Inne strony: GAMMA DISCOVER

Prawo do zmiany danych osobowych

Obok szeregu obostrzeń dotyczących przetwarzania naszych danych osobistych wszyscy mamy prawo do tego, by samodzielnie wobec administratora danych występować o właściwe ich zabezpieczenie, czy nawet sprzeciwić się ich wykorzystywaniu.

zdjęcie - Prawo do zmiany danych osobowych

Dodatkowo trzeba pamiętać, także o tym, że każda osoba fizyczna czyjej dane są gromadzone i przetwarzane ma także prawo do tego, by żądać korekty już posiadanych przez administratora informacji.

Dzięki temu możemy nie tylko skutecznie uniemożliwić wykorzystywania konkretnych informacji przeciwko nam, ale także zupełnie zablokować dalsze przetwarzanie danych osobistych.
Prawo do zmiany zgromadzonych przez konkretnego administratora danych naszych danych osobistych jest przynależne każdej osobie, której dane są przetwarzane. Innymi słowy mając wiedze na temat tego, że dany administrator posiada informacje o nas, możemy nie tylko żądać wglądu w te dane ale także wnioskować o ich zmianę.

Co więcej, każda osoba ma możliwość aktualizowania swoich danych osobistych, ich zmiany czy uzupełnienia, a ponadto może żądać ich usunięcia jeżeli zachodzi podejrzenie że zostały one zgromadzone w sposób sprzeczny z prawem. Ponadto wniosek o usunięcie danych z rejestru można wieść także wtedy, kiedy są one nieprawdziwe lub rażąco niekompletne. W każdym przypadku to na administratorze danych ciąży obowiązek prawny, by konkretne dane zmienić i to niezwłocznie. Ponadto spada na niego także obowiązek powiadomienia o zmianie wszystkich innych podmiotów, którym konkretne informacje zostały ujawnione.


Tym samy warto być uważnym i dobrze znać swoje prawa w starciu z różnymi podmiotami, które korzystają z naszych danych osobowych. Nie wszyscy bowiem mają do tego prawo i nie każdy z podmiotów będzie mógł wykorzystywać informacje o nas do prowadzenia własnej działalności.
Warto także pamiętać o tym, że nasze dane osobowych mogą polegać powierzeniu. Jest to instytucja polegająca na tym, że administrator danych przekazuje je innemu podmiotowi w całości lub w części celem dalszego ich przetwarzania.

Podstawą takich działań jest umowa zawarta pomiędzy pierwotnym administratorem danych, a podmiotem przyjmującym informacje. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że administratorem danych pozostaje wciąż ten sam podmiot. Instytucja, której powierzono dane odpowiada jednak za ich ochronę i dalsze, prawidłowe przetwarzanie.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Przetwarzanie naszych danych osobistych nie jest w pełnie dowolne i każdy podmiot, który je gromadzi musi mieć świadomość, że obok podlegania rygorom wynikającym z ustawy, istnieją jeszcze uprawnienia samych osób, których konkretne dane dotyczą.
W ramach ochrony danych osobistych głównym podmiotem, który jest obarczony obowiązkami jest bez wątpienia administrator danych, który może część obowiązków zlecić na barki administratora bezpieczeństwa informacji.
Choć określenie Administrator Bezpieczeństwa Informacji jest używane w ustawie z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych wielokrotnie, to nie otrzymujemy wprost definicji tego pojęcia.
Choć powołanie Administratora Bezpieczeństwa Informacji nie jest obowiązkiem administratora danych, to już sam fakt dokonania takiej czynności został szczegółowo opisany przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Ochrona danych osobowych często łączona jest ze zwrotem i przetwarzaniu tychże informacji. Choć sam zwrot jest dobrze znany, to rzadko kiedy mamy pełną świadomość tego czym jest „przetwarzanie danych osobowych”.
Obecny artykuł
Prawo do zmiany danych osobowych

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.