Umiejętności negocjacyjne przydają się każdego dnia: zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. W końcu negocjujemy niemal nieustannie – w domu, w pracy, w szkole i w sklepie. Choć sam proces często wygląda bardzo odmienne w zależności od sytuacji, udane negocjacje wymagają pięciu kroków.
1. Zbieranie informacji. To wstępna faza negocjacji, podczas w której musimy ustalić własne priorytety i wymagania. Odbywa się ona poprzez zbieranie informacji o konkurencji, badanie rynku lub możliwości przedsiębiorstwa.
2. Prenegocjacje. Zdarza się, że to ostatni element negocjacje: dzwonimy do firmy, by przedstawić nasze wstępne oczekiwania a oni na nie przystają bez żadnych negocjacji. Jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Prenegocjacje polegają właśnie na wstępnym zaproponowaniu samych negocjacji oraz przedstawieniu początkowych żądań.
3. Przygotowanie. To etap praktyczny, który ma na celu odpowiednie przygotowanie merytoryczne do całych negocjacji. To bardzo istotna część negocjacji: dzięki niej możemy poznać naszego konkurenta oraz wybrać odpowiednią strategię. Techniki negocjacyjne są wybierane właśnie w oparciu o znajomość branży, otoczenia, konkurencji oraz charakteru i preferencji osoby, z którą będziemy negocjować
4. Negocjacje właściwe. To moment, w którym zasiadamy przy jednym stole z naszym partnerem biznesowym i próbujemy dojść do porozumienia. Negocjacje mogą trwać zaledwie kilkanaście minut, czasem jednak (w przypadku ogromnych kontraktów) przeciągają się do wielu miesięcy a nawet lat!
5. Wprowadzenie postanowień. Jest to końcowy element negocjacji, dzięki którym wszelkie postanowienia, jakie zostały uzgodnione podczas rozmów, są wprowadzane w życie.
Jak wybrać odpowiednią technikę negocjacyjną? Wszystko zależy od samej sytuacji, naszego przeciwnika, rodzaju umowy, którą negocjujemy. Z pewnością jednak warto nabierać wprawy w negocjacjach tak, by wykazywać się dużą skutecznością i efektywnością, dzięki czemu zyskamy ciekawe doświadczenie i umiejętności przydatne także w codziennym życiu.