Jak wygląda scrum w praktyce?

XXI wiek to czas prawdziwych zmian w zarządzaniu. Pojawia się szczególnie coś takiego jak zarządzanie zwinne czyli agile, a wraz z nim różne metodyki, spośród których najbardziej popularną jest scrum. Jak jednak w zasadzie wygląda on w teorii a jak w praktyce?

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda scrum w praktyce?

XXI wiek to czas prawdziwych zmian w zarządzaniu. Pojawia się szczególnie coś takiego jak zarządzanie zwinne czyli agile, a wraz z nim różne metodyki, spośród których najbardziej popularną jest scrum. Jak jednak w zasadzie wygląda on w teorii a jak w praktyce?

Generalnie, aby wdrożenie scrum się udało, trzeba zainwestować w szkolenia scrum product owner oraz szkolenia scrum master dla osób mających pełnić te funkcje. Dodatkowo szkolenie product owner i scrum master powinno być dla osób związanych z tworzeniem zespołów scrum.

Teoria i praktyka scrum

Zasadniczo teoria nie wydaje się wcale taką trudną sprawą. Generalnie bowiem tutaj trzeba po prostu zauważyć, że w scrumie istnieje coś takiego jak zespół, w którym wyodrębniono trzy główne role. Dalej należy zaobserwować, że scrum związany jest bezpośrednio ze zjawiskiem sprintu, czyli szybko wykonanej cześci zadania.

Generalnie bowiem zarządzanie zwinne opiera się na tym, ze w zasadzie w każdym momencie projektu można coś zmienić. Jednak gdyby rzeczywiście nie było ani jednego zadania, które jest po prostu wykonywane bez dalszych rozważań, to praca nie posuwałaby się zbytnio naprzód. Tu właśnie pomaga nam zasadniczo sprint.

Wszystko to brzmi pięknie, jednak czy jest takie łatwe do wprowadzenia do firmy? No właśnie nie do końca. Dlatego też pomocne będzie szkolenie agile. Chodzi tutaj bowiem o to, że zasadniczo scrum nie jest taki prosty do wprowadzenia do firmy, choć oczywiście daje potem już całkiem niezłe profity. Przede wszystkim trudny do wdrożenia jest sposób prowadzenia zespołu.

Zazwyczaj bowiem mamy do czynienia dość konwencjonalnie z liderem i podwładnymi, którzy mogą mieć różne talenty i odpowiadać za różne rzeczy, ale zasadniczo nie mają mocy decyzyjnej.

Tu zaś w zespole jest product owner, który zajmuje się klientami oraz ogólnym porządkiem i dyspozycją zadań, scrum mastera czuwającego nad tym, czy scrum jest odpowiednio stosowany oraz zespół, którego wcale nie tworzą osoby podporządkowane w całości dwóm pierwszym osobom, tylko posiadają pewne dziedziny, za które są odpowiedzialne i powinny być całkiem dobrze zorganizowane.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.