Sześć wielkich zagrożeń jakie niesie mikrozarządzanie

Mikrozarządzanie, to znany termin często wykorzystywany w artykułach branżowych. Niektórzy boją się i unikają firm, w których stosowany jest taki styl zarządzania. Czym on jest w praktyce?

29 marca 2019
zdjęcie - Sześć wielkich zagrożeń jakie niesie mikrozarządzanie


Sześć wielkich zagrożeń jakie niesie mikrozarządzanie


Sześć wielkich zagrożeń - wstęp


Mikrozarządzanie to znany termin często wykorzystywany w artykułach branżowych. Niektórzy boją się i unikają firm, w których stosowany jest taki styl zarządzania. Czym on jest w praktyce? Zgodnie z definicją, mikrozarządzanie jest takim stylem zarządzania, gdzie manager stale obserwuje i kontroluje pracę podwładnych.

Mikrozarządzanie jest ogólnie źle oceniane. W praktyce ten styl zarządzania ma negatywne konotacje, ze względu na wysoki poziom kontroli i ograniczenie wolności pracownika, w trakcie podejmowanych przez niego zadań. Manager, aby upewnić się, że zadania są wykonywane ściśle według jego zaleceń, śledzi ich przebieg.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie prowadzenie prezentacji.

Problem leży w tym, że to nie jest dobre rozwiązanie, gdyż może zmniejszać efektywność. I to jest tylko jeden ze skutków mikrozarządzania. Spójrzmy na inne zagrożenia, które pociąga za sobą ten styl zarządzania. Dlaczego powinniśmy go unikać?

Zagrożenie nr 1 Utrata kontroli

Mikrozarządzanie powoduje ograniczanie sposobów oddziaływania na pracowników, jakie ma do dyspozycji manager, a jedynym narzędziem, którego używa, jest wysoki stopień obserwacji i kontroli podwładnych. Korzystanie z tego stylu zarządzania sprawia, że narzędzia, które ma do dyspozycji manager, zostają zawężone. Jedyne narzędzie, które stosuje -  to kontrola.

Paradoksem jest, jeżeli kontrola staje się jedynym sposobem kierowania, to zazwyczaj kończy się to utratą jej. To jest ważne, by zdać sobie sprawę, że właściwy dobór stylu kierowania jest istotny, bo każdy pracownik, reaguje inaczej na każdy z nich.

Wniosek – Kiedy stosujemy ciągłą kontrolę, rażąco zawężamy sposoby zarządzania, ograniczasz również swoje zdolności komunikacyjne, co w rezultacie negatywnie wpływa na efekty zarządzania.

Zagrożenie nr 2 Utrata zaufania

Mikrozarządzanie prowadzi do utraty zaufania. Pracownicy będą odbierać managera jako despotę, którego jedynym pragnieniem jest zdominowanie i ograniczenie podwładnych. Osaczenie pracowników odbiera resztę zaufania istniejącą pomiędzy pracownikiem, a managerem. Brak zaufania jest przyczyną poważnych strat w wydajności firmy oraz utraty pracowników. To może być najgorszy scenariusz, ale tak się zdarza.

Wniosek – Zaufanie jest jednym z podstawowych elementów dobrze funkcjonującego zespołu. To tak, jak ulica dwukierunkowa - zespół ufa managerowi, a manager ufa pracownikom. Mikrozarządzanie niszczy zaufanie.

Zagrożenie nr 3 Pracownicy pozbawieni samodzielności

Stosowanie mikrozarządzania powoduje, że zespół zbyt polega na zarządzającym,  pracownicy są mało samodzielni. Mikrozarzdzanie sprawia, że zespół będzie miał poczucie, że nie poradzi sobie z wykonywaniem zadań bez stałej pomocy managera.

Należy pamiętać, że zatrudnieni pracownicy wnoszą gruntowną wiedzę i różne niepowtarzalne umiejętności. Pracownicy wolni od wzmożonej kontroli managera, będą myśleli samodzielnie i będą skłonni do podejmowania nowych inicjatyw, które pozwolą na osiągnięcie lepszych wyników.

Wniosek – Mikrozarządzanie może sprawić, że kompetencje, talenty i zdolności pracowników zostaną zmarnowane. Pozostaną zespołem, który ogranicza się do ścisłego wykonywania poleceń managera. Należy pozwolić pracownikom na samodzielność w myśleniu i działaniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Zagrożenie nr 4 Wypalenie zawodowe

Istnieje jeden podstawowy, niezaprzeczalny powód, by zaniechać mikrozarządzania. Ścisłe nadzorowanie wielu pracowników, powoduje szybkie wypalenie u osoby zarządzającej w ten sposób. Prowadzi to do niechęci do pracy i firmy. Może się to skończyć porzuceniem pracy, bezpowrotną rezygnacją ze stanowiska managera.

Wypalenie jest niebezpieczne w każdej pracy. Energia jaką musi poświęcać manager na mikrozarządzanie, może sprawić, że wypalenie wystąpi zaskakująco szybko. Wypalenie managera udzieli się jego podwładnym. Manager w takiej sytuacji, może pociągnąć za sobą cały zespół.

Wniosek – Mikrozarządzanie jest niedobre, nie tylko dla podwładnych, ale może się odbić niekorzystnie na zdrowiu fizycznym i psychicznym managera. Manager powinien przemyśleć swoje działanie i zrozumieć, że jego zespół poradzi sobie z zadaniami bez stałego, ścisłego nadzoru.

Zagrożenie nr 5 Wysoka fluktuacja kadr

Ujmując to prosto, możemy powiedzieć, że większość pracowników źle znosi mikrozarządzanie, co często jest powodem ich rezygnacji z pracy. Możemy zadać sobie pytanie, dlaczego manager wybiera taki styl zarządzania powodujący wysoki poziom fluktuacji kadr. Może to być spowodowane: wysokim ego, brakiem doświadczania, zbytnią perfekcją, arogancją.

Szkolenie nowych pracowników i przekwalifikowanie zespołu spowodowane wysoką fluktuacją kadr sprawia, że zespół gorzej funkcjonuje i nie osiąga zamierzonych rezultatów. Następuje dysfunkcja pracy zespołowej, niszczone są przyjaźnie i pozytywny duch zespołu.

Wniosek – Mikrozarządzanie jest często powodem rezygnacji z pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Zagrożenie nr 6 Brak autonomii

Stosowanie mikrozarządzania sprawia, że pracownicy tracą poczucie autonomii. W takiej sytuacji nie będą mieli ochoty, by robić cokolwiek innego oprócz tego, czego wymaga od nich manager. Nikt nie podejmie działań z własnej inicjatywy i nie dołoży starań, by efektywnie wykonać zadanie.

Gdy pracownicy osiągną pewien stopień autonomii będą mieli satysfakcję z osiągniętych wyników samodzielnego działania.

Wniosek – Brak autonomii hamuje rozwój pracowników. Jednym z celów managera powinno być zadbanie by członkowie zespołu rozwijali się i awansowali.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Według sondażu przeprowadzonego przez Rapid Learning Institute, aż 94 procent profesjonalistów, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdziło, że osoby szkolone wolą niewielkie krótkie moduły nauczania od kursów e-learningowych, które trwają 30 minut i dłużej. I są ku temu powody.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.