Zalety i wady powołania ABI

Coraz więcej osób decyduje się na powołanie ABI, czyli Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Oczywiście ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wiedzieć o tych najważniejszych.

Gamma - Zalety i wady powołania ABI

Zalety i wady powołania ABI


Otóż przede wszystkim, kiedy powołujemy ABI, musimy wiedzieć, że administrator danych osobowych nie będzie już odpowiadał za nieumyślne naruszenie przepisów, które dotyczą ochrony danych osobowych.

Teraz to administrator bezpieczeństwa informacji jest osobą, która może być pociągnięta to odpowiedzialności, nawet karnej. Oczywiście dzieje się to wtedy, gdy źle zarządza on danymi.

Minusem powołania ABI jest przede wszystkim to, że dla firmy oznacza to dodatkowy, często niemały koszt.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Należy jednak mieć świadomość tego, że dzięki takiej decyzji administrator danych osobowych będzie zwolniony z dokumentacji dotyczącej danych osobowych oraz nie będzie musiał zajmować się polityką bezpieczeństwa, a będzie mógł skupić się na prowadzeniu gospodarczej działalności.

Jest to dla niego spore odciążenie, tym bardziej, że przepisy stale się zmieniają, trzeba więc cały czas trzymać rękę na pulsie, a pracy nie brakuje. Administratorem danych osobowych jest często np. dyrektor szkoły, prezes firmy itd., a wiadomo, że raczej nie ma on czasu na zajmowanie się takimi sprawami.

Oprócz tego wielką zaletą jest to, że znacznie rzadziej będą odbywały się kontrole GIODO, a jeśli już będą się one odbywały to będzie w tym uczestniczył ABI. Poza tym, jeśli powołany jest ABI to nie ma konieczności zgłaszania bazy danych do GIODO, bowiem zostaje tam zgłoszony właśnie ABI.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:Warto także mieć świadomość tego, że powołanie ABI może rzeczywiście zwiększyć bezpieczeństwo danych osobowych oraz zapobiec wielu wyciekom i różnym tego typu nieprzyjemnym i niebezpiecznym sytuacjom.

Może to w pewien sposób podnieść prestiż firmy, a także sprawić, że pracownicy będą mieli do niej zaufanie. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że nie będzie to udana inwestycja.

Będziemy płacić za ABI, a on tymczasem nie będzie wypełniał swojej roli tak, jak byśmy tego oczekiwali. Nie mniej jednak zalet jest sporo.

Warto także wiedzieć, że ABI może służyć pomocą w różnych sporach związanych z danymi osobowymi, interweniować w przypadku, gdy któryś z pracowników nie chce ich podać, a przede wszystkim zdejmuje on odpowiedzialność z pracowników za dane osobowe.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.