Prawo pracy – zakaz dyskryminacji

Wiele osób ma problemy ze znajomością podstawowych przepisów z zakresu prawa pracy i w ten sposób naraża się na szereg różnych nadużyć ze strony pracodawcy. Jednym z najbardziej istotnych zapisów znajdujących się w prawie jest zakaz dyskryminacji pracowników.
 
Gamma - Prawo pracy - zakaz dyskryminacji

Prawo pracy - zakaz dyskryminacji


Zakaz ten może wydawać się kwestią oczywistą. Przewiduje on brak dyskryminacji ze względu na wiek, a także płeć, rasę i etniczne pochodzenie danej osoby.

Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na takim samym stanowisku powinni otrzymywać identyczne wynagrodzenie oraz powinni mieć taki sam zakres powierzonych im zadań.

Wprowadzanie zmian w tym zakresie może być potraktowane jako przejaw dyskryminacji i w związku z tym stanowią naruszenie obowiązującego prawa.

Kobiety oraz mężczyźni mają takie same prawa z tytułu wykonywania identycznych obowiązków. Niedozwolone jest dyskryminowanie pracowników ze względu na ich płeć, ale także religię, narodowość, kolor skóry, pochodzenie, przekonania polityczne, czy orientację seksualną.

Warto także pamiętać, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie pracowników, którzy wykonują pracę w niepełnym wymiarze czasu.

Trzeba również wiedzieć, że istnieje dyskryminacja bezpośrednia oraz pośrednia, która oznacza, że pozornie neutralne postanowienie wprowadzone w danej firmie może również tworzyć niekorzystną sytuację dla niektórych pracowników.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

 
Warto brać pod uwagę, że nie wszyscy pracodawcy zawsze sumiennie przestrzegają obowiązującego ich zakazu dyskryminacji.

Pracownik powinien znać swoje uprawnienia wprowadzone tego typu przepisami. Wiedzy na ten temat dostarczają między innymi prawo pracy szkolenia, które obejmują również takie regulacje.

Osoby, które nie mają podstawowych informacji w tym zakresie są bardziej narażone na różne nadużycia.

Szkolenia z zakresu prawa pracy mogą obejmować wiele różnych zagadnień, między innymi czas pracy szkolenia, rodzaje umów, podstawowe prawa i obowiązki pracowników.

Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie dostarcza wyczerpującej wiedzy w tym zakresie i chroni zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy mogą uchronić się w ten sposób przed nieświadomym naruszeniem prawa.

Szkolenia Eksperckie. Zapraszamy na nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.