Co reguluje kodeks pracy?

W wyniku kodyfikacji następuje usystematyzowanie norm prawnych, które należą do określonego działu prawa. W Polsce obowiązuje wiele kodeksów. Jednym z nich jest kodeks pracy. Prawo pracy to zespół norm, które zawierają zasady prawne związane ze stosunkiem pracy.

zdjęcie - (the_title())


Co reguluje kodeks pracy?

W wyniku kodyfikacji następuje usystematyzowanie norm prawnych, które należą do określonego działu prawa. W Polsce obowiązuje wiele kodeksów. Jednym z nich jest kodeks pracy

Prawo pracy to zespół norm, które zawierają zasady prawne związane ze stosunkiem pracy. Przepisy te są zawarte między innymi w kodeksie pracy oraz innych ustawach i aktach wykonawczych, układach zbiorowych zakładów oraz porozumieniach lub regulaminach.

Najważniejszym dokumentem w tym obszarze prawa jest kodeks pracy, czyli ustawa z dnia z 26 czerwca 1974 roku, która weszła w życie 1 stycznia 1975 roku. Od tego dnia miało miejsce wiele modyfikacji, które dostosowują prawo do zmieniających się warunków na rynku pracy. Kodeks pracy składa się z piętnastu działów zawierających istotne informacje, które omawiane są w trakcie szkolenia kodeks pracy oraz szkolenia z prawa pracy.

W dziale I – przepisy ogólne znajdziemy przede wszystkim definicje legalne oraz podstawowe zasady prawa pracy. Dział II – stosunek pracy, zawiera przepisy dotyczące nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy. Kolejny dział zawiera wszelkie przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę oraz normy dotyczące innych świadczeń.

W dziale IV zawarte są obowiązki pracodawcy i pracownika. Dział V to regulacje dotyczące odpowiedzialności materialnej pracowników. Następny dział to zagadnienia dotyczące czasu pracy, zaś dział VII to przepisy dotyczące urlopów. W dziale VIII omówione są uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem a z działu IX dowiemy się o zatrudnieniu młodocianych.

Obszerny X dział szczegółowo opisuje przepisy BHP. W kolejnym dziale omówiona jest kwestia układów zbiorowych pracy a w XII wyjaśnione zostały prawa pracownika do wstąpienia na drogę sądową w przypadku roszczeń w stosunku do pracodawcy. Dział XIII mówi o odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Przed ostatni dział to przedawnienie roszczeń. W ostatnim dziale zawarte są przepisy końcowe. Ze względu na mnogość zagadnień programy na szkolenia dla kadr są opracowywane w taki sposób aby szczegółowo omówić zagadnienia zawarte w poszczególnych działach kodeksu pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.