Świat się zmienia. Z tą prawdą wszyscy już się w mniejszym lub większym stopniu oswoili. Jest jednak taka część świata, która za teraźniejszością nie nadąża, zwłaszcza w Polsce. Są to przepisy prawa, zwłaszcza uchwalony w połowie lat 70.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Kodeks Pracy, co prawda był on kilkukrotnie nowelizowany, jednak sam rdzeń i założenia, na których został oparty są niezmienne. A umówmy się, przez te ponad 40 lat zmieniło się bardzo dużo – automatyzacja procesów, nowe zawody, komputeryzacja, czy podejście pracowników do samego pomysłu etatu i pracy „od - do”. Nie tylko przedsiębiorcom marzy się zasada „co nie jest zabronione jest dozwolone”. Wiele osób, zwłaszcza tych wchodzących na rynek pracy, czy też pracujących na własny rachunek wolałoby bardziej elastyczne podejście do przepisów, zwłaszcza dotyczących czasu pracy.
Polskie prawo pracy skonstruowane jest w taki sposób, by bronić słabszego (w założeniu) pracownika. Kolejne nowelizacje zamiast ułatwić poruszanie się przepisach sprawy tylko skomplikowały. Często sami pracownicy działów kadr mają problem choćby z prawidłowym wyliczeniem czasu pracy, nadgodzin i to nie tylko w bardziej skomplikowanych wypadkach (np. delegowanie pracowników), ale również przy zwykłym „zostawaniu po godzinach”, czy zaliczaniu szkoleń do czasu pracy.
Coraz więcej też ukazuje się doniesień z zagranicy odnośnie skrócenia czasu pracy, np. do 7 godzin dziennie. Czy jednak pracodawcy w Polsce mogliby sami wprowadzić taki model? Oto pytanie.
Dziurę w tym zakresie starają się pokryć różne instytucje organizując dla pracowników kadr szkolenia z zakresu prawa pracy, w tym również z rozliczania czasu pracy pracowników, wymiaru czasu pracy, zatrudniania na etat, czy w ramach umów cywilno-prawnych. Nie każda jednak fundacja, stowarzyszenie, czy instytut zorganizuje szkolenie, które niesie z sobą wartość merytoryczną.
Dlatego też warto przed zgłoszeniem zapoznać się dokładnie z tematyką szkolenia, referencjami, czy poleceniami osób, które twardym HRem zajmują się dłuższy czas, bądź miały okazję samemu uczestniczyć w danym szkoleniu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie: