Scrum – role jakie w nim występują

Pomimo rozwoju wielu metodologii przyjętych w zarządzaniu projektami informatycznymi, to właśnie scrum zyskuje na popularności. Jest to metodologia przyjmująca klarowny podział ról członków zespołu. Mamy tutaj do czynienia z takimi rolami, jak Właściciel Produktu, Scrum Master czy, oczywiście, członkami zespołu developerskiego.

9 stycznia 2020
zdjęcie - Scrum – role jakie w nim występują

Scrum - role jakie w nim występują

Pomimo rozwoju wielu metodologii przyjętych w zarządzaniu projektami informatycznymi, to właśnie scrum zyskuje na popularności. Jest to metodologia przyjmująca klarowny podział ról członków zespołu. Mamy tutaj do czynienia z takimi rolami, jak Właściciel Produktu, Scrum Master czy, oczywiście, członkami zespołu developerskiego.

W celu właściwego wdrożenia tej metodologii, nieodzowne są szkolenia. Doświadczenie pokazuje, że szkolenie product owner pozwala na „opiekę” nad produktem przez wyspecjalizowaną w tym celu osobę, szkolenia scrum developer umożliwiają wdrożenie przez wszystkich w zespole tego systemu i usprawniają komunikację, a szkolenia scrum master uczą wyselekcjonowaną osobę, jak postępować i pracować w systemie scrum.

Szkolenie product owner jest niezbędne temu członkowi zespołu, który będzie reprezentował interesy klienta, a zatem zajmował się zbieraniem wymagań i przekładał to na język developerów. Najczęściej nie jest on jednak odpowiedzialny za wdrażanie scrum do projektu – najlepiej, by szkolenia scrum master odbywały inne, niepowiązane z produktem osoby.

Najczęściej jest to jedna osoba w zespole, która zajmie się przede wszystkim implementacją procesu, przydzielaniem zadań poszczególnym członkom zespołu oraz będzie usuwać wszelkie przeszkody stawające na drodze do realizacji projektu.

Szkolenia scrum developer powinny objąć pozostałych członków zespołu, zwykle w zalecanej liczbie od trzech do dziewięciu osób. Zajmą się one głównie realizacją projektu i przede wszystkim wywiązywaniem się z podjętych zadań na czas.

Oprócz tego, powinny również komunikować o wszelkich problemach dotyczących realizacji projektu na bieżąco, aby scrum master mógł usunąć wszelkie przeszkody prowadzące do możliwych opóźnień w dostarczeniu gotowego produktu do klienta.

Warto zaznaczyć, że w scrum niezmiernie ważne są sprinty i codzienne spotkania, podczas których komunikują się wszyscy członkowie zespołu, zdając krótkie sprawozdanie ze swoich postępów w pracy lub komunikując o dowolnego typu przeszkodach uniemożliwiających realizację poszczególnych etapów. Domyślnie, klient powinien być na bieżąco w równych odstępach czasu informowany o postępach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.