Mogą one zostać wykorzystane bez względu na branżę czy okoliczności. Techniki negocjacji w biznesie mogą mieć swoje szczególne brzmienie ze względu na zakres - rozmowy prowadzone są często na wysokich szczeblach między graczami, którzy mają wobec siebie duże oczekiwania.
Główną zasadą wymienianą we wszystkich publikacjach jest traktowanie się po partnersku. Nie zakładajmy, że po drugiej stronie jest ktoś mniej inteligentny, mniej obeznany. Nie starajmy się wprowadzać technik manipulacyjnych, które zidentyfikowane mogą być niepotrzebnym nieporozumieniem.
Z drugiej strony, jeżeli sami czujemy, że jesteśmy poddawani gierkom powiedzmy to wprost. Niech nasz "przeciwnik" wie, że nie może sobie pozwolić na sztuczki, a my oczekujemy poważnej i merytorycznej rozmowy. Drugą sprawę jest spisywanie poczynionych ustaleń. Jeżeli negocjacje zajmą dłuższy czas niż jednodniowe spotkanie to warto wiedzieć na czym stanęliśmy za ostatnim razem. Po zakończonym spotkaniu warto też podsumować spisane ustalenia i upewnić się, że wszystkie strony zrozumiały je w ten sam sposób.
Kolejnym ważnym elementem jest aktywne słuchanie. Pozwólmy sobie na zadanie pytań, które otworzą przed nami szczegóły, które być może celowo są ukrywane. Warto wsłuchiwać się bardzo uważnie, nawet z pewną dozą podejrzliwości aby nie umknęło nam najmniejsze stwierdzenie, które dla kontrahenta może okazać się kluczowe. Nie prowadźmy negocjacji bez żadnych przerw. Po pewnym czasie w zamkniętym pomieszczeniu, przy kawie atmosfera może być na tyle napięta i męcząca, że przyda się krótki odpoczynek.
Warto zaprosić kontrahenta na krótki spacer, który pozwoli na dotlenienie organizmu, relaks i mniej formalną rozmowę, która może być kluczem do zgody w sprawach biznesowych. Przypominają się zaraz sceny z amerykańskich filmów gdzie rozmowy prowadzone są podczas spacerów lub w restauracjach.
Warto także nie pić wspomnianej kawy, która po 2-3 filiżance może powodować rozdrażnienie, a następnie senność. Warto także wstać raz na jakiś czas od negocjacyjnego stołu i przejść się dookoła pomieszczenia. Pozwoli to na zebranie myśli i rozprostowanie zmęczonego ciała. Swoją technikę negocjacyjną należy ciągle szkolić. Nic nie robi tak dobrze dla pewności siebie jak przygotowanie na dane sytuacje. Nie możemy liczyć na to, że w prawdziwych rozmowach nic już nas nie zaskoczy. Mając praktykę nabytą podczas symulacji możemy do rozmów wprowadzić sprawdzone elementy.