Inne strony: GAMMA DISCOVER

Czas pracy - co warto widzieć?

Liczba godzin, które musi przepracować pracownik, jest związana z systemem pracy, w jakim dana osoba jest zatrudniona. System pracy jest uzależniony od zapisów znajdujących się w umowie, a także od wewnętrznych regulacji w danej firmie.

zdjęcie - Czas pracy - co warto widzieć?

Czas pracy - co warto widzieć?


Kodeks pracy wyróżnia podstawowy system czasu pracy, który zakłada pięciodniowy tydzień pracy oraz 8 godzin pracy na dobę. Istnieją również tak zwane równoważne systemy czasu pracy. Umożliwiają one między innymi przedłużenie dobowego wymiaru pracy, chociaż nie może on jednak przekraczać 12 godzin.

Trzeba także pamiętać, że takie przedłużenie dobowego wymiaru pracy należy zrekompensować w formie dni wolnych lub krótszego dobowego wymiaru pracy w innych dniach.

Istnieją także inne systemy pracy, na przykład zadaniowy. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalają zakres zadań, a pracownik samodzielnie decyduje o tym, kiedy te zadania zostaną wykonane.

Jednocześnie przy stosowaniu takiego systemu pracodawca nadal musi zwracać uwagę na to, aby powierzone pracownikowi obowiązki były możliwe do wykonania w ramach ośmiogodzinnego dnia pracy.

Jak widać zagadnienia dotyczące czasu pracy są stosunkowo skomplikowane. W firmie konieczne jest odpowiednie planowanie harmonogramów pracy, zliczanie i ewidencjonowanie czasu pracy. Bez znajomości odpowiednich przepisów łatwo można dopuścić się poważnych błędów w tym zakresie, w tym naruszyć prawa pracowników.

Rozwiązaniem jest na przykład czas pracy szkolenie, które szczegółowo wyjaśni tego typu zagadnienia i pozwoli na uniknięcie niedopatrzeń.

Prawo pracy szkolenia mogą obejmować zagadnienia związane z czasem pracy, a także urlopami, wynagrodzeniami oraz wieloma innymi kwestiami, które są regulowane przez przepisy prawa pracy.

Organizowane są także szkolenia, które dotyczą aktualnych zmian w przepisach - dzięki takim kursom można zawsze być na bieżąco i uniknąć pomyłem wynikających z nieznajomości zmian wprowadzanych w Kodeksie pracy lub Kodeksie cywilnym.

Jak wiadomo nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem w przypadku ich naruszenia.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia. Zostań lepszym ekspertem w swojej dziedzinie:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Szkolenia z zakresu prawa pracy to doskonałe źródło wiedzy na temat obowiązujących przepisów. W ramach takich szkoleń można poznać bardzo szeroki zakres informacji dotyczących zapisów prawnych.
Wiele mówi się o tym, że znajomość prawa pracy jest korzystna dla pracowników, ponieważ chroni ich przed nadużyciami. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że również pracodawcy muszą znać obowiązujące prawo i postępować zgodnie z nim.
Prawo pracy to dosyć obszerna dziedzina. Obejmuje ona przepisy, które określają prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Prawo pracy może również obejmować swoim zakresem przepisy dotyczące umów cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło.
Zazwyczaj uważa się, że prawo pracy został stworzone aby chronić pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Jest to oczywiście prawdą, nie można jednak zapominać, że przepisy chronią obie strony umowy.
Umowa o pracę jest kluczowym elementem, który określa relacje między pracownikiem i pracodawcą. Oczywiście każda tego typu umowa powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Obecny artykuł
Czas pracy - co warto widzieć?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.