koncepcja, wywodzi się ona z obserwacji przeszłych osobistych doświadczeń.

„Każda firma, organizacja lub grupa, która ma możliwość inspirowania, zaczyna od jednej osoby lub małej grupy ludzi, zainspirowanej do zrobienia czegoś większego od nich samych”.

- Simon Sinek

Nasze życie codzienne jest kształtowane przez wiele przekonań. Mogą one być pozytywne, lecz również ograniczające i wprowadzić nas w pułapkę „pracy dla pracy” z grafikiem na 40 godzin w tygodniu.

Aby znaleźć swoje „DLACZEGO”, polecamy ci ustalić cele wokół trzech najważniejszych obszarów twojego życia.

Stwórz jasne cele:

  • Osobiste
  • Rodzinne
  • Zdrowotne

To są twoje cele „DLACZEGO”.

Określ swoje osobiste cele dla rozwoju zawodowego. To są twoje cele „JAK”.

Ustaw cele biznesowe, zawodowe i finansowe. To są twoje cele „CO”.

Oto schemat do wyznaczania celów i przewodnik, który zapewne okaże się przydatny do ustalenia „Głównego celu określonego”, który powinien być częścią czegoś więcej niż tylko ciebie samego. To jest twoje „DLACZEGO”.

2. Miej jasne podejście, bądź zdyscyplinowany i konsekwentny

Jasność DLACZEGO – Jeżeli nie wiesz, DLACZEGO robisz to, CO robisz, skąd mają to wiedzieć inni? Jasność to element, który pozwala świetnym przywódcom na wyrażenie „DLACZEGO” ich organizacji. Wychodzi ponad produkty i usługi. Dotyczy zarówno ich pracowników, jak i klientów. Przywództwo potrzebuje tych, którzy będą chętnie podążać za liderem. Wymaga to bycia częścią czegoś większego od siebie. Inspirowanie innych do podążania za sobą zaczyna się od jasności DLACZEGO.

„Ludzie nie kupują tego, CO robisz, kupują DLACZEGO to robisz” 

- Simon Sinek

Dyscyplina JAK - Czy jasność DLACZEGO prowadzi cię do pytania JAK coś zrobisz? Sposób, w jaki postępujesz to twoje wartości lub zasady, które wprowadzają twój cel w życie. Znalezienie „DLACZEGO” jest proste w porównaniu do utrzymania dyscypliny, koniecznej, aby nigdy nie zboczyć z drogi, prowadzącej do celu. Odpowiedzialność za to, JAK robisz rzeczy, jest najtrudniejsza.

„Aby wartości lub zasady były naprawdę skuteczne, muszą być aktywnie wykonywane”

- Simon Sinek

Sinek wskazuje, że to nie „uczciwość”, to „właściwe postępowanie w każdej sytuacji”. To nie „innowacja”, to „spojrzenie na problem z innej perspektywy”.

Dyscyplina „JAK” zależy od dyscypliny skupiania się na „DLACZEGO” (na tym, w co wierzysz), aby pozostać wiernym swoim wartościom.

Spójność „CO” - wszystko, co robisz i mówisz, musi udowadniać to, w co wierzysz. Twoje „CO” jest wynikiem twoich przekonań i działań, które podejmujesz, aby zrealizować te przekonania. To wszystko, co mówisz lub robisz; twoje produkty, usługi, marketing, PR, kultura i ludzie, których zatrudniasz.

„Jeśli nie będziesz konsekwentny w tym, co mówisz i co robisz, nikt nie będzie wiedział, w co wierzysz”.

- Simon Sinek


3. Lider potrzebuje ludzi, którzy będą za nim podążać

Bycie liderem wymaga ludzi, którzy zdecydują się podążać za tobą. Zanim ktokolwiek podejmie decyzję o podążaniu za tobą, ustanowione musi zostać zaufanie. Zaufanie nie powstaje tylko dzięki temu, że klient podejmie decyzję o zakupie. Zaufanie nie jest listą kontrolną. Wypełnianie wszystkich swoich obowiązków nie tworzy zaufania.

