W zarządzaniu pracownikami wyróżnić możemy kilka podstawowych stylów. O stylu kierowania pracownikami możemy mówić w przypadku, kiedy mamy do czynienia z powtarzającymi się, zaplanowanymi działaniami, które mają na celu w konkretny sposób oddziaływać na pracowników. Przełożony stara się zmotywować i pobudzić pracowników do działania, jak również skoordynować ich pracę, aby była możliwie jak najbardziej efektywna. Zarządzanie pracownikami jest niezwykle ważne do osiągania celów.
Tylko dobrze zaplanowane, skoordynowane i przemyślane działania mogą zaowocować osiąganiem wyznaczonych celów i realizacją planów przedsiębiorstwa, dzięki czemu firmy mogą pozwolić sobie na ciągły rozwój i ambitne planowanie strategii rozwojowej i sprzedażowej. Do najbardziej podstawowych i najwcześniej określonych możemy zaliczyć style kierowania autokratyczny i demokratyczny.
W przypadku tego drugiego, to wspólne decyzje zespołu są najistotniejsze, a
kierownik przywiązuje dużą wagę do zdania swoich pracowników. Styl autokratyczny to styl, który w ostatnich czasach sprawdza się najmniej. Zdanie pracowników jest nieistotne, a kierownik jedynie wydaje polecenia i oczekuje ich wykonania.
Aktualnie, styl autokratyczny jest skutecznie wypierany przez nowoczesny styl zarządzania, oparty na
regule 3W, czyli wymaganie, wspomaganie, a także wiązanie działań na zasadzie sprzężenia zwrotnego.
Najistotniejsze jest tu informowanie pracowników o wszystkich celach, misji i wizji przedsiębiorstwa, jak również wspólne formułowanie wizji, wspieranie ich w wykonywaniu działań, a także konsultowanie i
delegowanie obowiązków pomiędzy członkami zespołu.
W dzisiejszych czasach style kierowania oparte na tym nowoczesnym modelu są najbardziej pożądane i przynoszą zdecydowanie najlepsze efekty, dlatego też warto mieć zasady nowoczesnego stylu zarządzania na swojej uwadze. Łączenie go z innymi modelami, jak choćby style kierowania skoncentrowane na pracownikach, produkcji, procesach czy innych pozwala na osiąganie najlepszych efektów i skuteczną realizację założonych celów.