Jak wygląda model scrum?

Scrum – to metodologia agile, która jest zdecydowanie dzisiaj coraz bardziej popularna. Jak w zasadzie wygląda taki scrum?

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda model scrum?

Scrum - to metodologia agile, która jest zdecydowanie dzisiaj coraz bardziej popularna. Jak w zasadzie wygląda taki scrum? Czy agile project management szkolenie wyjaśni nam te kwestie?

Zespół w scrum - wyjątkowy konstrukt

Przede wszystkim warto nieco opowiedzieć w tym momencie o tym, jak w ogóle wygląda taki zespół scrum, ponieważ jest to już sam w sobie naprawdę bardzo ciekawy konstrukt. Otóż bowiem tutaj mamy nieco powrotu do dawnych czasów.

Zauważono bowiem, że wcale nie jest dobrze, kiedy tworzą się zbyt duże dysproporcje pomiędzy szefem a pracownikami. Zespół znacznie lepiej jest zarządzany, kiedy ma przykładowo mistrza i czeladników, którzy się od niego uczą, niż jak pracownik przychodzi do pracy, jakiś kolega na szybko coś mu wytłumaczy itd. Co więcej - nie zawsze też klasyczny model lider - pracownicy się sprawdza.

Jak to wygląda zaś w zespole scrum? Otóż tutaj mamy przede wszystkim product ownera - jest to osoba odpowiedzialna w zasadzie za cały harmonogram pracy, kontakty z klientami, sprawdzanie na bieżąco terminarza, czy na pewno dany klient będzie zadowolony z danego produktu itp. Potem pojawia się bardzo ciekawa postać, jaką jest scrum master.

On z kolei raczej koncentruje się na tym, czy wszytko jest wykonane w zgodzie z agile i scrum, motywuje, rozwiązuje konflikty, gani. Jest takim przywódcą duchowym tego zespołu. Dalej są jeszcze scrum developerzy. Teoretycznie niektórzy nazywają ich po prostu zwykłymi pracownikami, jednak tak wcale do końca nie jest To są specjaliści w swoich dziedzinach, doskonale przeszkoleni w zakresie swojego zawodu itp.

Generalnie warto jeszcze podkreślić, że zwyczajowo opłaca się zainwestować dla pracowników mających pełnić poszczególne funkcje w odpowiednio szkolenie product owner, szkolenie scrum developer czy szkolenia scrum master.

Praca w scrum

Zasadniczo jeszcze bardzo ciekawy jest system pracy w scrum. Składa się on z okresów, kiedy to podejmowane są różnego rodzaju decyzje. Oraz z krótkich sprintów, kiedy zasadniczo wykorzystywane są te decyzje i po prostu idzie się szybko do przodu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.