Kim jest product owner w scrumie?

Scrum – to jest rzecz, o której obecnie naprawdę zdecydowanie się dość wiele mówi. Pytanie jednak – co to jest? Co więcej – kiedy zaczynamy się wczytywać, to odkrywamy różnego rodzaju dziwne pojęcia, takie między innymi jak product owner.

Gamma - Kim jest product owner w scrumie?


Kim jest product owner w scrumie?

Scrum - to jest rzecz, o której obecnie naprawdę zdecydowanie się dość wiele mówi. Pytanie jednak - co to jest? Co więcej - kiedy zaczynamy się wczytywać, to odkrywamy różnego rodzaju dziwne pojęcia, takie między innymi jak product owner. Kto to w zasadzie jest? Kim jest taka osoba i jakie są jej zadania? Na te wszystkie pytania za chwilę odpowiemy...

Scrum - najważniejsze informacje

Na początek warto w ogóle powiedzieć, co to jest agile i scrum. Otóż agile jest to system zarządzania zwinnego, które opiera się przede wszystkim na elastyczności i przewadze oczekiwań klienta nad formalnościami czy też ogólnymi ustaleniami. Więcej o tej metodologii możemy się dowiedzieć podczas agile szkolenia.

Scrum natomiast to jedna z metodyk agile - w zasadzie ta najbardziej ceniona i popularna. Jej cechą charakterystyczną jest praca podzielona na krótkie sprinty oraz właśnie wyjątkowy, ciekawie skonstruowany zespół. W jego skład wchodzą product owner, scrum master oraz development team.

Product owner - kto to jest?

Kim jest tutaj product owner? Niektórzy mylnie sądzą, że jest to lider grupy. Tak teoretycznie mogłoby się tak wydawać, jednak trzeba zaznaczyć, że w scrum wszystko nieco inaczej wygląda. Tutaj nie mamy do czynienia z klasycznym podziałem ról w zespole.

Product owner to osoba zajmująca się typowo relacjami z klientem. To on właśnie na bieżąco dowiaduje się, czy dane fazy projektu odpowiadają klientowi, odbiera od niego feedback. To także ta osoba ogólnie rozdzielająca zadania, tworząca harmonogramy, dostosowująca zadania do pracowników itp.

Trzeba jednak w tym momencie stanowczo podkreślić, że jest to ktoś inny niż scrum master, który raczej ma rolę bardziej mentorską, wyrównaną, który sprawdza, czy wszystko dzieje się na pewno zgodnie z technikami scrum.

Jak stać się product ownerem?

Zasadniczo tego nie uczą już w żadnych szkołach, na żadnych szkoleniach. Tu trzeba po prostu zainwestować w szkolenia scrum product owner. Co ważne - szkolenie product owner jest także przeznaczone dla osób zarządzających ogólnie pracą w danym zespole. Warto jeszcze dodać, że istotne są także szkolenia scrum master dla osób zajmujących się tym zawodem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.