Przykłady action learning

Ostatnimi czasy coraz więcej w biznesie mówi się o metodzie nazywanej action learning. Na czym ona jednak tak dokładnie polega? Jak wyglądają przykłady action learning? Czy są potrzebne tu specjalne szkolenia, czy też można nauczyć się tego samodzielnie? Czy można takie rozwiązanie tak po prostu wdrożyć w firmie?

zdjęcie - (the_title())

 
Przykłady action learning

Ostatnimi czasy coraz więcej w biznesie mówi się o metodzie nazywanej action learning. Na czym ona jednak tak dokładnie polega? Jak wyglądają przykłady action learning? Czy są potrzebne tu specjalne szkolenia, czy też można nauczyć się tego samodzielnie? Czy można takie rozwiązanie tak po prostu wdrożyć w firmie?

Action learning definicja

Zacznijmy jednak od samego początku, a mianowicie od tego, czym jest w zasadzie action learning? Otóż generalnie rzecz ujmując, jest to pewien proces edukacyjny, podczas którego uczestnik analizuje własne działania i zachowania. Ta definicja w zasadzie jednak za dużo nam nie mówi, warto zatem nieco ją rozbudować.

W tym celu trzeba cofnąć się do lat czterdziestych dwudziestego wieku. Wówczas to pewien profesor Revans, związany zawodowo z przemysłem i służbą zdrowia, odkrył, że w zasadzie to większość konwencjonalnych sposobów nauczania zawodzi. Wówczas odkrył on pewne równanie, a w myśl jego na cały proces uczenia się powinno składować się konwencjonalne uczenie się oraz wszelkie pytania i doświadczenia. Tak stopniowo powstawało action learning.

Action learning w biznesie

Jak ta metoda wygląda w świecie biznesu? Otóż mówiąc bardzo oględnie dochodzi do cyklicznych spotkań konkretnie wybranego zespołu. Co ważne - warunki muszą być raczej kameralne, czyli średnio 6- 8 osób i co więcej powinny one mieć podobne stanowisko, niemniej jednak nie mogą pracować razem w jednym zespole. Warto jeszcze dodać, że potrzebny jest także choć jeden niejako mentor, który nadzoruje całą pracę. Na tych spotkaniach zaś, wykorzystując różne techniki coachingu, negocjacji itp. każda osoba opisuje, z czym ma problem albo przeciwnie, co jej wyszło doskonale. Wówczas inni uczą się.

Action learning przykłady

Wiadomo jednak, że dość trudno jest wyobrazić sobie takie zastosowanie action learning w praktyce. Warto zatem przytoczyć choć jeden przykład. wyobraźmy sobie, że kierujemy sporych rozmiarów firmą odzieżową. Tworzymy action learning pomiędzy kierownikami poszczególnych sektorów. Wówczas co jakiś czas spotykają się oni. Dajmy na to, że jeden z nich - nazwijmy go pan Marek kieruje sektorem logistyki i ma problem z zatrudnieniem odpowiedniego kierowcy. Z kolei pani Danuta zarządzająca branżą reklamy, nie wie, do jakiej grupy osób ma kierować dany produkt, rozwożony następnie przez ludzi pana Marka. Zaś pan Jan kieruje działem sprzedaży i z kolei ma problem z produkcją nowej rzeczy. Na takim spotkaniu mogą oni dokładnie wyjaśnić, z czym mają problem. Istnieje bowiem duża szansa na to, że dzięki spotkaniu z innymi osobami o podobnym wykształceniu oraz z zastosowaniem metod coachingu itp. uda się wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie danego problemu. Przykładowo pan Jan opowie pani Danucie, jakie są jego doświadczenia, pani Danuta powie panu Markowi, jak sama szuka pracowników i co w jego ofercie może być nie tak itp.

Takie action learning przykłady pokazują liczne zalety tej metody. Przede wszystkim bowiem każdy ma szansę spojrzeć na problem z różnych innych stron. Znikną już zatem takie argumenty i kłótnie jak "Ci z tamtego działu zupełnie nie mają pojęcia o realiach" albo "Tamci z trzeciego piętra to tylko obchodzi ich zmniejszenie cen transportu". W momencie, w którym spojrzy się na dany problem niejako wielostronnie, to będzie można wypracować sensowniejsze dla wszystkich rozwiązania. Ponadto generalnie rośnie także zaufanie w grupie oraz spada poziom stresu w momencie, w którym nie jesteśmy obarczeni odpowiedzialnością za wszystko.

Action learning szkolenie

Teoretycznie wydawałoby się, że powyższy action learning opis wskazuje na to, że jest to raczej łatwa metoda do zastosowania w każdej firmie. I rzeczywiście - nie jest to bardzo trudne, niemniej jednak trzeba się tego nauczyć, chociażby po to, aby wiedzieć, jakie techniki wykorzystywać podczas poszczególnych spotkań. W tym celu właśnie konieczne jest zainwestowanie w szkolenia z zakresu action learning, które pomogą nam stać się taką właśnie osobą pokazującą drogę.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.