Znajomość prawa pracy – kiedy jest przydatna?

Przepisy prawne zmieniają się dość często. W myśl zasady, że „nieznajomość prawa szkodzi”, należy śledzić wszelkie nowelizacje. Zmiany mogą wpłynąć na sytuację każdego z nas.  Jedną z podstawowych zasad prawa wyraża paremia prawnicza, która brzmi: Ignorantia iuris nocet, co oznacza nieznajomość prawa szkodzi.

zdjęcie - (the_title())


Znajomość prawa pracy - kiedy jest przydatna?

Przepisy prawne zmieniają się dość często. W myśl zasady, że „nieznajomość prawa szkodzi”, należy śledzić wszelkie nowelizacje. Zmiany mogą wpłynąć na sytuację każdego z nas.

Jedną z podstawowych zasad prawa wyraża paremia prawnicza, która brzmi: Ignorantia iuris nocet, co oznacza nieznajomość prawa szkodzi. Zgodnie z tą wywodzącą się z prawa rzymskiego regułą nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce oznacza to, iż nikt nie może twierdzić, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu. Dla właściwego stosowania tej zasady konieczne jest, aby wszystkie akty prawne były publikowane w sposób umożliwiający każdemu z nas zapoznanie się z nimi. W Polsce obowiązek ten jest realizowany poprzez publikację źródeł prawa w Dzienniku Ustaw, albo w Monitorze Polskim.

Źródła prawa pracy zawarte są w artykule 9 kodeksu pracy. Z przepisu tego wynika ich hierarchiczny układ. Najważniejszym w tym obszarze jest kodeks pracy i akty wydane na jego podstawie. Następnie mamy inne ustawy i akty wydane na ich podstawie, postanowienia układów zbiorowych pracy, inne porozumienia zbiorowe, regulaminy, statuty określających prawa i obowiązki stron stosunków pracy. W celu zrozumienia istoty źródeł tej gałęzi prawa należy skorzystać ze szkolenia kodeks pracy.

Warto zaznaczyć, iż zrozumienie tej hierarchii jest podstawą właściwego zastosowania przepisów prawa pracy w praktyce. Najogólniej ujmując prawo pracy to gałąź prawa obejmująca regulacje w zakresie stosunku pracy, zatrudnienia oraz regulacje dotyczące organizacji pracodawców i pracowników, układów i sporów zbiorowych, a także partycypacji pracowniczej i dialogu w zbiorowych stosunkach pracy. W systemie prawa pracy podstawowym aktem prawnym który reguluje wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy jest kodeks pracy z 26. 06. 1974 roku.

Znajomość tej znowelizowanej ustawy jest niezwykle istotna zarówno do pracownika jak i pracodawcy. Określa on bowiem prawa oraz obowiązki pracodawcy i pracowników, zasady związane z zatrudnieniem, wynagrodzeniem, urlopami, czasem pracy. W celu zapoznania się ze zmianami obowiązującymi od 2019 roku dobrym rozwiązaniem jest szkolenie prawo pracy 2019 oraz szkolenia z czasu pracy. Na zakończenie warto wspomnieć, iż nad przestrzeganiem prawa pracy czuwa Państwowa Inspekcja Pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.