Jak zarządzać zespołem projektowym?

Zarządzanie zespołem projektowym nie należy do łatwych zadań. Jednak do realizacji projektów w sposób efektywny, skuteczny i gwarantujący sukces jest niezbędne. Dlatego też tak dużą uwagę zwraca się na umiejętności związane z zarządzaniem grupą współpracowników.

zdjęcie - (the_title())


Jak zarządzać zespołem projektowym?

Zarządzanie zespołem projektowym nie należy do łatwych zadań. Jednak do realizacji projektów w sposób efektywny, skuteczny i gwarantujący sukces jest niezbędne. Dlatego też tak dużą uwagę zwraca się na umiejętności związane z zarządzaniem grupą współpracowników.
Jak skutecznie i efektywnie zarządzać zespołem projektowym?

Przydział zadań w zespole

Kiedy project manager otrzyma zadanie do zrealizowania i wybierze grupę projektową, na początek zwykle musi zająć się przydzieleniem zadań w grupie. Musi to być świadomie wykonane zadanie, bowiem żaden pracownik nie powinien być obarczony zbyt dużą ilością zadań, zbyt trudnymi zadaniami, ani też zadaniami nieodpowiadającymi kompetencjom pracowników.

Szkolenie z zarządzania projektami obejmuje więc tę ważną część, jaką bez wątpienia jest przydział zadań wszystkim członkom zespołu.

Zadania project managera

Wśród zadań lidera grupy projektowej bez wątpienia jest nadzorowanie pracy grupy. Project manager powinien więc kontrolować postęp pracy, efekty i jej poprawność. Jeśli pracownik ma jakiekolwiek problemy z wykonaniem swojego zadania, musi otrzymać niezbędną pomoc ze strony project managera.

Jeśli lider grupy nie potrafi samodzielnie wesprzeć pracownika, powinien skierować do tego zadania innego pracownika, którego kompetencje będą odpowiednie danemu zadaniu i pomogą w jego realizacji.

Osoby, które będą zarządzać zespołem projektowym muszą mieć świadomość tego, że to na nich spoczywa cała odpowiedzialność za realizację projektu. Jeśli więc zespół z jakiegoś powodu nie zdoła wywiązać się ze swoich obowiązków, to cała odpowiedzialność za to będzie spoczywać na kierowniku grupy projektowej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Istotne szkolenia dla kierowników projektów

Każdy kierownik projektu musi być osobą kompetentną i odpowiednio przygotowaną do tego zadania. Bez względu na to, czy ukończył agile project management szkolenie czy inne szkolenia i kursy dedykowane project managerom, musi być odpowiednio przygotowanym do tego zadania.

Ważne, by lider grupy projektowej posiadał niezbędną wiedzę i umiejętności w zarządzaniu współpracownikami, aby efektywnie realizować projekty. Ponadto, warto by ukończył szkolenia scrum zapewniające wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy nad projektami.

Warto także zauważyć, że najskuteczniejsi liderzy grup to także osoby, które są bardzo otwarte na innych ludzi i potrafią z nimi współpracować. Pamiętajmy też, że efektywne zarządzanie projektami szkolenie powinno być regularnie powtarzane, aby odświeżać swoją wiedzę i wiadomości, ugruntowywać posiadane umiejętności i jeszcze lepiej zarządzać pracownikami w grupie projektowej.

Dla kogo project management szkolenia?

Szkolenia z zakresu zarządzania projektami powinny być regularnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się tę metodę zarządzania. Również wszyscy liderzy grup, którym powierza się nadzór nad projektami powinni ukończyć takie szkolenia, jak i inne, które pozwolą na skuteczne i efektywne zarządzanie w grupie.

Szkolenia biznesowe dotyczące zarządzania czasem, komunikacji interpersonalnej czy związane z motywowaniem siebie i innych do efektywniejszego wykorzystywania potencjału i własnych możliwości to jedne z najbardziej podstawowych szkoleń, z jakich bez wątpienia warto korzystać współpracując z ludźmi.

Jeśli dodatkowo chcemy efektywnie wywiązywać się z powierzanych zadań, takie szkolenia mogą okazać się wprost niezastąpione.

Nadzorowanie pracy innych osób, wspólne z nimi działanie i próba osiągnięcia sukcesu to bardzo trudne zadania. Aby mogły się udać, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje, wiedzę i umiejętności. Jednocześnie, do zdobycia takich kompetencji i umiejętności niezbędne mogą okazać się zaś szkolenia i kursy, które oferowane są pracownikom wszystkich szczebli i sektorów w przedsiębiorstwach.

Zwłaszcza szkolenia z zakresu zarządzania projektami mogą okazać się niezwykle pomocne osobom, które chcą podjąć się realizacji zadań poprzez projekty i przewodzić grupie projektowej stworzonej ze specjalistów w danej branży.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.