Jak organizować pracę według scrum?

Organizacja pracy to temat dość istotny w zasadzie każdej firmie. Zależy od niej naprawdę sporo, a niestety nie jest wcale ją tak łatwo wprowadzić do życia firmy – a przynajmniej nie w takiej formie, aby wszystko działało.

zdjęcie - (the_title())


Jak organizować pracę według scrum?

Organizacja pracy to temat dość istotny w zasadzie każdej firmie. Zależy od niej naprawdę sporo, a niestety nie jest wcale ją tak łatwo wprowadzić do życia firmy - a przynajmniej nie w takiej formie, aby wszystko działało. Problemy pojawiają przy zwykłej organizacji... a co dopiero się dzieje przy ogranizacji według scrum?

Cóż... to pytanie właśnie często zadawane jest w takim właśnie dramatycznym kontekście, a okazuje się, że po przejściu trudnego etapu wdrożenia, tak naprawdę scrum wcale nie jest trudny do zastosowania w firmie i do organizacji pracy. Jak organizować pracę według scrum?

Krok pierwszy - role w zespole

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że scrum posiada dość specyficzny zespół. Składa się on z trzech głównych ról. Mamy tu scrum mastera, który dokładnie bardzo ocenia zawsze, czy scrum jest dobrze stosowany, czy metodyka jest zachowana itp.

Dalej mamy jeszcze product ownera. Ta osoba z kolei przede wszystkim dba o relacje z klientem - o to, czy produkt spełnia jego oczekiwania, czy wszystko jest tak, jak powinno itp. Ponadto to właśnie produkt owner najbardziej odpowiedzialny jest ze wszystkich za organizację pracy i zadań w takim zespole. Dalej mamy jeszcze zespół deweloperski, czyli grupę specjalistów w swoich dziedzinach, którzy sprawują pieczę nad całością.

Oczywiście alby dokładniej zrozumieć, na czym polegają konkretne role i jak je zastosować w firmie, należy zainwestować w szkolenia scrum product owner, szkolenie scrum developer, szkolenia scrum master.

Krok drugi - wymiar pracy

W scrum występuje coś bardzo specyficznego a mianowicie sprint. Generalnie w agile jest tak, że nie ustanawia się na początku pełnego planu. Zakłada się bowiem, że na początek wystarczy pewien ogół, który wraz z postępem prac oraz rozwojem projektu będzie się precyzował.

Chodzi o to, aby w razie nagłych zmian na rynku, zmian klienta itp. nie tracić wszystkiego, tylko mieć spokojnie możliwość przekształcenia tego w coś innego. Sprint natomiast to krótki okres intensywniejszej pracy, który następuje po dograniu pewnych kwestii.

Potem na nowo sprawdzane jest, czy to, co powstało w wyniku sprintu podoba się klientowi, będzie odpowiednie na rynek itp. czy nie. W razie czego tracimy tylko jeden sprint a nie czas poświęcony na jeden projekt.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.