Zaufanie to uczucie, które zaczyna się wyłaniać, kiedy mamy poczucie, że druga osoba lub organizacja kieruje się czymś więcej niż tylko własnym zyskiem. Musisz zdobyć zaufanie poprzez komunikowanie się i demonstrowanie, że podzielasz te same wartości i przekonania.

Odpowiedzialność za opiekę nad swoimi pracownikami spoczywa na firmie. Zadowoleni pracownicy zapewniają zadowolonych klientów. Zadowoleni klienci zapewniają zadowolonych akcjonariuszy – taka jest kolejność.

4. W komunikacji nie chodzi o mówienie, ale o słuchanie

Większość firm ma swoje logo, lecz niewielu z nich udało się przekształcić to logo w znaczący symbol. Większość firm źle komunikuje to, w co wierzy, swoje „DLACZEGO”. Bez jasności „DLACZEGO”, logo jest tylko symbolem. Stwierdzenie, że logo oznacza jakość, usługi, innowacje itp., wzmacnia jego status jako symbolu. Te cechy dotyczą firmy, a nie jej celu.

Aby logo stało się symbolem, ludzie muszą zostać zainspirowani do użycia go w celu powiedzenia czegoś o sobie. W swojej książce Zaczynaj od Dlaczego (ang. Start With Why), Sinek przytacza gruntowny przykład Harleya Davidsona.

Są ludzie, którzy mają tatuaże Harleya-Davidsona na swoich ciałach - a niektórzy nawet nie posiadają produktu tej firmy! Dlaczego racjonalna osoba miałaby wytatuować logo firmowe na swoim ciele? Harley Davidson jasno komunikuje swoje poglądy. Po latach bycia konsekwentnym w kwestii swojego „DLACZEGO”, a także we wszystkim, co mówią lub robią, ich logo stało się symbolem. Nie oznacza już tylko firmy i jej produktów; oznacza przekonanie.

„Nie chodzi tylko o to, CO robisz lub JAK to robisz; ważne jest to, że twoje CO i JAK są zgodne z DLACZEGO”.

- Simon Sinek

5. Służenie tym którzy służą innym

Bycie wspaniałym przywódcą jest jak bycie rodzicem. Można to porównać do tego, jak zapewniamy dzieciom możliwość budowania pewności siebie, edukacji i dyscyplinę, gdy jest to konieczne, aby mogły osiągnąć więcej, niż możemy sobie wyobrazić.

Przywództwo nie jest pozycją społeczną. Chociaż istnieją ludzie, którzy mają autorytet, nie czyni ich to przywódcami. Są ludzie, którzy nie mają autorytetu, a są liderami.

Nazywamy ich liderami, ponieważ wychodzą naprzód i podejmują ryzyko, zanim zrobi to ktokolwiek inny. Decydują się poświęcić siebie, aby ich ludzie mogli być bezpieczni, aby ich chronić i wspierać ich rozwój.

Kiedy to robią, reakcja jest niesamowita. Ich ludzie są gotowi poświęcić się dla nich i włożyć swoją krew, pot i łzy w to, aby zobaczyć, jak wizja ich liderów się urzeczywistnia. Kiedy zapytani „DLACZEGO” odpowiadają zawsze tak samo; „Ponieważ zrobiliby to samo dla mnie”. Czy nie tworzy to obrazu organizacji, w której wszyscy chcielibyśmy pracować? To jest pytanie, które Simon Sinek stawia nam w swoim niezwykłym przemówieniu TED Talk, zatytułowanym Dlaczego dobrzy przywódcy sprawiają, że czujesz się bezpiecznie.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Action Learning to jedna z metod, wykorzystywanych przez programy skuteczności, aby pomóc uczestnikom wprowadzić w życie to, czego się nauczyli. Action Learning działa najlepiej, kiedy powstaje „zespół” złożony z jednostek, który pełni funkcję grupy wsparcia w okresie trwania nauki.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.