Czy zasady agile sprawdzą się w każdej firmie?

Zwinne zarządzanie choć staje się coraz modniejsze, to niekoniecznie sprawdzi się w każdej firmie. Są takie sektory, gdzie agile przyjmie się bardzo dobrze i pomoże w realizacji projektu. W innych sektorach takie podejście okaże się nieskuteczne.

17 lutego 2020
zdjęcie - Czy zasady agile sprawdzą się w każdej firmie?

Czy zasady agile sprawdzą się w każdej firmie?

Zwinne zarządzanie choć staje się coraz modniejsze, to niekoniecznie sprawdzi się w każdej firmie. Są takie sektory, gdzie agile przyjmie się bardzo dobrze i pomoże w realizacji projektu. W innych sektorach takie podejście okaże się nieskuteczne.

Warto pamiętać, że agile związane jest z minimalną ilością tworzonej dokumentacji, a przede wszystkim szybkim reagowaniem na zmieniające się okoliczności. Od pracownikow nie wymaga się dokładności aż tak, jak wymaga się szybkości reeagowania i bardzo dobrze rozwiniętych umiejętności rozwiązywania problemów.

Jeśli projekt jest przewidywalny i większość przeszkód można zidentyfikować na samym początku tworzenia planów projektowych, to bardzo prawdopodobnym jest, że agile nie będzie miało zastosowania i znaczenia w realizacji tego projektu. Ale, jeśli projekt powinien zostać wykonany w możliwie najprostszy sposób, przy czym trudno jest ocenić realne zagrożenia i przeszkody stojące na drodze w realizacji projektu, to wtedy zwinne zarządzanie może być bardzo pomocne.

Zwinne zarządzanie często idzie w parze z metodą zwaną scrum - metoda ta ma dokładnie takie same założenia, jak agile. Szkolenie scrum pokazuje techniki i prezentuje narzędzia, które mogą zostać wykorzystane w projekcie - mowa tu między innymi o okresach zwanych sprintami, w których dostarcza się części produktu lub usługi, ale także o trzech ważnych rolach, których implementacja w zespole przynosi sprawiedliwy podział obowiązków.

Szkolenia scrum master są wyspecjalizowanymi warsztatami radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów lub usuwaniem przeszkód projektowych na bieżąco. Szkolenia scrum product owner pomagają zapoznać się z tym, jak powinna wyglądać komunikacja osoby będącej "łącznikiem" projektowym między klientem a resztą zespołu.

Nie należy omijać szkolenia scrum developer, które przybliża uczestnikom zakres wymaganych od nich obowiązków i wymagań oraz sposoby ich sprostowania. Te trzy role są po prostu innym sposobem rozdzielenia obowiązków wynikających z potrzeb projektowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.