Kim jest ADO?

ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.

Współpraca pracodawcy i związku zawodowego w 2020 r.
2020-10-21
21 października 2020
2020-10-21
Szkolenie online
Szkolenie online
Procesowe prawo pracy
Czyli jak HR powinien reprezentować pracodawcę w sądzie pracy 2020 - Praktyczne warsztaty po zmianie KPC
2020-10-23
23 października 2020
2020-10-23
Szkolenie online
Szkolenie online

Kim jest ABI?


Kto może zostać ADO? Otóż taki status otrzymać może np. podmiot publiczny, czyli samorząd terytorialny, organ państwowy, samorządowa jednostka organizacyjna itp., ale także podmiot prywatny, czyli między innymi spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, a nawet osoba fizyczna, która działalności gospodarczej nie prowadzi.

Warto jednak wiedzieć, że Administratorem Danych Osobowych jest np. przedsiębiorca, a nie osoba, która w danym przedsiębiorstwie ponosi odpowiedzialność za dane osobowe i ich przetwarzanie. Administrator Danych Osobowych może wyznaczyć osobę, która zostanie Administratorem Bezpieczeństwa Informacji i będzie odpowiedzialna za przetwarzanie danych osobowych.

Administrator Danych Osobowych ma całkiem sporo obowiązków, które wymagają dużej odpowiedzialności, rozsądku i wiedzy.

Przede wszystkim spoczywa na nim obowiązek informacyjny, który oznacza, że ADO musi informować o tym, że zbiera dane osobowe i je przetwarza. Poza tym wymaga się od niego odpowiedzialnego i starannego przetwarzania danych osobowych, tak aby przede wszystkim chronić interes osób, których dane są przetwarzane. Oprócz tego musi on cały czas uzupełniać i uaktualniać dane, a kiedy ktoś prosi o ich usunięcie, to ADO musi tego dokonać.

Oczekuje się od niego również wykorzystywania różnych środków technicznych oraz organizacyjnych, które zapewniają ochronę podczas przetwarzania danych. Musi również cały czas kontrolować kto, kiedy i jakie dane wprowadził oraz kto te dane otrzymuje i z nich korzysta. Administrator Danych Osobowych powinien także prowadzić ewidencję osób, które są upoważnione do przetwarzania danych i zgłaszać zbiór do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

ADO powinien stale mieć na uwadze możliwe zagrożenia dla danych osobowych i tak dobierać środki, aby je zwalczać i chronić przed nimi dane. Nie jest to łatwe zadanie, toteż nie każdy może i nie każdy powinien zostawać Administratorem Danych Osobowych.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Monitorowanie pracowników w dobie COVID 19 i pracy zdalnej
szkolenie na zamówienie/szkolenie zamknięte
Już niedługo:
Incoterms 2020®
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

ABI to skrót od nazwy administrator bezpieczeństwa informacji. Jest to termin prawniczy, który powstał w 1997 roku i wprowadzono go na mocy ustawy o ochronie danych osobowych.
Specjalistyczne szkolenie z Microsoft Office Excel dla pracowników związanych z finansami w pewnych aspektach wygląda nieco inaczej niż dla przeciętnego człowieka który pogłębia lub poznaje podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego, ponieważ swoim zakresem obejmuje bardzo zaawansowane opcje niezbędne w pracy finansisty.
Pracując w arkuszu kalkulacyjnym przy kilkukrotnym wykorzystywaniu tego samego schematu działania zamiast zaczynać pracę od początku warto pewne niezmienne rzeczy zapisać w Excelu jako szablon.
Najczęściej używane skróty klawiszowe w programie MS Excel
Dziś w Polsce ciężko odnaleźć nam będzie jakąkolwiek firmę, która w swojej biurowej pracy nie wykorzystuje możliwości jakie daje praca z arkuszem kalkulacyjnym.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Kim jest ADO?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Współpraca pracodawcy i związku zawodowego w 2020 r.
21 października 2020 Szkolenie online
Pracodawcy posiadający w swoim zakładzie organizacje związkowe są zobowiązani do wykonywania wielu obowiązków wynikających z ustaw i orzecznictwa...
Prawo Budowlane 2020
23 października 2020 Szkolenie online
Warsztatowa forma szkolenia pozwoli na analizę rzeczywistych przykładów, wspólne rozwiązanie wątpliwości oraz wymianę doświadczeń. Otwarta forma...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji