Integracja i merytoryczne warsztaty w jednym, czyli gry szkoleniowe dla firm

Biznes w Polsce i na świecie się zmienia. Powoli wyjazdy firmowe w formie suto zakrapianych imprez odchodzą do lamusa. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy rezygnują z integrowania zatrudnionych ludzi. Odbywa się to jednak w bardziej świadomy i zaplanowany sposób, który sprawia, że pracownicy wracają z wyjazdu jako lepiej zorganizowany i współpracujący ze sobą zespół. Na czym polegają nowoczesne działania integracyjne w biznesie?

5 lutego 2019
zdjęcie - Integracja i merytoryczne warsztaty w jednym, czyli gry szkoleniowe dla firm

Integracja i merytoryczne warsztaty w jednym, czyli gry szkoleniowe dla firm

Biznes w Polsce i na świecie się zmienia. Powoli wyjazdy firmowe w formie suto zakrapianych imprez odchodzą do lamusa. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy rezygnują z integrowania zatrudnionych ludzi. Odbywa się to jednak w bardziej świadomy i zaplanowany sposób, który sprawia, że pracownicy wracają z wyjazdu jako lepiej zorganizowany i współpracujący ze sobą zespół. Na czym polegają nowoczesne działania integracyjne w biznesie?

Teambuilding – aktywności, które budują zespół, uczą i dają sporo dobrej zabawy

Od kilku lat niezmiernie popularną formą integracji, z której korzysta coraz więcej firm, są celowo zorganizowane i dokładnie zaplanowane działania z obszaru teambuildingu (z ang. budowania zespołu). Dzięki nim pracownicy mogą lepiej się poznać od strony prywatnej, ale przede wszystkim zawodowej, dostrzegając wzajemnie swoje mocne i słabe strony oraz mogąc zacząć nad nimi pracować dla dobra całego zespołu. Zazwyczaj aktywności są realizowane poprzez różnorakie ćwiczenia i zajęcia aktywizujące, jak: gry szkoleniowe czy gry terenowe, warsztaty zespołowe lub interaktywne zadania itp.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Projektując szkolenia team building dokładamy staranności w doborze aktywności dla uczestników, wyborze charyzmatycznego prowadzącego oraz profesjonalnej ekipy wspierającej i animującej wydarzenie.

Firmowe imprezy integracyjne to nasza specjalność! Sprawdź sam:

Jaki jest cel tego typu działań?

Teambuilding z zasady jest zorientowany nie tylko na dobrą zabawę, ale przede wszystkim na realne cele, służące - budowaniu więzi zawodowych, które przełożą się na lepsze efekty pracy w przyszłości.

Dzięki takiej formie spędzania razem czasu uczestnicy zajęć zaczynają stawać się prawdziwym zespołem, zintegrowanym i świadomym swoich mocnych stron. Dzięki lepszemu poznaniu się, można również odpowiednio podzielić role w grupie, każdemu przydzielając obowiązki odpowiednio dopasowane do jego możliwości.

Analiza efektów zajęć tego typu pokazuje, że wspierają one postawy prozespołowe oraz budują lepszą współpracę pomiędzy ludźmi. Często na zajęcia z tworzenia zespołu decydują się również firmy, które pragną poprawić kompetencje swoich pracowników w zakresie komunikacji lub rozwiązywania problemów, które pojawiają się przecież każdego dnia pracy, nawet w najlepiej zorganizowanym zespole.

Gry szkoleniowe i ich długofalowe zalety

Zainwestowanie w rozwój zespołu pozwoli na zwiększenie jego produktywności dzięki lepszemu podziałowi obowiązków i organizacji pracy. Ponadto poprawiają motywację całej grupy, w momencie gdy wspólnie wykonają z sukcesem szereg zadań. Już Steve Jobs zwracał uwagę na to, że wynagrodzenie nie może być jedyną zachętą do pracy. Potrzebna jest również pasja oraz ciekawe wyzwania, które profesjonalnie przygotowany zespół będzie wykonywał.

Zastosowanie gier szkoleniowych powoduje również wzrost kreatywności oraz umiejętności komunikacyjnych zespołu, który aby wygrać, musi zacząć ściśle współpracować.

Rodzaje gier szkoleniowych

Wszelkie gry stosowane podczas szkoleń pozwalają na lepsze rozwijanie kompetencji niż podczas tradycyjnych wykładów. Dzieje się tak dlatego, że nie wystarczy tylko pozyskać wiedzę i umiejętności. Aby w pełni przyswoić daną kompetencję jest jeszcze potrzebne odpowiednie nastawienie i zaangażowanie. To właśnie gwarantują gry i ćwiczenia szkoleniowe. Jaką formę mogą one przybrać?

Kreatywne ćwiczenia scenariuszowe

To rodzaj gier, który tworzy się i przeprowadza według ściśle określonego planu. Symulują one różnego typu sytuacje firmowe, w których pracownicy muszą się odnaleźć oraz wykonać konkretne zadanie np. zamknięcie nowego numeru czasopisma przez redakcję, przeprowadzenie procesu budowy nowoczesnego samochodu elektrycznego oraz wypromowanie go lub wykonanie dużego zlecenia dla zewnętrznej firmy przez zakład produkcyjny. Możliwości ogranicza tylko wyobraźnia! Zajęcia mogą się odbywać we wnętrzu, jak i w plenerze. Nastawione są na budowanie komunikacji i wspólnych działań oraz zdrowe współzawodnictwo między poszczególnymi zespołami.

Gry terenowe - aktywność w plenerze a integracja zespołu

Ten rodzaj zadań to świetne połączenie aktywności fizycznej w plenerze z budowaniem dobrych relacji zespołu. Grupa musi przemieszczać się w plenerze (może to być gra miejska lub na łonie natury), z pomocą mapy lub GPSa odnajdywać kolejne punkty kontrolne i wykonywać konkretne zadania, które są tak zaplanowane, żeby zespół musiał działać jako zgrany kolektyw. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie wygraną.

Najlepszą formą integracji jest wspólne działanie

Wspólne wykonywanie ćwiczeń i zadań w znacznie większym stopniu buduje więzi pomiędzy członkami zespołu niż wspomniane na początku artykułu imprezy przy dobrej muzyce i zastawionym stole. Dzięki nim można dobrze poznać ludzi, ich osobowość, charakter, emocje, które nimi kierują w konkretnych sytuacjach, zrozumieć ich, a następnie nauczyć się z nimi działać. A przecież wzajemne zrozumienie i dobra komunikacja to podstawa sukcesu w każdej branży. Jeśli na dodatek można je osiągnąć w swojej firmie poprzez dobrą zabawę, to chyba nie ma lepszej opcji!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Z powodu epidemii koronawirusa wiele firm na całym świecie oddelegowuje swoich pracowników do pracy zdalnej. Jak dobrze zorganizować taką pracę? Jakie są jej wady, a jakie zalety?     

Model ścieżki do celu autorstwa R House’a i M. Evansa zakłada, że zadaniem lidera jest wspieranie lidera w osiąganiu ich celów oraz dbanie o to, by cele indywidualne i pracowników były zgodne z celami całej grupy lub organizacji.

Podejście Design Thinking pomaga w rozwiązywaniu takich problemów, w których nie ma oczywistych i łatwych rozwiązań. Jest uniwersalną metodą, która ma zastosowanie w dowolnym obszarze działalności firmy: od HR przez sprzedaż, po marketing czy produkcję. 

W jaki sposób rozmawiać ze współpracownikami? Co zrobić, by czuli się swobodnie i jasno komunikowali o swoich problemach?

Postawa menedżerska – postrzeganie swojej roli jako kierownika względem pracowników, zespołu i firmy. Tu praca szkoleniowa powinna odbywać się na poziomie postaw. Rola menedżera w budowaniu zaangażowania pracowników kluczowa. 
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.